Oppo Air Glass 3 prototipi kısa süre önce MWC 2024’te duyuruldu ve… hala devam eden bir çalışma olduğundan yayınlanmıyor.

Ancak kısa bir uygulama süresine sahip olduk ve Oppo’nun bu teknolojide ne kadar ileri gittiğini takdir etme olanağına sahip olduk.

Tasarım ve ekranlar

Bunlar muhtemelen test ettiğimiz en hafif XR gözlükler arasındadır. Saplar kalın görünüyor ancak “moda ifadesi” şeklinde kalın, “içine pil takmamız gerekiyordu” şeklinde değil. Kafanın üstüne rahatça oturuyorlar ve muhtemelen onları saatlerce takabiliyoruz.

Gözlüklerin görüşünüzün tam ortasında küçük ekranları var. Her ikisi de renkli ve 1000 nit projektörlerden gelen görüntülerle besleniyor. Test alanı yarı karanlık olduğundan güneş altında nasıl göründüklerini söyleyemeyiz. Ancak bunların içinden bir ışık kaynağına bakıldığında ekranlardaki veriler hâlâ okunabiliyordu.

Camların kırılma indisi 1,7 olup normal cama çok yakın yani 1,5’tir. Bu önemlidir çünkü yüksek kırılma, gökkuşağı etkilerine neden olur. Kesinlikle istemediğiniz bir şey. Oppo “çoğu durumda” gökkuşağının olmadığını söyledi – mevcut ortamda hiç gökkuşağı görmedik

Yazılım deneyimi

Yani şu anda prototip müzik çalabiliyor, resimleri renkli gösterebiliyor, hava durumu widget’ına sahip ve Bluetooth aracılığıyla arama işlevi sağlayabiliyor.

Şakak çerçevelerindeki yatay dokunmatik yüzey aracılığıyla widget’lar arasında gezinebilirsiniz. Görünüşe göre, ses seviyesi veya görseller arasında gezinmek için dikey kaydırma girişi de olmalı. Kullanıcı arayüzü ipuçları mevcuttu, ancak test etmemiz gereken mevcut prototipte dikey kaydırmalar çalışmıyor.

Oppo Air gözlükleri aynı zamanda Oppo’nun kendi AndesGPT’siyle de çalışmalı; bu, yalnızca bir sesli komutla günlük yaşamınızda size yardımcı olacak etkileşimli bir asistandır.

AndesGPT, düzenlemeler nedeniyle şu anda Çin dışında kullanılamamaktadır. Ancak Oppo, akıllı yapay zeka asistanı özelliklerini etkinleştirmek için çalışıyor ve bunu yapmak için Microsoft dahil farklı şirketlerle ortaklık kuruyor.

Ancak bu uygulamalı çalışma için bunu deneyemedik.

Ses kalitesi

Oppo Air Glass 3’ün sesi şakak kenarlarındaki hoparlörlerden geliyor. Daha doğru bir tanımını bulamadığımız “ters ses alanı teknolojisi” ile, diğerlerinin konuşmalarınızı ve multimedyayı duyamaması için sesi kulak kanallarınıza odaklaması ve gizli tutması gerekiyor.

Tesis bünyesindeki ünitede önceden yüklenmiş bazı müzikler vardı. Kulağa kötü gelmiyordu ama ses seviyesi kesinlikle zayıftı ve çok fazla derinliği yoktu. Yüksekler biraz tiz bir tarafa eğiliyordu, ama tam olarak orada değil, bu yüzden sorun değil. Bununla birlikte, gözlükleri test eden diğerlerinden ses sızıntısı duyabiliyorduk; bu nedenle, prototipin henüz Oppo’nun başarmak istediği noktaya ulaşmadığını tahmin ediyoruz.

Beklentiler

Bu noktada söylenecek fazla bir şey yok, bunu bir ürün olarak değerlendiremeyiz çünkü bu bir ürün değil. Oppo satılacak kadar iyi olduğuna inandığı noktaya gelene kadar daha da gelişecek ve dönüşecek.

Ama burada geleceği “görüyor muyuz”? Biraz. Apple, çılgın Vision Pro’yu kullanmaya karar verirken, diğer şirketler bize Karma Gerçeklik veya Artırılmış Gerçeklik için çok daha basit çözümler sunuyor. Oppo Air Glasses 3’ün neredeyse normal görünümünü gerçekten seviyoruz. Düşük kırılma ve dalga kılavuzlarının inceliği etkileyicidir. Size bilgileri doğrudan gözlük üzerinde göstermeye hazır bir yapay zeka asistanına sahip olma fikri çok mantıklı.

Bunların pazara sunulmasından önce pek çok değişikliğin geleceğinden eminiz; bu süre zarfında pazarın kendisi değişebilir ve bu da Oppo Air Glass’ın yeniden gelişmesini gerektirecektir. Ama buradaki konsept, bu fikir oldukça hoş.telefon-1