Sadece birkaç gün önce Wayforward ve Konami yaklaşan oyun için bir demo yayınladı. Kontra Operasyonu Galuga: Büyüdüğüm kaç ve silahla oynanan 2D nişancı oyununun yeniden tasavvuru ve çoktan öldüğünü düşündüğüm bir serideki yeni bir oyun.

Contra geri döndü mü? Öyle olduğuna inanıyorum, ama okumaya devam edin ve izin verin size neden böyle hissettiğimi anlatayım.

Contra ve Benim Bir Geçmişimiz Var

Konami’nin Contra serisi, video oyunları oynadığım sürece oyun geçmişimin bir parçası oldu. Tüm Contra oyunlarını birden fazla platformda oynadım: atari makineleri, NES, Super NES, Gameboy Sega Genesis ve PlayStation 2. Ancak son birkaç yıldır Konami’nin video oyunlarını yeniden icat etmekten çok daha fazlasını yaptığı giderek daha belirgin hale geldi. koleksiyonlardan bazıları berbattı. Kötü tasarlanmış bir mobil oyun olmayan başka bir Contra oyunu (Contra Returns) görme umudumu kaybetmiştim.Contra Operasyonu Galuga Demosu - Birinci seviye

Ancak 2023’te Wayforward ve Konami yeni bir Contra oyunu olan Contra Operation Galuga’yı piyasaya süreceklerini duyurduğunda bir şeyler değişti ve ben aynı anda hem mutlu hem de şüpheci hissettim. Konami yıllar boyunca beni o kadar çok hayal kırıklığına uğrattı ki ne bekleyeceğimi bilemedim. Yine de Wayforward da eklendi ve onları bir geliştirici olarak seviyorum. Bu yeni oyun, orijinal oyunun Arcade ve NES versiyonlarının yeniden tasavvuru olarak hizmet edecek ve umarız yeni bir Contra serisinin başlangıcı olacaktır. Sadece hayal edebiliyordum.

21 Şubat 2024’e hızlı bir şekilde ilerlersek, Nintendo Direct sırasında Nintendo Switch için Contra Operation Galuga demosu duyuruldu. Switch’imi pek fazla oynamıyorum ama şükürler olsun ki demo, Switch sürümünün yanı sıra PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S ve PC’de de mevcuttu. Mutlu bir şekilde ama yine de şüpheyle oyunu bilgisayarıma ve Switch’e indirdim, beklentilerimi kontrol ettim ve oyunu başlattım.

Eski olan yine yeni

Birkaç kez bahsettiğim gibi Contra Operation Galuga, birçok platformu süsleyen orijinal Contra oyununun yeniden tasarlanmış halidir. O açıdan bu çok açık. Demo yalnızca bir seviyeye erişim sağlıyor, ancak oldukça önemli ve tekrar oynanabilir.

Bu seviye, Contra’nın birinci ve üçüncü seviyelerinden unsurları birleştirerek orijinal oyuna sadık kalarak birkaç değişiklik yapıyor. Birinci ve ikinci seviye patronlar geri dönüyor ancak birleşiyor ve neredeyse kırk yıllık oyunu hatırlatan yeni bir deneyim yaratıyor.

Patronu yendikten sonra oyun anında Contra’nın üçüncü seviyesine geçer; bazı değişikliklerle tekrar dikey olarak zirveye doğru uzanır, ancak yine de orijinal oyuna çok sadıktır. Artık oyuncular daha önce mümkün olmayan bir şekilde yukarıya tırmanmak için duvarları kullanabilirler.

Sonunda zirveye ulaşan Contra’nın üçüncü seviye patronu, tanıdık bir görünüme sahip ama yine de çok daha etkileyici bir şekilde ortaya çıkıyor. Saldırı kalıpları farklı ve daha zor, ekranda çok daha fazlası oluyor. Ancak OG Contra’nın temel patronu oradadır.

Contra Operasyonu Galuga Demosu - İkinci PatronContra Operasyonu Galuga Demosu - İkinci Patron

Patronu yendikten sonra demo sona eriyor, ancak bunu yaparken oyunun nakit kapma olduğuna dair şüphelerim ortadan kalktı. Bu, Contra oyununun çok iyi bir yeniden tasavvuru ve şimdi oyunun piyasaya sürülmesinden başka bir şey istemiyorum. Wayforward ve Konami sayesinde bu eşleştirme, imkansız olduğunu düşündüğüm şeyi başardı ve seriyle büyüyen hayranların ve seriyi ilk kez oynayacak olanların keyif alacağı bir Contra oyunu yarattı. En azından demonun bende bıraktığı izlenim bu.

Contra Operasyonu Galuga Yeni Modlar Getiriyor

Önceki Contra oyunlarında, bazı hikaye öğelerinin de dahil edildiği atari modu olan yalnızca tek bir mod bulunurken, Contra Operation Galuga’da iki tane var: Arcade Modu ve Hikaye Modu. Tam oyun, demoda mevcut olandan daha fazla mod içerecektir. Hikaye Modunu seçtikten sonra oyun içi bir girişle karşılaştım ve demo boyunca neler olduğu ve oyunu nasıl oynayacağım konusunda bilgilendirildim. Bu arada atari modu beni aksiyonun tam ortasına attı.

İlginçtir ki Hikaye Modunda bir eğitim bulunurken Arcade Modunda yoktu. Bunun sadece bir demo olduğu göz önüne alındığında, anlıyorum. Ancak bu, özellikle yeni oyuncular için her iki modda da olsa daha iyi olur.

