21 Şubat 2024Haber odasıGüvenli İletişim / Anonimlik

Uçtan uca şifreli (E2EE) mesajlaşma uygulaması Signal, kullanıcıların benzersiz kullanıcı adları oluşturmasına (profil adlarıyla karıştırılmaması gereken) ve telefon numaralarını meraklı gözlerden uzak tutmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği denediğini söyledi.

Signal’den Randall Sarafa, “Signal kullanıyorsanız telefon numaranız artık varsayılan olarak sohbet ettiğiniz herkes tarafından görülmeyecek” dedi. söz konusu. “Numaranızı telefonlarının rehberinde kayıtlı olan kişiler, telefon numaranızı zaten bildikleri için yine de görecekler.”

Yeni bir kullanıcı adı belirlemek, hesap sahiplerinin, “eşitlikçi” kalmaları ve sahtekarlığı en aza indirgemeleri amacıyla, kullanıcı adının sonuna iki veya daha fazla sayı (örneğin, axolotl.99) sağlamalarını gerektirir. Kullanıcı adları birçok kez değiştirilebilir, ancak bunların oturum açma bilgileri veya tanıtıcılar olmadığını belirtmekte fayda var.

Başka bir deyişle, kullanıcı adı, telefon numaralarını paylaşmaya gerek kalmadan sohbet platformunda konuşma başlatmanın anonim bir yoludur. Bu özellik isteğe bağlıdır, ancak Signal aynı zamanda varsayılan olarak kullanıcıların telefon numaralarını, telefonlarının rehberinde kayıtlı olmayan diğerlerinden gizlemek için de adımlar attığını söyledi.

Ek olarak, kullanıcılar başka bir ayarı kullanarak kendilerini numaralarından kimlerin bulabileceğini kontrol edebilir, bu da kişilerin telefon numaralarına sahip olsalar bile onlara mesaj göndermesini kısıtlayabilir.

Signal Kullanıcı Adı

Bu seçeneklerin her ikisi de aşağıdaki adımlarla değiştirilebilir –

  • Ayarlar > Gizlilik > Telefon Numarası > Numaramı Kimler Görebilir > Herkes / Hiç Kimse
  • Ayarlar > Gizlilik > Telefon Numarası > Beni Numaraya Göre Kimler Bulabilir > Herkes / Hiç Kimse

Sarafa, “Telefon numaranız, Signal’de sohbet ettiğiniz kişiler tarafından, telefonlarının rehberinde bulunmadığı sürece artık görülmeyecek” dedi. “Ayrıca Signal’da sizi telefon numaranızdan kimlerin bulabileceğini sınırlamak için yeni bir gizlilik ayarı da yapılandırabileceksiniz.”siber-2