Her şekil ve boyuttaki Android kullanıcıları, ana ekranlarında görünen Google Arama widget’ına alışıktır. Android’in adını duyurmaya başladığı ve bu yazarın Motorola DROID taşıdığı günlerde, Google Arama widget’ının harika olduğunu düşünürdüm. Belki bazılarınız ve kızlarınız aynı şeyi hissediyorsunuz (ve hala hissediyorsunuz). Bununla birlikte, Google’ın Arama widget’ının yeteneklerinde bazı değişiklikler yapmayı düşündüğü ve teknoloji şirketinin yardımınıza ihtiyacı olduğu anlaşılıyor.

Google Arama ana ekranı widget’ı, Android telefon üreticilerinin, Android’in Google Mobil Hizmetleri sürümünü yeni bir modele yüklerken imzaladıkları “Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi”nin bir parçasıdır. Bazı pazarlarda Android kullanıcıları widget’ın kullandığı arama motorunu değiştirebilir.
Buna göre Android Yetkilisi Aamir Siddiquiyeni bir kurulum yaparken Android telefon, Google Arama widget’ını ana ekrandan kaldırdı, Aamir, Siddiqui’nin Google Arama widget’ını ana ekrandan neden kaldırdığını bilmek isteyen bir Google Ödüllü Anket anketi aldı. Anket ayrıca, Siddiqui’nin widget’a kamerayla metin çevirmek veya widget’ı bir şarkıyı aramak için kullanmak gibi birkaç yeni arama özelliği ekleme konusunda ne düşündüğünü, 1’den 5’e kadar bir ölçekte ve en çok ilgiyi gösteren soruyla sordu.

Diğer anket soruları, Aamir’in widget’ta, telefonundaki uygulama içeriğinde arama yapmasına (evrensel aramaya benzer) ve widget’tan arama yapmasına yardımcı olmak için yapay zeka kullanmasına olanak tanıyacak yeni bir özellik isteyip istemediğini öğrenmek istiyordu. Başka bir anket sorusunda Aamir’e, ana ekrandaki arama çubuğu widget’ının üzerinde ilgili haber makalelerini görüntülemeye ne kadar ilgi duyduğu soruldu.

Anket sonuçlarının Google Arama widget’ında değişikliğe yol açıp açmadığını söylemek mümkün değil çünkü her Android kullanıcısının sorulara nasıl yanıt vereceğini bilmiyoruz. Ancak değişiklikler yapılırsa (ve bunun yakın zamanda gerçekleşmeyeceği hissine kapılırız), anketin Google’ın Arama widget’ını nasıl “geliştirdiği” konusunda katkısı olmuş olabilir.telefon-1