Contra Operasyonu Galuga Demosu - İlk PatronContra Operasyonu Galuga Demosu - İlk Patron

Tek vuruşta ölümün geri dönmesiyle oyunun sağlığı ele alma biçiminde de bazı farklılıklar var, ancak artık tercih ettiğim bir sağlık sistemi de var. Ve aşağıda bahsettiğim hangi avantajları seçtiğinize bağlı olarak hayatta kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Hmm, Yükseltmeler

Değişen tek şey seviye tasarımları değil. Tanıdık yüzler Bill Rizer ve Lance Bean geri döndüler ve Super Contra’nın atari salonu açılışındaki kadar heyecanlılar. Ancak mevcut karakterler yalnızca bunlar değil, çünkü Galuga Ariana adında yeni oynanabilir bir kadın karakter ve Avrupa ve Japonya’daki Contra serisinin adı olan Probotector adında iki robotik karakter var.

Contra Operasyonu Galuga - Karakter SeçimiContra Operasyonu Galuga - Karakter Seçimi

Sega Genesis/Sega Megadrive’a özel başka bir Contra oyunu olan Contra: Hard Corps gibi demo da Hikaye Modunda beş karakterin tümüne veya Arcade Modunda yalnızca Lance ve Bill’e erişim sağlıyordu. Her karakterin ayrıca oynanışı değiştiren kendine özgü bir yanı vardır; Bill ve Lance çift zıplama ve yatay atılma gerçekleştirebilir, Galuga daha hızlı kaymak için atılmayı bırakır ve Probotector havada asılı kalabilir.

Üstelik her karakter, diğer yükseltmelerin yanı sıra, ekstra sağlık eklemek, ekstra yaşam sağlamak ve öldüğünüzde silah kaybetmemek gibi bir veya daha fazla havuzdan iki avantaj seçebilir.

Önceki Contra oyunlarından farklı olarak dört oyuncu aynı anda kanepede oyun oynayabilir, ancak evimde kimse benimle oynamak istemediğinden bunu test edemedim. Benimle oyun oynamanın bir yanı çok zor. Korkaklar.

Orijinal Contra aynı anda yalnızca bir özel silaha sahip olmanıza izin verirken, bu sürüm Contra III: Alienwars ve Contra: Hard Corps’a benzer şekilde iki tane taşımanıza izin veriyor. Favori özel silahlarınızın tümü geri döndü ve birkaçı diğer Contra oyunlarında yer aldı: Spread, Lazer, Machine Gun, Cluster, Flamethrower ve Homing Shot. Her silah, aynı silahın başka bir versiyonunu alarak güçlendirilebilir ki bu da güzel bir şey.

Contra Operasyonu Galuga Demosu - BaşlıyoruzContra Operasyonu Galuga Demosu - Başlıyoruz

Aşırı Yük adı verilen, size kitle imha araçları sağlayacak bir silahı feda etme seçeneğiniz olduğundan, silahlar ateş etmekten daha fazlasını yapabilir. Yayılma silahı, ekranı kapatacak birden fazla yayılım atışı gerçekleştirebilir, lazer işleri yavaşlatabilir, güdümlü atış, örneğin yollarına çıkan her şeye saldıracak dronları konuşlandırabilir. Bu, yeni yetenekleri kullanabileceğiniz, farklı bir silah alabileceğiniz veya tam tersini yapabileceğiniz bir strateji katmanı ekler. Elinizin altında özel bir silahınız olduğu sürece, bunu kaç kez yapabileceğinizin bir sınırı yoktur.

Maketh Man’i kontrol eder

Elbette duyarlı kontroller olmadan bir Contra oyununa sahip olamazsınız ve bu bölümde hiçbir şikayetim yok. PC sürümünde kontrollerin harika olduğunu hissettim, ancak Switch sürümünü ilk oynadığımda biraz gecikme fark ettim. Ayrıca 8 yönlü veya 360 derecelik ilk kullanım seçeneği de var ki ben bunu tercih ediyorum. Daha iyi hassasiyet için nişan alma düğmesini basılı tutma özelliği de geri döndü.

Demoyu şimdiye kadar en az 10 kez oynadım ve son demo patronunda meydana gelen çok fazla olay dışında darbe aldığım tek sefer, aptalca bir şey yaptığım içindi. Kontroller gayet iyi.

Contra Geri Döndü mü? Bence de

Bu bir demonun çok uzun bir önizlemesi, daha az değil. Ancak bu demo, oyunun tamamından neler bekleyebileceğimizi anlatmaya yetti. Değerli bir Contra oyunu aldığımızdan bu yana epey zaman geçti ve Contra Operation Galuga modern çağın Contra oyunu olsa da önceki oyunların DNA’sı ortada. Kontrolleri iyi, yeni ve deneyimli oyuncular için çok fazla seçenek var, seviye tasarımı en azından ilk seviye için iyi yapılmış ve görseller dışında hiçbir şikayetim yok. Onlarda yanlış bir şey yok; aksiyonu aktararak harika bir iş çıkarıyorlar. Ben onların büyük bir hayranı değilim.

Oyunun ilk duyurulduğu andan itibaren tam 180 yıl sonra piyasaya sürülmesi için hazırım. Belki nostaljidir ya da bunun başka bir eğlenceli Kontra oyunu olacağını hissettiğim içindir. Her iki durumda da ben hazırım.

Kendiniz denemek isterseniz, Contra Operation Galuga demosu tüm platformlar için indirilebilir.

Contra Operation Galuga, 12 Mart 2024’te PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Switch ve PC’de (Steam) yayınlanacak.oyun-4