Geçtiğimiz haftalarda Orange, Free’nin ana şirketi Iliad ve Bouygues Telecom, La Poste Mobile dosyasını inceledi. Sonuçta beşinci Fransız operatörünü satın alması gereken kişi Martin Bouygues’in kurduğu şirket olacak. Önerilen teklif rakiplerini geride bırakmış görünüyor.

La Poste Mobile ile Bouygues Telecom bir poker oyunu deniyor

Bouygues Telecom, La Poste Mobile’ın hissedarları La Poste ve SFR ile özel görüşmelere başladı. İlki şirketin hisselerinin %51’ine, ikincisi ise kalan %49’a sahip. Edward Bouygues liderliğindeki operatörün hedefi, 950 milyon euro karşılığında kuruluşun yüzde 100’ünü satın almak. Bu, La Poste Mobile’ın değerini 963,4 milyon avroya çıkaracaktır. Ortak hissedarların umduğundan daha yüksek bir değerleme, 600 ile 750 milyon euro arasında.

La Poste için gerçek bir nimetti. markanın başarısını teşvik etmek » Hisselerini en yüksek teklifi verene satarak. Bouygues Telecom’un bir basın açıklamasında belirttiği gibi, onun gelişi, varlığın ” mobil faaliyetini geliştirmeye devam etmek », bu aynı zamanda posta servis operatörünün isteklerinden biriydi. Operatörün tamamını satın almada önceliğe sahip olan SFR ise bunu, Patrick Drahi’nin ağır borç içindeki asker Altice’yi kurtarma arayışına yardım etmek amacıyla beklenenden daha fazla likidite elde etme fırsatı olarak görüyor.

Devralma tamamlanırsa Fransız telekom uzmanı, 2023’te yaklaşık 300 milyon euro ciro kaydeden bir şirketin sahibi olacak. Aynı zamanda La Poste Mobile’ın 2,3 milyon abonesini de geri kazanarak, 17,7 milyon mobil müşteri eşiğinin üzerinde. “ Bu anlaşma sayesinde Bouygues Telekom, ülke genelindeki Postane dağıtım ağına güvenerek müşteri tabanını artırabilecek ve Mobil ve Sabit Hatlardaki konumunu güçlendirebilecek. Bouygues Telecom’un genel müdürü Bernoït Torloting açıklıyor.

Bu, Free’nin ve 14,7 milyon abonesinin önünde Fransa’daki üçüncü operatör olarak yerini sağlamlaştırmasına olanak tanıyacak. Bouygues Telecom, SFR’ye ve onun 20 milyon müşterisine yaklaşacak ancak 35 milyondan az abonesi olan Orange’ın çok gerisinde kalacak. Şirket, satın alma işlemini 2024 yılı sonuna kadar tamamlamayı umuyor.

Teknik detaylara gelince, Bouygues Telecom radyo ağının kapasitesi göz önüne alındığında, ağ kısmı için herhangi bir ek yatırıma gerek kalmayacaktır. Ancak operatör, müşteri geçiş operasyonunu en iyi koşullarda hazırlamak için entegrasyon maliyetlerini ödemek zorunda kalmayı beklemektedir. Bu geçişin, SFR’nin artık La Poste Mobile ile ayrıcalıklı olmayacağı yıl olan 2027’de gerçekleşmesi bekleniyor. Bundan sonra Bouygues Telecom, La Poste Mobile’ın kendisine her yıl 140 milyon euro Ebitaal getirmesini bekliyor.genel-16