İstasyon, ulaşımla ilgili her şeye adanmış haftalık bir haber bültenidir. Haber bültenini her hafta sonu gelen kutunuza almak için buradan kaydolun – sadece İstasyon’a tıklayın. Ücretsiz abone olun.

İnsanları ve paketleri A Noktasından B Noktasına taşımanın tüm geçmiş, şimdiki ve gelecekteki araçlarının merkezi merkezi olan The Station’a tekrar hoş geldiniz.

Hepinize merhaba! geri döndüm Chevrolet Blazer EV Drive’a basın ve bazı düşüncelerim var! Ancak bu konuyu okumak için bu hafta sonuna kadar beklemeniz gerekecek.

Eski TC katılımcısı ve InsideEVs editörü Patrick George tarafından basın kampanyası sırasında derlenen ve hepinize belirtmek istediğim önemli bir haber var. Nasıl olduğunu hatırla GM Chevy Bolt ve Bolt EUV’yi öldürdü ve birkaç ay sonra “boşver!” gibiydi. onu yeni Ultium platformuna geri mi getireceğiz? Tamam iyi. Artık biliyoruz ki geri geldiğinde sadece EUV olacak. Daha küçük ve orijinal Bolt EV bitti, bitti, bitti.

Bu da bana bunun sonuçta Bolt’un otonom bir versiyonunu kullanan GM’nin yan kuruluşu Cruise’u nasıl etkileyeceğini merak etmemi sağlıyor. Yani Cruise 2024’te faaliyete dönerse.


Paylaşılacak birkaç önemli öğe daha. Ben düzenli olarak Hisse podcast’i TC+ editörü Alex Wilhelm ve kıdemli muhabir Mary Ann Azevedo ile birlikte. En son bölümü buradan dinleyin.

Ve son olarak şunu paylaşmaktan heyecan duyuyorum: işe aldık Sean O’Kane ulaşımla ilgili her şeyi kapsayan kıdemli bir muhabir olarak. O’Kane, The Verge aracılığıyla Bloomberg’den geliyor ve onun araştırma ve hikaye anlatma becerilerinden yeterince bahsedemiyorum. Gelecek hafta resmi olarak başladığında e-postasını paylaşacağım. Lütfen onu hoş karşılayın!


Bir ipucu, yorum veya şikayetle bize ulaşmak ister misiniz? Kirsten’e [email protected] adresinden veya Rebecca’ya [email protected] adresinden e-posta gönderin.

[email protected] adresinden bize bir not bırakabileceğinizi unutmayın. İsimsiz kalmayı tercih ediyorsanız, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayınSecureDrop’u içerir (talimatlar burada) ve çeşitli şifreli mesajlaşma uygulamaları.

Haftanın anlaşması

istasyona para vermek

Otomobil üreticileri yazılım tanımlı araçlar hakkında konuşmayı seviyor. Ancak bu, araçlara gelişmiş dijital platformlar getirmek isteyen otomobil üreticilerinin bu yazılım tanımlı geleceğe gerçekten ulaştıkları anlamına gelmiyor. Bir startup bu talepten para kazanıyor.

Kübik TelekomAraçların (ve diğer cihazların) mobil ağlara bağlanmasını kolaylaştırmak için bir ağ sistemi geliştiren şirket, 473 milyon Euro (513 milyon $) aldı. SoftBank Corp. Anlaşmaya göre Softbank Corp (Vision Fund veya Softbank Group değil), Dublin merkezli girişimin %51 hissesini satın alıyor ve bu hisseye 927 milyon Euro’nun (1 milyar dolar) biraz üzerinde değer biçiliyor. Editör Ingrid Lunden’in yazdığı gibi, bu durum Cubic Telecom’u SoftBank’in konsolide bir yan kuruluşu haline getiriyor.

