Rusya’da, Kuzey Deniz Rotası’nda buzun yönlendirilmesi ve buzdağlarının işaretlenmesi için kullanılacak çok rotorlu tipte “Shershen” ve dikey kalkış ve iniş (VTOL) “Aist” insansız hava araçları oluşturuldu.

“Şirket, buzdağlarını işaretlemek için hibrit insansız hava aracı Hornet’i geliştirdi; testleri 2024 yılında Sovcomflot ile ortaklaşa gerçekleştirilecek. Ayrıca buzda rehberlik görevleri için beş saate kadar uçabilen VTOL tipi insansız hava aracı “Aist”i de geliştirdik” dedi Drone Solutions organizasyonu.


“Leylek”

Şirket, 2023 yılında Arktech hızlandırıcısı kapsamında, gemi trafiğinin güvenliğini sağlamak amacıyla Kuzey Denizi Rotası üzerindeki buzdağlarını işaretlemek amacıyla Sovcomflot yararına bir pilot projede yer aldı: “Proje kapsamında Temmuz-Eylül aylarında 2023 yılında Hornet drone Kara Deniz’deki Kuzey Denizi Rotası rotalarında test edildi.”

Test sonuçlarına göre cihazın uçuş süresinin arttırılmasına karar verildi. Hornet, yaklaşık 3 saat uçmasına olanak tanıyan ve üç saate kadar uçuşta kalmasına olanak tanıyan bir jeneratör ve 11 litrelik yakıt deposu aldı. Testler sırasında cihazlardan birinin Kara Deniz’de 150 metre derinliğe düştüğünü belirten Drone Solutions, “Daha sonra drone’un uçuş süresini artırmak için çalışmalar yaptık” dedi.

Dikey kalkış ve tam teşekküllü içten yanmalı motor sayesinde Aist İHA, verilen görevleri yerine getirerek 5 saate kadar havada kalabilmektedir. Web sitesi fiyatının 4,5 milyon ruble olduğunu belirtiyor.genel-22