Resim: Perez-Simons Medyası/Getty Images.

Seyahat ederken konumunuzu birisiyle paylaşmak istediğinizde muhtemelen akıllı telefonunuzu kullanma refleksine sahipsiniz. Ve dürüst olalım, bu günümüzün en basit ve en etkili yöntemidir.

Ancak öyle ya da böyle bir nedenden dolayı, bunu yapmak için yalnızca Mac’inizin elinizde olacağı bir gün gelebilir. Örneğin piliniz bittiyse veya telefonunuzun internetine bağlanamıyorsanız. Bu durumda konum paylaşımı seçeneğinin Mac’te de bulunduğunu ve nasıl etkinleştirileceğini bilmek faydalı olabilir.

Ancak dikkatli olun: konumunuzu paylaşırken dikkatli olun. Haberler kimlik hırsızlığı ve kimlik avı saldırılarıyla dolu olsa da toplumumuzda güven artık eskisi kadar yaygın değil. Bunun yerine dikkatli olun ve yalnızca konumunuzu kiminle paylaştığınızı değil, bunu ne zaman ve nereden paylaştığınızı da düşünün. Ve hepsinden önemlisi, artık ihtiyacınız kalmadığında seçeneği devre dışı bırakmayı düşünün. Bu güvenliğinizi sağlamak için önemli bir eylemdir.

Artık bu temel güvenlik noktalarını aklınızda bulundurduğunuza göre, konumunuzu Mac’ten paylaşmanın iki yolunu burada bulabilirsiniz.

1. Seçenek: Bul uygulamasından konumunuzu paylaşın

1. Bul’u açın

Dock’taki Başlatma Çubuğu’na tıklayın ve “Konumlandır” yazın. Uygulamayı açmak için simgeye tıklayın.

2. Hakkınızdaki bilgileri görüntüleyin

Bul uygulaması açıldığında bir haritanın göründüğünü göreceksiniz. Haritada şehrinizin adının yanında “Ben” yazan bir nokta var. “Ben”in sağındaki Ben bir daire içinde. Yeni bir pencere açılır.

Jack Wallen/ZDNET’in ekran görüntüsü.

3. Konumunuzu paylaşın

Etkinleştir Konumumu paylaş. Adresiniz daha sonra kutuda görüntülenir Konum. Bulunduğunuz adres örneğin ev, iş yeri veya okul olarak kayıtlıysa ilgili etiketin göründüğünü göreceksiniz.

Daha sonra konumunuz sizi kolayca bulabilecek kişilerinizle paylaşılır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, artık ihtiyacınız kalmadığında konum paylaşım hizmetini devre dışı bırakmayı unutmayın!

2. Seçenek: Konumunuzu Mesajlar uygulamasından paylaşın

Konumunuzu belirli bir kişiyle paylaşmak istiyorsanız bunu doğrudan iMessage aracılığıyla yapabilirsiniz.

1. Mesajlar uygulamasını açın

Mesajlar uygulamasını açın ve konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişiyle sohbet edin. Ayrıca seçebilirsiniz Yeni Mesaj ve söz konusu kişiyi seçin.

2. İletişim bilgilerini görüntüleyin

Mesajlar penceresinin sağ üst köşesindeki Ben bir daire içinde. İletişim bilgilerini gösteren yeni bir pencere açılır.

Jack Wallen/ZDNET’in ekran görüntüsü.

3. Konumunuzu paylaşın

Seçme Konumumu paylaşardından bu paylaşımın süresini seçin (arasında seçim yapabilirsiniz) 1 saat için, Günün sonuna kadar Veya Süresiz olarak). Konum bilgileriniz yalnızca bu kişiyle paylaşılacaktır.

Doğrudan tıklayarak konumunuzu paylaşmak da mümkündür. Konumumu paylaş mesaj metin kutusundan, ancak paylaşım seçenekleri görüntülenmiyor.

Jack Wallen/ZDNET’in ekran görüntüsü.

Hangi yöntemi seçmeli?

İkinci yöntem en güvenli olanıdır çünkü konumunuzu sınırlı bir şekilde ve yalnızca seçtiğiniz kişiyle paylaşırsınız.

İlk yöntemi kullanmadan konumunuzu aynı anda birkaç kişiyle paylaşmak istiyorsanız grup sohbeti oluşturup ikinci yöntemi kullanın.

Makalenin başındaki güvenlik ipuçlarını unutmayın: Bir takipçinin kapınızı çalmasını istemezsiniz.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15