Raspberry Pi YouTuber’ı Jeff Geerling Raspberry Pi CEO’su Eben Upton ile CES’te röportaj yapma şansı buldu. Röportaj sırasında Upton’un Raspberry Pi 5 üretiminin arttığını doğruladığını duyduk ve istemeden de olsa Raspberry Pi Compute Module 5’in yakında çıkacak bir ürün olduğuna dair ilk onayı da aldık.

Üç dakika işaretinde Geerling’in Upton’a Bilgi İşlem Modülü 5 hakkında soru sorduğunu duyuyoruz ve Upton “Evet. Hayır, oluyor. Sanırım CM5’in (Bilgi İşlem Modülü 5) gerçekleşeceğini taahhüt ettik”.

Geerling daha sonra bir konu hakkında konuşuyor forum gönderisi Bir Raspberry Pi mühendisinden gelen bu açıklama, 2024’ün ilk yarısındaki olası bir çıkış tarihine işaret ediyor. Upton’un istemeden verdiği esrarengiz yanıt, CM5’i ne zaman göreceğimizi doğrulamıyor. Aldığımız tek şey basit bir “Evet” ve ardından Raspberry Pi’nin sahip olduğunu vurgulamak. yayımlanan kılavuz Geleceğin panosuna dayalı ürünler tasarlamak isteyenler için. Kılavuz genel dağıtıma yönelik değildir ve kılavuzun kullanılabilmesi için uzun bir kayıt ve doğrulama süreci gerekmektedir.

Raspberry Pi Hesaplama Modülü 4

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Ancak Compute Module 5’in Compute Module 4 ile aynı ikili konnektörleri paylaşacağını doğrulayabiliriz. Önceki Compute Modülleri, güç ve veri için bir SODIMM arayüzü kullanıyordu. CM4 ile çift kenarlı konnektörlerin tanıtıldığını gördük. Bunlardan biri güç ve düşük hızlı arayüzlere, diğeri ise daha yüksek hızlı arayüzlere hizmet ediyordu.genel-21