Steve Jobs Apple’ı kurmasaydı neredeyse herkesin nasıl bir gün yaşayacağını tahmin etmek zor. Teknoloji devi ne kadar kutuplaştırıcı olsa da, bunun akıllı telefonlar da dahil olmak üzere birden fazla sektörün çehresini değiştirmediği iddiası ileri sürülemez. Jobs ne yazık ki 1976 yılında Steve Wozniak ile birlikte kurduğu trilyon dolarlık şirketin bugün geldiği noktaya şahit olamayacak ve bugün bizlerin yerinde olsaydı 69. yaş gününü kutlayacaktı.

Steve Jobs 2011 yılında 56 yaşındayken vefat etti

Apple iPhone ile tanınmadan önce ve akıllı telefon bölümü gelirden aslan payını aldığında, Steve Jobs ve Steve Wozniak şirketin yolculuğuna Macintosh adı verilen bir masaüstü bilgisayarla başladı. 1984 yılında piyasaya sürüldü ve kısa süre sonra halefi Macintosh II tanıtıldı. Ancak Jobs’un Apple’ın yönetim kurulu ve CEO’su John Sculley ile çalkantılı bir ilişkisi vardı.

Daha sonra ortak bir karar, Steve Jobs’un Apple’dan kovulmasına yol açtı, ancak 1997’de, şirketin nakit parayla boğuştuğu, iflasın eşiğinde olduğu bir dönemde geri döndü. Eski endüstriyel tasarım şefi Jony Ive’ın ekibiyle Jobs, hem tasarım hem de işlevsellik açısından ikonik ürünler yarattı ve şu anda Kaliforniya merkezli devi dünyanın en büyük teknoloji kuruluşlarından biri konumuna getirdi.

Elbette, Jobs’un 2007’de Apple’ın ilk iPhone duyurusunu ilk kez açıkladığı zamanı nasıl unutabiliriz? Bundan önce, akıllı telefonların bugün gördüklerimizden önemli ölçüde farklı göründüğünü ve çalıştığını canlı bir şekilde hatırlıyoruz. Jobs, iPhone’lara ek olarak, kompakt ve oldukça yavaş Netbook’ları piyasaya sürerek yetenekli tabletleri de pazara sundu, ancak kısa bir süre sonra rakip şirketler, Apple’ın daha önce piyasaya sürdüğü ürünleri taklit ederek kendi ürünlerini üretmeye başladı.

Tim Cook, 2011 yılında Apple’ın CEO’su olarak Steve Jobs’un yerini aldı ve onun liderliğinde Cook’un şirketin gelirini ve karını ikiye katlayarak piyasa değerini 348 milyar dolardan 1,9 trilyon dolara çıkardığı bildirildi. Cook, mikro blog sosyal medya platformundaki arkadaşını, eski patronunu ve akıl hocasını onurlandıran ve 69. yaş gününü hatırlatan X hakkında yürek ısıtan bir mesaj paylaştı.

Arkadaşım Steve’in doğum gününde dokunduğu hayatları, paylaştığı vizyonu ve dünyamız üzerinde yarattığı derin etkiyi düşünüyorum. “Evrene bir diş koymak için buradayız. Aksi halde neden burada olalım?”

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17