TechCrunch ekibi olup biten tüm aksiyonu size sunmak için bu hafta Barselona’dayız Dünya Mobil Kongresi 2024. Ne beklediğimizi zaten biliyorsunuz, bu yüzden arkanıza yaslanın, rahatlayın ve hafta boyunca MWC’den bilmeniz gereken ürünleri, duyuruları ve startup haberlerini size sunacağımız için bizi izlemeye devam edin.

Şu ana kadar şirketlerden Google’ın yeni Android özellikleri, Lenovo’nun yeni dizüstü bilgisayar konsepti ve Xiaomi’nin robotik köpeği gibi bazı büyük duyurular gördük. MWC ilerledikçe ekibimizin kapsamını nasıl takip edebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Doublepoint’in güncellenmiş WowMouse jest dokunuşu

DoublePoint Wowmouse uygulaması

DoublePoint WowMouse uygulaması. Resim Kredisi: Çift nokta

Android akıllı saat kullanıcıları artık Doublepoint’in WowMouse jest-dokunmatik kontrol uygulamasının kendi sürümüne sahip olabilecek. Uzaklaşın!

Microsoft’un Yapay Zeka Erişim İlkeleri

Şirketin logosunun bulunduğu bir Microsoft mağazası girişi

Resim Kredisi: Nicolas Economou/NurPhoto/Getty Images

Microsoft’un başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith, bugün “Yapay Zeka Erişim İlkeleri” adı verilen 11 maddelik bir plan olan bir çerçeve duyurdu. dünya.” Buradaki ima Microsoft’un paydaşlarla diyaloğa ve sohbete açık olduğu yönünde olsa da, ironik bir şekilde Smith, takip sorularına yer vermeden bu haberi bir açılış konuşmasında verdi.

Xiaomi’nin ilk elektrikli arabası

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Xiaomi EV’nin ilk ürünü – merakla beklenen Xiaomi SU7 – ayrıntılara açık. Bunun “tam boyutlu, yüksek performanslı, eko-teknolojili bir sedan” olduğunu ve gelecek yıl Çin’e gelmesinin planlandığını biliyoruz. Xiaomi, tasarımın yanı sıra beş temel EV teknolojisini de geliştirdi: E-Motor, CTB Entegre Pil, Xiaomi Kalıp Döküm, Xiaomi Pilot Otonom Sürüş ve Akıllı Kabin. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi “HyperOS” işletim sistemine sahip olacak.

Samsung’un ilk akıllı yüzüğü

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Elmaslar bir kızın en iyi arkadaşı olabilir ama uyuyamayan bir kızsanız Samsung’un yeni Galaxy Ring’i yeni favoriniz olabilir. Özelliklerin bazıları, kullanıcının sağlık ve uyku düzeninin bir kesitini oluşturmak için kalp atış hızını, hareketi ve nefes almayı ölçen yerleşik sensörleri içerir. Fiyatlandırma ve pil ömrü ile ilgili sorular şimdilik cevapsız kalıyor.

OnePlus için uzatılmış pil ömrü

Resim Kredisi: OnePlus

OnePlus’ın yakında çıkacak olan Watch 2’si, “tam Akıllı Modda” dudak uçuklatan 100 saat vaat ediyor. Bu iddia, şirketin pil teknolojisine üç yıl harcamasının ardından geldi. Brian Heater, OnePlus Avrupa’nın strateji başkanı Tuomas Lampén ile şirketin neden bu kadar uzun sürdüğünü ve yeni saatten nasıl 100 saat çıkarabildiğini anlattı.

Geçen hafta Brian, birinci nesil ürününün yalnızca 25 saatlik pil ömrüne sahip olduğu göz önüne alındığında, “pilin tam olarak OnePlus’ın eğilmesi gereken türden bir şey olduğunu” bildirdi. Ve bu GPS kapalıyken oldu.

Xiaomi’nin CyberDog’u

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Yıllarca Xiaomi’nin CyberDog’u hakkında haber yaptıktan sonra Brian Heater sonunda robot köpeği MWC’de yakından görebildi. Küçük köpeğin terbiyesini karıştırdığını ve biraz dans ettiğini gördü ve bunun ona “Boston Dynamics’in tanıdık robotunun küçültülmüş bir versiyonunu” hatırlattığını yazdı. Brian’ın 2021’deki hikayesinden bu yana Xiaomi, köpeğinde, önceki düz kafanın yerine daha gerçekçi bir kafa versiyonu da dahil olmak üzere bazı değişiklikler yaptı. CyberDog 2 şu anda çevrimiçi olarak 3.000 $ karşılığında satın alınabiliyor; bu, önceki modelin 1.600 $’lık fiyatının neredeyse iki katı.