Barry Napier CEO olarak kalacak ve şirketin yönetim kurulunda yer alacak. SoftBank’ın küresel işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Daichi Nozaki ve SoftBank tarafından atanan diğer iki kişi (hala adı açıklanmayan) yönetim kuruluna katılacak ve kalan üç yönetim kurulu koltuğu CARIAD (Volkswagen Grubu) ve Qualcomm’un da aralarında bulunduğu mevcut Cubic Telecom yatırımcıları tarafından doldurulacak.

Eğlenceli bir not daha: Cubic Telecom, 2007’de TechCrunch’ın ilk Startup Battlefield’ına katıldı!

Bu hafta dikkatimi çeken diğer fırsatlar…

AM PillerLityum iyon kuru elektrot teknolojisi girişimi, Toyota Ventures liderliğindeki B Serisi turunda 30 milyon dolar topladı. Diğer yeni yatırımcılar arasında Porsche Ventures, Asahi Kasei, RA Capital Management – ​​Planetary Health, Wilson Sonsini ve Industry Ventures yer alıyor. Mevcut yatırımcılar Anzu Partners, TDK Ventures, Creative Ventures, Doral Energy-Tech Ventures, Foothill Ventures ve Zeon Ventures da katıldı.

Generac Güç Sistemleri EV şarj ve enerji yönetimi şirketi Wallbox’a azınlık yatırımı yaptı. Açıklanmayan azınlık yatırımı, Wallbox’un yönetim kuruluna bir sandalye eklenmesini ve Generac’ın konut ve ticari müşterilerine yeni nesil enerji yönetim sistemleri sağlamaya yönelik küresel bir ticari anlaşmayı içeriyor.

ForetellixSürücü desteği ve otonom araç sistemlerini test etmek için doğrulama ve onaylama çözümleri üreten , C Serisini 85 milyon dolarla kapatmak için 42 milyon dolar topladı. Turun tamamı İsrailli VC 83North tarafından yönetildi; Singapurlu Temasek ve Isuzu, Woven Capital (Toyota’nın girişim fonu), Nvidia, Artofin ve önceki destekçiler MoreTech, Nationwide, Volvo Group VC, Jump Capital, Next Gear Ventures ve OurCrowd’un yanı sıra yatırım yapıyor. Bu C Serisinin ilk kapanışı bu yılın mayıs ayında 43 milyon dolardan gerçekleşti.

Stuart’ın2015 yılında kurulan Paris merkezli son kilometre teslimat platformu, Münih merkezli özel sermaye holding şirketi Mutares tarafından satın alındı. Şartlar açıklanmadı.

Önemli okumalar ve diğer bilgiler

Otonom araçlar

Otonom Araç Sanayicileri Derneği, ABD Ticaret Odası, Otomotiv İnovasyonu İttifakı ve diğerleri Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Pete Buttigieg’e bir mektup göndererek ajansın AV’lerin gelişimini desteklemek veya Çin’e karşı rekabet avantajını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaksınız.

Dolaşmak Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun aldığı bir karara göre, 2 Ekim’de meydana gelen bir olayın (özellikle araçlarından birinin bir yayayı 20 feet sürüklemesinin) ayrıntılarını açıklamaması durumunda para cezaları ve yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Teşkilat, Cruise’un suçlamalara karşı kendisini savunması için 6 Şubat’taki duruşmaya katılmasını emretti.

Ganesh VenkataramananSon beş yıldır Tesla’nın Dojo süper bilgisayar projesine liderlik eden şirketten ayrıldı. Tanıdık olmayanlar için Dojo süper bilgisayarı, otonom araba çabalarının ardındaki kritik teknoloji olarak kabul ediliyor.

