Biden Yönetimi bu Çarşamba günü Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerinin korunmasını amaçlayan yeni bir kararnameyi açıkladı. Altı ülkede yerleşik şirketlere hassas bilgilerin satışı ve aktarılmasının önüne geçilecek” dedi. düşmanca “.

ABD, kişisel verilerin Çin’e satılması ihtimalinden endişe ediyor

Son aylarda veri komisyonculuğu çok yaygın bir uygulama haline geldi. Kişisel verileri toplayan ve talep eden şirketlere satan veri simsarları hızla çoğalıyor. Uygulama yasal olsa da Biden Yönetimi, bu kuruluşların bilgileri toplama ve kötüye kullanma geçmişi olan ülkelere bilgi satabileceğinden endişe ediyor.

ABD, Venezuela, Küba, İran, Kuzey Kore, Rusya ve Hong Kong ve Makao dahil Çin’i hedef alıyor. Beyaz Saray bunların önüne geçmek istiyor” endişe duyulan ülkeler » hassas verileri Amerikan vatandaşları ve özellikle ulusal güvenlik mensupları, ordu mensupları, gazeteciler, akademisyenler veya muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullanamaz.

Metin, genomik, biyometrik, finansal, sağlık, coğrafi konum verileri vb. hassas bilgilerin aktarımını önleyecektir. Kısaca, bir bireyin resmi olarak kimliğinin belirlenmesini mümkün kılan her türlü veri. Kararname, Adalet Bakanlığı’na bu kişisel verilerin korunmasına yönelik çeşitli düzenlemeler yapması yönünde talimat verecek. İç Güvenlik Bakanlığı’nın yardımıyla bu ülkelerin bu bilgileri ticari olarak elde etmesini engellemeye yönelik güvenlik standartları tanımlanacak.

Altı eyalet hedef alınıyor ancak kararname özellikle Çin’i hedef alıyor. Joe Biden’ın emri, ABD’nin iki süper güç arasındaki teknolojik ve jeopolitik rekabetin ortasında veri aktarımı üzerindeki kontrolünü güçlendirmeye çalıştığını kanıtlıyor. Ancak Orta Krallık’ta bu konuda oldukça kararlı olan yetkililer, konu üzerindeki baskıyı hafifletmeye karar verdi.

Ağustos ayında Orta Krallık, kişisel ve hassas verilerin yurtdışına aktarılması üzerindeki kontrolünün güçlendirildiğini duyurdu. Pekin, bir milyondan fazla kişinin bilgilerini elinde bulunduran şirketlere, verilerini Çin toprakları dışına aktarmasalar bile yıllık uyumluluk denetimine başvurmalarını emretti. Son olarak, Çin için kasvetli bir ekonomik bağlamda, Çin Siber Uzay Yönetimi, uluslararası veri aktarımları konusunda daha uzlaşmacı olmaya karar verdi. Avrupa Birliği Ticaret Odası tarafından memnuniyetle karşılanan bir tedbir.genel-16