Bir zamanlar ünlü birinin söylediği gibi herkesin içinde bir hikayesi vardır. Bir girişim adı verildi Inkitt bunların en güçlülerini gişe rekorları kıran filmlere dönüştürmek ve bu içerik etrafında 21. yüzyıl için yeni bir “Disney” inşa etmek için yapay zekayı kullanabileceğine inanıyor. Şimdi bu tutkuyu desteklemek için 37 milyon dolar topladı.

Girişimin kendi adını taşıyan uygulaması, insanların kendi hikayelerini yayınlamasına olanak tanıyor ve ardından yapay zeka ve veri bilimini kullanarak, bunların arasında en ilgi çekici olduğuna inandığı şeyleri seçiyor ve ardından ikinci bir uygulama olan Galatea’da dağıtıp satıyor.

Şirket, işinin halihazırda 33 milyon kullanıcıyı ve düzinelerce en çok satanı cezbettiğini söyledi. Topladığı yeni fon olan C Serisi, ürettiği içerik türünü genişletmek için kullanılacak: Orijinal fikirlerinize dayalı hikayeler yazmak ve kurgusunun belirli okuyucular için kişiselleştirilmiş versiyonlarını üretmek için yapay zeka; oyunlara ve sesli kitaplara geçiş; ve platformunda yayınlanan kurgulardan uyarlanan daha fazla video içeriği; günümüzde insanlarla üretilen ancak eninde sonunda yapay zeka kullanılarak da oluşturulacak videolar.

CEO ve kurucu Ali Albazaz, uzun vadeli vizyonun içerik kütüphanesini genişletmek ve onun etrafında multimedya imparatorluğu kurmak olduğunu söylüyor. Beğenilerine göre daha az rakip Wattpad ve daha fazlası kendisinin deyimiyle “21. yüzyılın Disney’i”.

Bir C Serisi olan 37 milyon dolar, Khosla Ventures’tan Vinod Khosla tarafından yönetiliyor. Önceki destekçiler NEA ve Kleiner Perkins’in yanı sıra kimliği açıklanmayan diğer yatırımcılar da katıldı.

Yatırım, Inkitt’in bugüne kadar topladığı toplamı 117 milyon dolara çıkardı (diğer turlar arasında 3,9 milyon dolarlık bir tohum; 16 milyon dolarlık bir A Serisi ve 59 milyon dolarlık bir B Serisi vardı). Zaten en az bir yayıncının satın alınması için teklifte bulunuldu ve finansman sağlayan tüketici odaklı girişimlere ilişkin çok az sayıda değerli örneğin olduğu bir zamanda, Inkitt’in artırmayı seçmesi halinde yatırımcıların zaten bir tur daha yaklaştığını anlıyoruz. Bu mevcut C Serisi, Inkitt’e post-para olarak yaklaşık 400 milyon dolar değerindedir.

Inkitt’in tutkuları bir bakıma yayıncılık endüstrisinin kayda değer bir zig’i.

Tüketicilerin boş zamanlarının dakikalarını (veya bazen çok daha fazlasını) meşgul etmek için tasarlanan cep telefonları ve uygulamaların yükselişiyle birlikte, okuma son yirmi yılda düşüş gösterdi. En son takip edilen yıl olan 2022 yılında İşgücü İstatistikleri BürosuOrtalama bir Amerikalı yetişkin günde sadece 15 dakika okuyor; bu oran birkaç yıl öncesine göre 20 dakikanın üzerindeydi. Ortalama okunan kitap sayısı (ve tamamlandı) da 5 civarına düştü.

Inkitt ironik bir şekilde bu trende yaslanarak bu trende karşı çıkıyor. Kitapları dağıtmanın daha yenilikçi yollarına odaklanarak, mobil cihazlarda okunması daha kısa ve daha kolay bölümler oluşturarak ve bir dizi efekt (örneğin, Okuma deneyimini daha dinamik hale getirmek için metin boyunca ses olarak).

Ve ayrıca kitapları okuyucuların zevklerine daha uygun hale getirerek. Başlıklardan olay örgüsüne, ilk satırlardan heyecanlı anlara kadar işin her yönüne ilişkin A/B testleri yürütür. Bu, Inkitt’e yalnızca belirli kitaplar için değil, aynı zamanda kurgunun genel olarak nasıl performans gösterdiği ve neyin en iyi performans gösterdiğine ilişkin bir veri hazinesi sağlıyor; bunun daha sonra yayınlanacak sonraki kitaplara daha hızlı uygulanacağı öğreniliyor.

Bütün bunlar karşılığını veriyor gibi görünüyor. Kovid-19 salgınının zirve yaptığı dönemde gelişen bazı hizmetler (anlık teslimatlar, çevrimiçi alışveriş, sanal etkinlikler ve her şeyin akışı), o zamandan bu yana geçen yıllarda söndü veya en azından daha uysal büyüme modellerine geri döndü. Etkileşim süresinin arttığını gören Inkitt, Galatea ve girişimin en yeni üyesi Galatea TV için durum böyle değil.

Albazaz, salgın sonrası yıllar hakkında “İnsanların artık çok fazla işi var” dedi. “Bir kaçış yolu arıyorlar ve biz de bu yüzden başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.”

