Bu hafta başında düzenlenen bir seminerde Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Avrupa Komisyonu’nun üretken yapay zeka (AI) pazarını derinlemesine inceleyeceğini duyurdu. Ona göre, ” AI’nın etkisi, pazar yoğunlaşması kontrol politikasından sorumlu olanlar için bir öncelik olmalıdır »

Margrethe Vestager yapay zeka pazarında konsolidasyondan kaçınmak istiyor

Bu araştırmalar özellikle teknoloji devleri ve start-up’lar arasındaki ortaklıkları hedef alacak. “ Bu ekosistemi dikkatle incelememiz gerekiyor. Kuruluşlar arasındaki birleşmeleri değerlendirme şeklimizde yapay zekanın etkisini dikkate almamız gerekiyor. Hatta yapay zekanın nasıl yeni algoritmik gizli anlaşma türlerine yol açabileceğini düşünmemiz gerekiyor. “dedi.

Üretken yapay zekanın hızlı yükselişi, teknoloji sektöründe zaten köklü olan bir avuç şirketin gelişimini nasıl yönlendirdiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle, OpenAI’ye kıyasla gecikmelerinin farkında olan Google ve Meta, büyük dil modellerini (LLM) yayınlamak için çok çalıştı. Mountain View firması da tıpkı Amazon gibi sektördeki gelişmeleri yakından takip eden ve teknolojiyi kendi bünyesinde kullanan Anthropic’e yatırım yaptı.

Ancak en popüler ortaklık OpenAI ve Microsoft arasındaki ortaklık olmaya devam ediyor. İkincisi, ChatGPT’nin ana şirketine, sermayesinin %49’unu elinde tutacak kadar birkaç milyar dolar yatırım yaptı. Ocak ayında Avrupa Komisyonu bu işbirliğini inceleyeceğini duyurdu. Otorite, ortaklıklarının Avrupa birleşme düzenlemeleri kapsamında incelenebilir olup olmadığını araştırıyor. Sektörde gelecekte konsolidasyon olabileceğinden şüphelenen Federal Ticaret Komisyonu da benzer bir soruşturma başlattı.

Avrupa Birliği, AI pazarının küçük bir avuç Amerikalı oyuncunun hakimiyetinde olmasından endişe ediyor. Henüz resmi bir soruşturma başlatmamış ancak piyasa oyuncularından ve müşterilerinden mümkün olduğu kadar çok fikir toplamak için kamuoyunun katılımıyla istişare başlatan Rekabet Kurumu’nun da korktuğu şey bu.

Geçen ay Margrethe Vestager Kaliforniya’ya giderek birçok Amerikan devinin liderleriyle buluştu. Bu vesileyle, Avrupa Rekabet Komiseri, Avrupa antitröst politikalarına ve Dijital Pazar Yasasına (DMA) uyulması konusunda ısrar etti. 2024, büyük gruplar ve düzenleyiciler için her zamankinden daha kolay olmayacak.genel-16