AMS Osram bir fabrikanın tamamını ücretsiz olarak inşa edebilirdi. Bunun aslında muhtemelen Apple’dan gelen MicroLED panelleri için büyük bir sipariş vermesi gerekiyordu. Ancak şirket, müşterinin artık işten ayrıldığını söyledi.

Yeni iş silindi

Alman-Avusturyalı aydınlatma ve yarı iletken teknolojisi uzmanı, Malezya’da inşa edilen üretim tesisine 800 milyon euro yatırım yaptı. Bunun aslında şimdi üretime başlaması gerekiyor. Ancak yepyeni sistemler şu anda durmuş durumda ve bundan sonra ne olacağı başlangıçta belirsiz.

Şirket, “AMS Osram yönetim kurulu, bugün MicroLED programındaki önemli bir projenin beklenmedik bir şekilde iptal edildiği bilgisini aldıktan sonra MicroLED stratejisini revize etmeye karar verdi. İlgili müşteriyle görüşmeler devam ediyor” dedi.

Yönetim, olası bir toplam başarısızlığa hazırlık amacıyla şirketi 600 milyon ile 900 milyon euro arasında bir miktarda zarara uğratmayı planlıyor. Bu, mevcut mali yılın ilk çeyreğine ait bilançolara dahil edilecektir.

Çöküş yok

Mevcut iş alanlarına ilişkin diğer sonuçlar üzerinde önemli bir etki beklenmemektedir. Genel olarak, şimdilik yeni MicroLED fabrikası için muhtemelen daha fazla sistem satın almalarına gerek kalmayacağından, diğer segmentlerdeki yatırımlar için bir miktar iyileştirilmiş mali kaynaklar bile bekliyorlar.

Yeni fabrikanın aslında yüksek çözünürlüklü teşhir tabanlarını 8 inçlik plakalardan üretmesi gerekiyordu. Elbette gerçekte beklenen satışlarda eksiklikler olacaktır. Ancak orta vadede bile sonuçların sınırlı olması muhtemel çünkü grup, yarı iletken sektöründeki diğer işletmelerin iyi gelişmesi nedeniyle gelirde makul bir artış bekleyebilir.


Özet

  • AMS Osram şu anda ayakta duran pahalı bir fabrika inşa ediyor
  • Muhtemelen Apple’dan gelen MicroLED panelleri için büyük sipariş başarısız oldu
  • Malezya fabrikasına 800 milyon euro yatırım
  • Proje iptalinden sonra MicroLED stratejisinin revizyonu
  • 600 ila 900 milyon euro arasında değer ayarlaması planlanıyor
  • Diğer iş alanları üzerinde olumsuz bir etki beklenmiyor
  • Güçlü yarı iletken bölümü nedeniyle başarısızlığa rağmen olumlu beklentilergenel-27