Odysseus, Ay'a yolculuğu sırasında bir selfie çekti.

Odysseus, Ay’a yolculuğu sırasında bir selfie çekti.
Fotoğraf: Sezgisel Makineler

Uzayda sekiz günlük bir yolculuğun ardından Intuitive Machines’in IM-1 misyonu, Ay yüzeyine potansiyel olarak tarihi bir iniş girişiminde bulunmaya hazır. Odysseus Perşembe günü saat 17.49’da (ET) Ay’ın Güney Kutbu bölgesindeki Malapert A kraterinin yakınına Ay’a iniş yapmayı deneyecek.

Sezgisel Makineler, inişin canlı yayınına ev sahipliği yapacak İnternet sitesive NASA ayrıca uzay ajansının aracılığıyla kendi canlı yayınını da yayınlayacak İnternet sitesi Ve NASA TV. Ayrıca aşağıdaki akış aracılığıyla da katılabilirsiniz. Canlı yayın 16:15 ET’de başlayacak ve NASA daha sonra bir basın konferansına ev sahipliği yapacak.

NASA Canlı: NASA TV’nin Resmi Yayını

Intuitive Machines’in Nova-C sınıfı iniş aracı için işler şu ana kadar iyi görünüyor. girdi Şirket, bir dizi yörünge düzeltme manevrası ve neredeyse yedi dakikalık ana motor yanmasının ardından Çarşamba günü ay yörüngesine girdi. duyuruldu. İniş aracı artık Ay’ın yörüngesinde olduğundan, görev kontrolörleri iniş girişiminden önce uçuş verilerini analiz etmeye ve Ay’dan geri gönderilen görüntüleri almaya devam edecek. Odysseus.

Misyon, NASA’nın, devlete ait ve ticari yükleri teslim etmek için Ay’a giden iniş araçlarının sürekli akışını sağlamayı amaçlayan Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası. Odysseus Altısı NASA için bilim ve teknoloji araçları olan 12 yük ile doludur.

Perşembe günkü iniş girişimiyle Intuitive Machines, diğer son görevlerin de düşmesine neden olan bir dizi talihsiz anormalliğin ardından ay yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yapan ilk şirket olmayı umuyor. Ocak ayında, Astrobotik başarısız oldu Uzay aracındaki valf sorunu nedeniyle Ay’a ulaşma girişiminde bulunuyor. Nisan 2023’te, Japonya’nın ispace Hakuto-R M1 Ay yüzeyine çarptı ve İsrail’in SpaceIL Beresheet iniş aracı Nisan 2019’da da benzer bir kaderle karşılaştı.

Eğer Odysseus başarıyla indikten sonra, Güneş Ay’ın güney kutup bölgesinde batıncaya kadar yüzeyde yaklaşık bir hafta görev yapacak şekilde tasarlandı.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.genel-7