Inkitt’in, toplamda, Penguin Random House gibi bilinen isimlerin üzerinde, dünya çapında en çok satan 11. yayıncı olarak yer aldığını ve algoritmalarının, en çok satan kitabı yayınlama konusunda geleneksel yayıncılara göre “20 kat” daha yüksek bir başarı oranı sağladığını iddia etti. .

Geçen yıl gelirler iki katına çıktı (her ne kadar gerçek bir rakam açıklanmasa da). Galatea TV gibi daha yeni projeler daha çok okuma girişiminin bir yan ürünü olsa da, kendi başlarına büyük getiriler sağlıyorlar. Galatea kitabından uyarlanan bir TV dizisi Güzel hata tek başına 500.000 dolar gelir elde ettiğini söyledi. Şirketin “neredeyse kârlı” olduğunu ekledi.

Berlin’de kurulan ve şu anda San Francisco’da bulunan Inkitt, kurguya odaklanıyor; ancak edebi kurguyu hedeflediğini söylemek tamamen doğru olmaz. Aslında, birkaç yıl önce platformda amatör olarak çalışan ünlü bir yazarın, Inkitt’in yakında çıkacak bir roman için kendisine bir dizi düzenleme önermesinin ardından dehşet ve tiksinti içinde oradan ayrılmasının ardından Albazaz, Inkitt’in kendisini büyük isimlerle çalışmanın baş ağrısından kurtarmayı tercih ettiğini ve keşfedilmemiş yeteneklerin uzun kuyruğuna odaklanmak için büyük egolar.

Bu uzun kuyruğun algoritmanın iradesine boyun eğmeye ne kadar yatkın olduğunu görmek ilginç olacak. Albazaz, yetenekli insanlar tarafından hazırlanan akılda kalıcı tedavilere dayanan yapay zeka tarafından oluşturulan hikayelerin, yapay zeka algoritmalarını kullanarak hikayeleri kişiselleştirmenin yanı sıra gelecekte daha fazlasını yapmayı umdukları şeyin büyük ölçüde bir parçası olduğunu söyledi.

Kişiselleştirmenin halen devam eden bir çalışma olduğunu, Inkitt’in orijinal bir eser üzerinde uygulayabileceği farklı derecelerdeki değişiklikleri denediğini, hatta potansiyel olarak kontrolleri okuyucuların kendilerine devrettiğini ekledi.

Bu vizyonu gerçekleştirmek için şirket, OpenAI, Anthropic ve Mistral AI API’leri (Albazaz, girişimin kısa pasajlar için şu anki favorisi olduğunu söyledi) dahil olmak üzere bir dizi yüksek lisans ile denemeler yapıyor ve bunların etrafında kendi özelleştirmelerini oluşturuyor. söz konusu.

Ayrıca her kitap otomatik olarak 10 dilde yayınlanır: DeepL, bu amaç için kullanılan birincil yapay zekadır. Sesli kitapları için ElevenLabs’ın metinden konuşmaya ses oluşturucusunu kullanıyor ve şu anda kapak resmi için Leonardo’yu kullanıyor (Midjourney’den yeni bir geçiş olduğunu söyledi). Ana fikir, en iyi sonucu elde etmek için üçgenleme yapmak üzere bir karışıma bağlı kalmak gibi görünüyor.

“Bu Yüksek Lisans’lar ortalama içerikten çok kötü yazıyor” dedi. “Mesele şu ki, Yüksek Lisans’lar tek başına en çok satan içeriği oluşturamaz. Son birkaç yıldır topladığımız verilerle geldiğimiz nokta burası.”

İlginç bir şekilde, bunun arkasında bir fikri mülkiyet nedeni de var: Inkitt, tam bir roman için tek bir Yüksek Lisans Diplomasına güvenmek istemiyor çünkü platformlar, modellerini eğitmek için özel verileri kullanma niyetinde olmadıklarında ısrar etse de Inkitt, bunu yapmamayı tercih ediyor. şansını dene, dedi. (Bu amaçla, LLM’lere Inkitt’in en iyi çalışmaları hakkında çok fazla şey öğretmekten kaçınmak için bazen çok kasıtlı olarak düz yönlendirmeler ister.)

Startup, boğulmamak için zorlu sularda gezinirken bile kesinlikle suyun üzerinde kalma fırsatları buldu. Yapay zeka destekli bir içerik imparatorluğu kurmaya odaklanması ve ilgisi, girişimin lider yatırımcısını güvence altına almasına yardımcı oldu. Vinod Khosla geçen yılın sonu eğlencenin geleceğinin aşırı kişiselleştirileceğine inandığını yazdı ve bu da Inkitt’in misyonunu (ve şimdiye kadarki başarısını) çok uyumlu hale getirdi.

Vinod bu hikaye için röportaj yapmayı reddetti ancak bir açıklama yaptı: “Yapay zekanın gelişiyle eğlence bol ve kişisel hale gelebilir” dedi. “Inkitt hikayelerle tam da bunu yapıyor, son derece kişiselleştirilmiş ve herkes için anlamlı içerik yaratıyor.”

genel-24