Lenovo’nun dizüstü bilgisayar konsepti

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Çalışırken her zaman masanızın arkasına bakmak istiyorsanız Lenovo’nun yeni şeffaf dizüstü bilgisayarı size kesinlikle bu keyfi verecektir. Yani eğer üretime geçerse. Birkaç istisna dışında standart dizüstü bilgisayarınıza benziyor; ekranın şeffaf bir bölmesi var ve klavye kısmı bize artırılmış gerçeklik deneyimini hatırlatıyor; bu da grafiklerin arkasında ne varsa onun üzerine yerleştirildiği anlamına geliyor. Lenovo şimdilik yaratıcılığını göstermenin tadını çıkarıyor.

Google yeni özelliklere yapay zeka getiriyor

Bugün Google, telefonlar, arabalar ve giyilebilir cihazlara yönelik yeni özellikler de dahil olmak üzere daha fazla hizmetinde yapay zekayı kullanıma sundu. Bunlar, Gemini’yi mesajlar oluşturmak, resimler için yapay zeka tarafından oluşturulan altyazılar, Android Auto için yapay zeka aracılığıyla metinleri özetlemek ve Wear OS’teki kartlara erişim sağlamak için kullanıyor. Ayrıca Google Mesajlar, uygulamada Gemini’ye erişmenizi sağlayan bir özelliğe sahip olacak. Bu özellik şu anda beta aşamasındadır ve yalnızca İngilizce’yi desteklemektedir. Mobil dev aynı zamanda erişilebilirlikle ilgili bazı özellikleri de piyasaya sürüyor. Bunlardan biri, görme engelli kişilere gıda etiketleri ve belgeler gibi konularda yardımcı olan ve artık eksik veya hatalı altyazı veya alternatif metin içeren görüntüler için yapay zeka destekli altyazılar oluşturacak olan Lookout uygulamasıdır.

Yine MWC’de DeepMind kurucusu Demis Hassabis, Wired’dan Steven Levy ile bir panelde Google’ın çok modlu üretken yapay zeka aracı Gemini’nin insanları tasvir etme yeteneğini “duraklatmayı” kaldırabildiğinden bahsetti. İnsan görüntülerine yönelik istemlere yanıt verme yeteneğinin “önümüzdeki birkaç hafta” içinde tekrar çevrimiçi olması gerektiğini söyledi. Natasha Lomas, “Kullanıcıların, ABD’nin Kurucu Babalarını yalnızca beyaz adamlardan ziyade farklı bir grup insan olarak tasvir etmek gibi, aracın tarihsel olarak uyumsuz görüntüler ürettiğini belirtmesinin ardından Google, Gemini özelliğini geçen hafta askıya aldı.”

Ruh halinizi iyileştirecek bir masaüstü lambası

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Hollandalı bir şirket olan Seaborough, güneşin beyindeki serotonin üretimi üzerindeki etkisini taklit eden büyük ışık terapisi lambalarının yerini almak üzere tasarlanan küçük cihazları sergiledi. Biri bilgisayarın yanında duruyor ve diğer klipler ekranın üstünde, harici bir web kamerasına çok benziyor. Her ikisi de güç için USB bağlantı noktasına takılır. Ancak lamba hala konsept kanıtı modunda olduğundan biraz beklemeniz gerekecek.

Infinix telefonunuzun arka kısmını çalıştırmak istiyor

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Infinix E-Color Shift, YotaPhone’un yıllar önce başlattığı e-mürekkep ekranı çalışmasını geliştiriyor. Burada yeni olan şey, renk eklenmesi ve Brian Heater’ın “cihazınızın neredeyse her zaman bir kılıfla, elinizle veya başka bir şekilde masanın üzerinde yüzü aşağı bakacak şekilde kaplanan kısmına eğlenceli bir estetik eklenti” olarak tanımladığı şeydir.

TechCrunch'ta MWC 2024 hakkında daha fazla bilgi ediningenel-24