Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Yıllardır bilim insanları pek çok şeyin böyle olacağını tahmin ediyorlardı. yaşam için önemli bileşenler olan elementlerkükürt ve nitrojen gibi, onları taşıyan asteroit tipi nesneler gezegenimizin yüzeyine çarptığında Dünya’ya ilk kez geldi.

Fakat yeni araştırma ekibimiz tarafından yayınlandı içinde Bilim Gelişmeleri Uçucu maddeler olarak adlandırılan bu elementlerin çoğunun, Dünya’nın bir gezegene dönüştüğü sırada başlangıçtan beri var olabileceğini öne sürüyor.

Uçucu maddeler diğer elementlere göre daha kolay buharlaşır. Yaygın örnekler arasında karbon, hidrojen ve nitrojen yer alıyor, ancak araştırmamız kalkojenler adı verilen grup. Kükürt, selenyum ve tellür hepsi kalkojendir.

Bu uçucu elementlerin Dünya’ya nasıl geldiğini anlamak yardımcı olur gezegen bilimciler bizim gibi Dünyanın jeolojik tarihini daha iyi anlayabiliriz ve bu bize Dünya dışındaki karasal gezegenlerin yaşanabilirliği hakkında daha fazla şey öğretebilir.

Popüler “geç kaplama” teorisi, Dünya’nın ilk olarak uçucu madde oranı düşük malzemeler. Teoriye göre, Dünya’nın çekirdeği oluştuktan sonra gezegende uçucu maddeler var dış güneş sisteminden uçucu madde bakımından zengin cisimler yüzeye çarptığında.

Bu nesnelerin getirdiği Dünya kütlesinin yaklaşık yüzde yarısı. Geç kaplama teorisi doğruysa, yaşamı oluşturan elementlerin çoğu bir ara Dünya’ya gelmiş demektir. Dünyanın çekirdeği oluştuktan sonra.

Ancak yeni araştırmamız, Dünya’nın, gezegenin oluşumu sırasında en başından itibaren yaşam için gerekli tüm uçucu elementlere sahip olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar geç kaplama teorisine meydan okuyor ve başka bir çalışmayla tutarlı. Dünyadaki suyun kökeninin izini sürmek.


İzotopların arkeoloji ve tıptan gezegen bilimine kadar birçok yararlı uygulaması vardır.

Dünyadaki uçucu maddelerin kökenini incelemek için, adı verilen bir hesaplama tekniği kullandık. ilk prensip hesaplaması. Bu teknik şunları açıklar: izotopların davranışlarıdeğişen sayıda nötrona sahip bir elementin atomları. Bir elementi bir aile olarak düşünebilirsiniz; her atomun aynı sayıda protonu vardır, ancak farklı izotop kuzenlerinin farklı sayıda nötronu vardır.

Farklı izotoplar, Dünya’nın oluşumunun her aşamasında biraz farklı davrandı. Ve izotoplar, her oluşum aşamasından sonra, bilim adamlarının Dünya’nın oluşumu boyunca nerede olduklarını takip etmek için bir tür parmak izi olarak kullanabileceği bir imza bıraktılar.

İlk prensip hesaplaması, Dünya’nın nasıl oluştuğuna bağlı olarak farklı kalkojenler için hangi izotop imzalarını görmeyi beklediğimizi hesaplamamıza olanak sağladı. Birkaç model çalıştırdık ve her model için izotop tahminlerimizi Dünya’daki kalkojen izotoplarının gerçek ölçümleriyle karşılaştırdık.

Onu bulduk Dünya’nın sıcak ve parlak olduğu dönemde oluşumu sırasında birçok uçucu madde buharlaşırken, bugün çok daha fazlası hala geride kalmıştır. Bulgularımız, şu anda Dünya’daki uçucu maddelerin çoğunun muhtemelen Dünya oluşumunun erken aşamasından kalma olduğunu gösteriyor.

Kalkojenlerin incelenmesi ilginç olsa da gelecekteki araştırmalar nitrojen gibi diğer yaşam için kritik uçucu maddelere de bakmalıdır. Ve bu uçucu maddelerin nasıl davrandığına dair daha fazla araştırma aşırı koşullar altında Dünya oluşumunun büyüme aşamalarının her birinde izotopların nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir.

Ayrıca bu yaklaşımı, bazı ötegezegenlerin (güneş sistemimizin ötesindeki gezegenler) yaşama elverişli olup olmadığını görmek için de kullanmayı umuyoruz.

Daha fazla bilgi:
Wenzhong Wang ve diğerleri, Kalkojen izotopları, geç kaplamadan Dünya’ya sınırlı uçucu katkıyı ortaya koyuyor, Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.adh0670

The Conversation tarafından sağlanmıştır


Bu makale şuradan yeniden yayınlanmıştır: Konuşma Creative Commons lisansı altındadır. Okumak orijinal makale.Konuşma

Alıntı: 10 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-12-earth-elements-lifecontrary adresinden alınan meteoritlerden (2023, 7 Aralık) geldiği yönündeki teorilerin aksine, Dünya yaşam için gerekli tüm elementlere sahip olabilir. -theories-meteorites.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1