NASA, sıvı oksijen tankı da dahil olmak üzere Artemis III görevi için SLS roketinin çekirdek aşamasının ana yapılarını tamamlayarak ay keşif hedefine doğru ilerledi. Kredi bilgileri: NASA

NASAArtemis III görevi, aşağıdaki görevlerin tamamlanmasıyla ilerliyor: SLS Roketin temel sahne yapıları, Ay’a ilk kadın ve siyahi insanın gönderilmesi de dahil olmak üzere gelecekteki Ay keşifleri ve derin uzay görevlerine zemin hazırlıyor.

NASA, Artemis kampanyası kapsamında astronotları Ay’a geri döndürmek için gereken tüm sistemleri herkesin yararına geliştirmeye çalışırken, SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketi astronotların yolculuklarına fırlatılmasından sorumlu olacak.

Sıvı oksijen tankı artık tamamen kaynaklanmış olduğundan, teşkilatın Artemis III görevi için SLS roketinin çekirdek aşamasını oluşturacak tüm ana yapılar, ek donatım için hazır. Donanım, astronotları Ay’ın Güney Kutbu yakınındaki Ay yüzeyine indirmeyi planlayan Artemis görevlerinin ilkinde kullanılan roketin bir parçası olacak. Teknisyenler, NASA’nın New Orleans’taki Michoud Montaj Tesisi’ndeki Dikey Montaj Binası içindeki 15 metrelik sıvı oksijen tankı yapısının kaynaklanmasını 8 Ocak’ta tamamladı.

NASA'nın Artemis III Misyonu için Roket Yakıt Tankları Şekilleniyor

Ajansın Artemis III görevi için NASA’nın SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketinin ana aşamasını oluşturacak tüm önemli yapılar yapısal olarak tamamlandı. Teknisyenler, NASA’nın New Orleans’taki Michoud Montaj Tesisi’ndeki Dikey Montaj Binası içindeki soldaki 15 metrelik sıvı oksijen tankı yapısının kaynak işlemini 8 Ocak’ta tamamladı. Sağdaki sıvı hidrojen tankı, iç temizliğini 14 Kasım’da tamamladı. Kredi: NASA/Michael DeMocker

Roket Hazırlama ve İmalatı

Mega roketin diğer dev yakıt tankı (sıvı hidrojen tankı) zaten tamamen kaynaklı bir yapıdır. SLS çekirdek aşamasının baş yüklenicisi olan NASA ve Boeing, şu anda Tankı, Bina 131 kriyojenik tank termal koruma sistemi ve astar uygulama kompleksi olarak adlandırılan Dikey Montaj Binası alanı içindeki başka bir hücrede kullanıma hazırlıyor. 14 Kasım’da iç temizliği tamamlandı.

SLS Temel Aşama Bilgi Grafiği

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi roketinin bize başarma yeteneği vereceği derin uzaydaki cesur görevler için şimdiye kadar yapılmış en büyük roket platformuna ihtiyacımız var. Bu infografik, dünyadaki en güçlü roketin omurgası olarak hizmet veren, 62 metre yüksekliğindeki SLS ana sahnesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetliyor. Ana aşama, sahnenin kalkış ve Mars’a yolculuk için gereken dört RS-25 motoruna güç sağlamak için 733.000 galon itici gaz tutan sıvı hidrojen tankını ve sıvı oksijen tankını içeriyor. Kredi bilgileri: NASA/MSFC

Donanım imalatı, kaynaklama, yıkama ve daha sonra donanımın donatılmasını içeren çok adımlı bir süreçtir. İç temizleme işlemi, kirletici maddelerin hazırlama işleminden önce sahnenin karmaşık tahrik ve motor sistemlerine girmemesini sağlamak için duşa benzer.

İç temizlik tamamlandıktan sonra, tankın namlu bölümünün ve kubbelerin dış kısımlarına otomatik bir robotik aletle astar uygulanır. Astarın ardından teknisyenler, onu fırlatma ve uçuş sırasında karşılaşacağı aşırı sıcaklıklardan korumak için köpük bazlı bir termal koruma sistemi uygularken aynı zamanda içindeki süper soğutulmuş itici gazı da düzenler.


NASA’nın New Orleans’taki Michoud Montaj Tesisi’ndeki teknisyenler, eş zamanlı olarak NASA’nın Artemis görevleri II, III, IV ve V için SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketinin çekirdek aşamalarını üretiyorlar. Son olarak, yakıt sağlamaya yardımcı olacak dev yakıt tanklarının her ikisi de eş zamanlı olarak üretiliyor. Artemis III misyonu fabrikanın Dikey Montaj Binasında hareket halindeydi. 130 metrelik sıvı hidrojen tankı, astar uygulamasından önce iç temizliğe tabi tutulurken, yakındaki bir üretim hücresindeki sıvı oksijen tankı, tek bir yapı oluşturacak şekilde tamamen kaynaklandı. Kredi: NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi

Derin Uzay Keşiflerini Desteklemek

NASA’nın SLS Programı Aşama Ofisi yönetici vekili Chad Bryant, “NASA ve ortakları, ajansın Artemis kampanyasını desteklemek amacıyla paralel olarak birkaç SLS roketi için Michoud’da önemli donanım öğelerini işliyor” dedi. “Artemis II çekirdek aşaması tamamlanmaya yaklaşırken, Artemis III için SLS çekirdek aşamasının ana yapısal unsurları fabrika sahasındaki üretim yoluyla ilerleyecek.”

Roketin iki büyük yakıt tankı toplu olarak 733.000 galondan fazla süper soğutulmuş yakıt barındırıyor. İtici gaz dört RS-25 motoruna güç veriyor ve sıvı kalabilmesi için aşırı derecede soğuk kalması gerekiyor.

RS-25 Motor Bilgi Grafiği

SLS’yi dünyanın en güçlü roketi yapmaya yardımcı olacak RS-25 Motorları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Kredi bilgileri: NASA/MSFC

Çekirdek aşama, RS-25 motorlarıyla birlikte, NASA’nın Orion uzay aracının, astronotların ve Artemis III için Dünya yörüngesinin ötesine ve ay yüzeyine malzeme gönderilmesine yardımcı olmak için iki milyon poundluk itme kuvveti üretecek. SLS, Orion’u, astronotları ve malzemeleri tek seferde Ay’a gönderebilen tek rokettir.

NASA, Artemis aracılığıyla astronotları (ilk kadın, ilk siyahi insan ve ilk uluslararası ortak astronot dahil) bilimsel keşifler ve ekonomik faydalar için Ay’ı keşfetmeye ve insanlı bir misyonun temelini oluşturmaya gönderecek. Mars. SLS, Orion uzay aracı, keşif yer sistemleri, gelişmiş uzay kıyafetleri ve geziciler, Ağ Geçidi ve insanlı iniş sistemleriyle birlikte NASA’nın derin uzay araştırmaları omurgasının bir parçasıdır.uzay-2