Mars Dune Alpha Kavramsal Render: Mars’ta görselleştirme. Kredi bilgileri: ICON

NASA bir sonraki simüle edilmiş bir yıllık programına katılmak için başvuru sahipleri arıyor Mars Teşkilatın Kızıl Gezegenin insanlı keşfine yönelik planlarını bilgilendirmeye yardımcı olmak için yüzey görevi. Planlanan üç yer tabanlı görevden ikincisi çağrıldı ŞAPEA (Mürettebat Sağlığı ve Performans Araştırma Analogu)’nun 2025 baharında başlaması planlanıyor.

Her CHAPEA görevi, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde bulunan 1.700 metrekarelik, 3D baskılı bir yaşam alanında yaşayan ve çalışan dört kişilik gönüllü bir ekipten oluşuyor. Mars Dune Alpha olarak adlandırılan yaşam alanı, Mars’taki bir görevin zorluklarını, kaynak sınırlamaları, ekipman arızaları, iletişim gecikmeleri ve diğer çevresel stres etkenlerini simüle ediyor. Mürettebat görevleri arasında simüle edilmiş uzay yürüyüşleri, robotik operasyonlar, habitat bakımı, egzersiz ve mahsul büyümesi yer alıyor.

NASA, mürettebat üyeleri arasında etkili iletişim ve görev kontrolü için sigara içmeyen, 30-55 yaşları arasında ve İngilizce konusunda yetkin, sağlıklı, motivasyonu yüksek ABD vatandaşları veya daimi oturma iznine sahip kişiler arıyor. Başvuru sahiplerinin benzersiz, ödüllendirici maceralar için güçlü bir istek duymaları ve NASA’nın Mars’a ilk insan yolculuğuna hazırlanma çalışmalarına katkıda bulunmaya ilgi duymaları gerekmektedir.

Adaylar için son başvuru tarihi 2 Nisan Salı günüdür.

https://chapea.nasa.gov/

CHAPEA Görev 1 Mürettebatı

CHAPEA görev 1 mürettebatı (soldan sağa: Nathan Jones, Ross Brockwell, Kelly Haston, Anca Selariu) basınçlı bir gezicinin prototipinden iniyor ve 25 Haziran 2023’te yaşam alanına girmeden önce CHAPEA tesisine doğru yola çıkıyor. : NASA/Josh Valcarcel

Mürettebat seçimi, astronot adayı adaylarına yönelik ek standart NASA kriterlerine göre yapılacaktır. Akredite bir kurumdan mühendislik, matematik veya biyolojik, fiziksel veya bilgisayar bilimleri gibi bir STEM alanında yüksek lisans derecesi, en az iki yıllık mesleki STEM deneyimi veya en az bin saat uçak pilotluğu deneyimi gereklidir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında bir doktora programına yönelik iki yıllık çalışmayı tamamlayan, tıp diplomasını veya bir test pilot programını tamamlayan adaylar da değerlendirmeye alınacaktır. Dört yıllık mesleki deneyime sahip, askeri subay eğitimini tamamlamış veya STEM alanında lisans diplomasına sahip olan adaylar değerlendirmeye alınabilir.

Göreve katılım karşılığında tazminat mevcuttur. Aday eleme sürecinde daha fazla bilgi sağlanacaktır.

NASA, Artemis kampanyası aracılığıyla Ay’da bilimsel keşif ve keşifler için uzun vadeli bir varlık oluşturmaya çalışırken, CHAPEA misyonları, sistemleri doğrulamak ve Kızıl Gezegene gelecekteki görevler için çözümler geliştirmek için önemli bilimsel veriler sağlıyor. İle ilk CHAPEA ekibi NASA, bir yıl süren misyonunun yarısından fazlasında, Mars keşifleri sırasında mürettebat sağlığı ve performans desteği konusunda bilgi sağlamaya yardımcı olmak için simüle edilmiş görevlerden elde edilen araştırmaları kullanıyor.

NASA’nın Artemis kampanyası kapsamında ajans, Ay’da uzun vadeli bilimsel keşiflerin temelini oluşturacak, ilk kadını, ilk siyahi insanı ve ilk uluslararası ortağı astronotu ay yüzeyine indirecek ve Mars’a insanlı keşif gezileri için hazırlık yapacak. herkesin yararına.uzay-2