2024, oyun dünyası için şimdiden ilginç bir yıl oldu. Bir yandan, tüm platformlarda çok sayıda ünlü AAA oyunu hem oyuncuları hem de eleştirmenleri büyüledi ve şimdiden insanların “Yılın Oyunu” kazananı hakkında konuşmasını sağladı. Ancak diğer taraftan, sadece küçük stüdyolarda değil, sektör genelinde BİNLERCE işten çıkarma yaşandı. Ocak ayında 5000’den fazla işten çıkarma yaşandı ve buna Şubat ayı da eklendi. Daha bu hafta Supermassive Games personelini işten çıkardı ve artık Sony Interactive Entertainment da adını listeye ekleyebilir.

İçinde kendi sitelerinde blog yazısıGörevden ayrılan CEO Jim Ryan, “genel çalışan sayımızın azalması” nedeniyle dünya çapında Sony Interactive Entertainment grubundaki 900 kişinin işini kaybedeceğini açıkladı:

Bunlar başarımızın bir parçası olan inanılmaz yetenekli insanlar ve katkılarından dolayı onlara minnettarız. Ancak sektör büyük ölçüde değişti ve işimizi önümüzdeki döneme hazırlamak için kendimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Geliştiricilerin ve oyuncuların beklentilerini karşılamamız ve oyun alanında geleceğin teknolojisini ilerletmeye devam etmemiz gerekiyor, bu nedenle topluluğa en iyi oyun deneyimlerini sunmaya devam etmeye hazır olduğumuzdan emin olmak için bir adım geri attık.

Ryan ayrıca Sony çalışanlarına gönderilen e-postayı da verdi ve insanlar işten çıkarılırken önümüzdeki kısa süre içinde PlayStation Studios London’ın tamamen kapatılması da dahil olmak üzere birçok şeyin olabileceğini belirtti. İşleri daha da kötüleştiren ise PlayStation’ın en büyük takımlarından Insomniac Games ve Naughty Dogs gibi stüdyoların da darbe almasıydı. Her iki şirketin de 2023’ün tamamında olmasa da büyük bölümünde PlayStation markasını taşıyan oyunlar piyasaya sürmesi yüze tokat gibi iniyor. Marvel’s Spider-Man 2 ve The Last of Us Part 2 Remastered gibi oyunlar, PlayStation’ın en parlak 1. parti oyunlarından bazılarıydı. Buna rağmen her iki stüdyo da işten çıkarmalardan muaf değildi.

Ne yazık ki oyun endüstrisindeki pek çok kişi bunun gibi şeylerin geleceğini gördü. Microsoft, Activision Blizzard Birleşmesi (FTC tarafından araştırılıyor) nedeniyle işten çıkarmalar yaptı ve The Embracer Group, neden insanları işten çıkarmaya devam ettikleri konusunda “yumuşak konuşmaya” çalıştı.

Ancak ortak payda, Microsoft ve Sony de dahil olmak üzere bu büyük şirketlerin çoğunun, yüz milyonlarca bütçeyle AAA oyunlar yapıyor olması ve her birinin önemli miktarda kâr getirmesini ummasıdır. Bunu yaparak bazı oyunlarda başarılı olurken, 2023’teki birkaçı da dahil olmak üzere diğerleri bunu yapmadıkları için geri tepti. Dolayısıyla yakın gelecekte daha fazla şirkette bunun gibi daha fazla işten çıkarma haberi görmemiz muhtemel.oyun-4