Astronot Richard H. Truly’nin resmi NASA portresi. Kredi bilgileri: NASA

Richard Truly, seçkin bir eski NASA Yönetici ve öncü astronot, 27 Şubat 2024’te 86 yaşında Colorado’nun Genesee kentindeki evinde vefat etti. Truly’nin dikkat çekici kariyeri birkaç on yıla yayıldı ve bu süre zarfında Amerika Birleşik Devletleri Donanması ve NASA’da ve buna bağlı olarak insanlığın uzayı keşfetme arayışında silinmez bir iz bıraktı.

Kariyerine Donanma’da başlayarak, bir test pilotu ve deniz havacısı olarak gerçekten cesaret ve beceri örneği sergiledi ve 300’den fazla uçak gemisine iniş gerçekleştirdi. Teğmen rolünden koramiralliğe geçişi, liderliğini ve hizmete olan bağlılığını sergiledi.

Truly’nin uzay araştırmalarına katkıları çok derindi. Bir astronot olarak, uzay mekiği Enterprise’ın Yaklaşma ve İniş Testlerinin ayrılmaz bir parçasıydı ve uzayda yeniden uçurulacak ilk pilotlu uzay aracı ve ilk gece fırlatma ve iniş dahil olmak üzere Columbia ve Challenger uzay mekiklerindeki görevleri yönetti.

Astronot Richard H. Gerçekten

Astronot Richard H. Gerçekten. Kredi bilgileri: NASA

Challenger felaketinin ardından Truly, NASA’nın tekrar uçuşa dönmesinde çok önemli bir rol oynadı, yardımcı yönetici ve daha sonra NASA yöneticisi olarak görev yaptı. Onun liderliğinde, insanlığın evrendeki yerine ilişkin vizyonunu vurgulayan Dünya’nın ikonik “Soluk Mavi Nokta” görüntüsü çekildi.

Richard Truly, eşi Cody, üç çocuğu ve Dünya’da geçirdiği zamanı aşan bir keşif ve liderlik mirasıyla hayatta kaldı. O, hayatı boyunca yaptığı çalışmalarla uzay anlayışımızı ve onu keşfetme kapasitemizi önemli ölçüde geliştiren bir akıl hocası, öncü ve vizyonerdi. Katkıları gelecek nesillere yıldızlara ulaşma konusunda ilham vermeye devam edecek.

NASA Yöneticisi Bill Nelson’ın, 27 Şubat 2024’te 86 yaşında Genesee, Colorado’daki evinde vefat eden eski NASA Yöneticisi ve astronot Richard Truly hakkında yaptığı açıklama aşağıdadır.

“NASA, karakterli, vizyon sahibi ve hizmet ruhuna sahip insanlar sayesinde bugünkü haline geldi; 27 Şubat’ta kaybettiğimiz büyük adam, eski NASA yöneticisi, yönetici yardımcısı ve astronot Richard Truly gibi insanlar.

“Deniz Kuvvetlerine, NASA’ya ve ülkesine onlarca yıllık hizmetinde Richard, insanlığın bilinmeyeni bilme ve imkansız rüyayı gerçekleştirme arayışını daha da yukarıya taşıdı.

“Richard, Donanmada geçirdiği 30 yıl boyunca test pilotu ve deniz havacısı olarak görev yaptı ve 300’den fazla uçak gemisine iniş gerçekleştirdi. Richard, teğmenlik görevinden koramiralliğe yükseldi.

“Bir astronot olarak Richard, uzay mekiği Enterprise’ın Yaklaşma ve İniş Testleri ekibinin bir parçasıydı. Uzayda yeniden uçan ilk pilotlu uzay aracı olan STS-2 sırasında Columbia uzay mekiğinin pilotluğunu yaptı ve çağının ilk gece kalkışı ve inişi olan STS-8 sırasında uzay mekiği Challenger’a komuta etti.

“Challenger krizinden sonra yönetici yardımcısı olarak Richard, NASA’yı ilk kalkışına ve uçuşa dönüşüne getirdi. Bir kez daha göklere çıkıp yıldızlara ulaşmak için Uzay Mekiği Programına liderlik etti. Ne kadar zorluk çekersek çekelim, insanlık ve NASA için tek bir yön olduğunu anlamıştı: ileri.

“NASA yöneticisi olarak, Voyager 1’in Dünya’ya doğru dönmesi ve 3,7 milyar mil ötede süzülen güzel gezegenimizin son fotoğrafını çekmesi de Richard’ın liderliği ve kararı altındaydı. Bu, ‘Soluk Mavi Nokta’ olarak bilinen resimdi. Bu, yönetici olarak Richard’ın vizyonunun cesur ve geniş olduğu anlamına geliyor. İnsanlık bu vizyon için çok daha iyi.

“Richard’ın lider olarak duruşu ve öncü olarak vizyonu, bu övgüler, testler ve zaferlerle örülmüştü.

“Richard, harika şeyler yapmayı kolay oldukları için değil, zor oldukları için seçtiğimizi anlayan birine sahipti. Çoğumuzun kişisel arkadaşı ve akıl hocasıydı. Richard’ın eşi Cody ve üç çocuğuna derin taziyelerimi sunuyorum. İnsanlığın daha yükseğe ulaşma arayışına önem veren herkesi, büyük bir devlet görevlisine veda ederken bana katılmaya davet ediyorum.”uzay-2