Özetle Avrupa, Amerika ve Avustralya’daki yaklaşık 4 milyon küçük işletmeye ödemeler ve ilgili hizmetler sağlayan fintech, mevcut fintech pazarının dalgalı sularında, SumUp’ın kendisini altüst eden ve sallayan sularda gezinmek için bir miktar büyüme fonu aldı.

Kökleri Almanya’da olan ancak merkezi Londra’da bulunan girişim, 285 milyon Euro (307 milyon doların biraz altında) topladı. Bu parayı, kart okuyucular ve diğer satış noktası araçları çevresinde daha fazla finansal hizmet başlatarak işini organik olarak büyütmeye devam etmek için kullanmayı planlıyor; faturalama, sadakat, ticari hesaplar ve daha fazlasını sunuyor. Ayrıca şu anda aktif olduğu 36 coğrafyanın ötesinde daha fazla coğrafyaya bakıyor.

Ayrıca dikkatini inorganik büyümeye, yani birleşme ve satın almalara çevirecek. İkincisi ise izlenmesi gereken bir şey: Şu anda bir alıcı pazarındayız ve fintech startup’ları önemli ölçüde daha sıkı bir fonlama ortamıyla karşı karşıya, son çeyrekte küresel olarak %36 oranında düşüş yaşandı. S&P’ye göre.

(Bazen bir birleşme ve satın alma anlaşması birkaç stratejik kutuyu işaretleyebilir: SumUp, 2021’de sadakat girişimi Fivestars’ı satın aldığında, bu ona ABD’de bir avantaj sağladı ve aynı zamanda platforma yeni hizmetler de getirdi.)

Altıncı Cadde Büyümesi bu son tura liderlik ediyor ve önceki destekçiler Bain Capital Tech Opportunities, Fin Capital ve Liquidity Group da katılıyor. SumUp şu anda kişi başına yaklaşık 1,5 milyar dolar topladı PitchBook verileri.

Bu yılın başlarında SumUp’ın CFO’su olarak atanan Hermione McKee, turu “çoğunlukla eşitlik” olarak nitelendirdi ancak daha kesin rakamlar vermeyi reddetti. Ayrıca, SumUp’ın 2022’de 590 milyon Euro topladığında (yarısı özsermayede, yarısı borçta) ulaştığı 8,5 milyar dolardan daha yüksek olduğunu söylemek dışında, SumUp için spesifik bir değer vermeyi de reddetti.

Şirket, “2022’nin 4. çeyreğinden bu yana FAVÖK bazında olumlu” olduğunu söylüyor (not: bu karlı olmakla aynı şey değil). Ve yıllık bazda yüzde 30’un üzerinde “kârlı büyüme” kaydetti.

Ancak öte yandan işlerin şu anda zor olduğuna dair başka göstergeler de var. SumUp, müşteri tabanının şu anda toplam 4 milyon civarında olduğunu söylüyor; bu da iki yıl önce belirttiği rakamla tamamen aynı.

Ve bugünün finansman haberleri, şirkete ilişkin diğer bazı zorlu veri noktalarının ardından geldi. Groupon, yalnızca birkaç ay önce, mevcut hissedarlar arasındaki daha büyük bir ikincil işlemler grubunun parçası olarak şirketteki hisselerinin bir kısmını 4,1 milyar dolar değerlemeyle sattığını açıklamıştı. Başka bir deyişle, 2022 yılında şirketin değerinin yarısından daha azına satış gerçekleştirdi.

Bu arada, 2022’deki 8,5 milyar dolarlık değerleme, SumUp’ın elde etmeyi umduğu 20 milyar Euro’luk (21,5 milyar dolar) tutarda büyük bir indirimdi ve büyük özsermaye turlarını artırmanın ne kadar zor olduğunun altını çizdi. (Ve buna paralel olarak SumUp’ın ağustos ayındaki son zammı bir yıl içindi. 100 milyon dolarlık kredi olanağı.)

Avrupa ve ABD’deki ödeme teknolojisi işletmeleri de zorlu incelemelerle ve daha yavaş işlerle karşı karşıya kaldı.

SumUp ile doğrudan rekabet eden, halka açık iki ABD şirketi olan PayPal ve Square, 2022’den beri hisse fiyatlarının ve piyasa değerlerinin düştüğünü gördü. (PayPal’ın hisse fiyatı şu anda hisse başına yaklaşık 300 $’lık zirveden 60 $’ın altında. Square ve ana şirket Block, zirvesinin yaklaşık %25’inde işlem görüyor.) Stripe’ın değerlemesinin bu yıl neredeyse yarıya inerek 50 milyar dolara indiği biliniyor.

Kendi ülkesine daha yakın olan, halka açık Adyen de yavaş büyüme raporunun ardından mali sıkıntı içindeydi. Ancak piyasanın şu anda ne kadar değişken olduğunun ve yatırımcıların herhangi bir iyi haber sinyaline ne kadar susadığının bir ölçüsü olarak, Adyen’in sadece bir geri dönüş planı (sonuçlar değil, plan) beyanı şirketin hisselerini harekete geçirdi. %30’a kadar.

Klarna ve Checkout şu ana kadar o kadar şanslı değildi: Klarna’nın değeri en son para topladığında %85 civarında düştü; Checkout, Ocak 2022’de 1 milyar dolar topladığında 40 milyar dolarlık bir değerlemeye sahipti, ancak o zamandan bu yana bu rakamı 2020’ye düşürdüğü bildiriliyor. 10 milyar dolar dahili olarak.

Şu anda 11 yaşında olan ve özel sektöre ait ödeme girişimlerinin en büyüklerinden biri olan SumUp, istikrarının bir işareti olarak uzun ömürlülük performansına güveniyor.

Sixth Street Growth MD Nari Ansari, yaptığı açıklamada, “On yıldan fazla bir süredir SumUp sürekli olarak sürdürülebilir bir büyüme sağladı ve tamamen yeni ürün kategorilerine ve pazarlara cesurca girip liderlik etti” dedi. “Bu… başarı geçmişi ve inovasyon kültürü, SumUp’ın büyüme ve verimliliğe yönelik düşünceli yaklaşımıyla birleştiğinde, Sixth Street Growth’un yatırım stratejisiyle çok uyumlu.”genel-24