Kodiak Robotik ABD Savunma Bakanlığı ve daha spesifik olarak ABD Ordusu tarafından verilen 50 milyon dolarlık iki yıllık sözleşme kapsamındaki otonom aracı sergiledi. Onun bir yarı kamyon olduğunu sanıyorsan yanılıyorsun. Hayır, bu startup’ın yazılım ve sensör yığınıyla donattığı bir Ford F-150 kamyonet. Savunma Bakanlığı, aracı arazi koşullarında, çeşitli operasyonel koşullarda ve GPS’in zor olduğu ortamlarda otonom gözetleme ve keşif görevlerini test etmek için kullanıyor.

Torc Robotik Ve Uber Taşımacılığı stratejik ortaklık kurduk. Anlaşma kapsamında Torc, Uber Freight’in lojistik ağından elde edilen verileri, hangi şeritlerin dağıtım için en uygun olduğunu, şeritlerin kullanıma sunulmasının nasıl önceliklendirileceğini ve çeşitli operasyonel tasarım alanlarını öğrenmek de dahil olmak üzere otonom yük ağının tasarımını ve genişleme stratejisini geliştirmek için kullanacak. Otonom kamyonlarla tedarik zincirleri genelinde arz ve talebin dengelenmesi.

Sürücüsüz kamyon geliştiricisinin bir zamanlar TuBasit yatırım ve ortaklıkların yanı sıra çok fazla ses getirdi. O günler geride kaldı, en azından Amerika Birleşik Devletleri’nde. Halka açık şirket, ABD’deki işgücünün çoğunu işten çıkarıyor ve Asya’ya gitmek üzere ülkeden çıkarken buradaki varlıklarını satıyor. Yaklaşık 150 ABD’li işçi, yani ülkedeki personelin %75’i işten çıkarılacak. Kalan 50 işçi, varlık satışı da dahil olmak üzere TuSimple’ın ABD operasyonlarını sonlandıracak ve şirketin Asya-Pasifik bölgesine geçişine yardımcı olacak.

Elektrikli araçlar, şarj ve piller

izciKuzey Amerika için EV’leri piyasaya sürmeyi amaçlayan VW Grubu’nun yan kuruluşu olan , hala bir kamyonet ve SUV geliştirme konusunda çalışıyor. Bir kaç yeni detaylar ortaya çıktı 2024’ün üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen lansman öncesinde.

Stellantis pil değiştirme girişimiyle ortaklık kurdu Bol Fiat 500e şehir otomobilindeki teknolojiyi test etmek. İki şirket, Stellantis’in Free2move araç paylaşım hizmetindeki 100 arabanın Ample’ın modüler akülerini kabul edecek şekilde donatılacağı ilk aşamaya Madrid’de başlayacak. TC muhabiri Tim de Chant, pil değişiminin filolarda işe yarayabileceğini düşünüyor ancak tüketicilerin teknolojiye hazır olup olmadığını merak ediyor.

Bahsetmişken Fiat 500eU2’den Bono’nun kurucu ortağı olduğu AIDS’le mücadele grubuyla işbirliği içinde, bu küçük EV, Product Red modeliyle başlayarak 2024’ün ilk çeyreğinde Kuzey Amerika showroom’larında satışa sunulacak. TC muhabiri Harri Weber, Fiat 500e’yi Cybertruck karşıtı olarak nitelendiriyor. Amerikalılar bunu satın alacak mı?

Bir Stellantis ürünü daha. Otomobil üreticisi, Kaliforniya emisyon düzenlemeleri nedeniyle Jeep spor arazi araçları üreten Detroit montaj tesisinde geçici olarak bir vardiyayı azaltacak. Bağlantı nedir? Stellantis bir dilekçe gönderdi 2019 yılında dört otomobil üreticisi (BMW, Ford, Honda ve Volkswagen) ile oluşturulan Kaliforniya Çerçeve Anlaşmasına karşı çıkıyor. Stellantis, çerçeve şirketlerinin toplam EV satış hacmini eyaletin emisyon kurallarına uymak için kullanabileceğini, diğer OEM’lerin ise yalnızca CARB kurallarına uyan eyaletlerde üretilen satış hacimlerini kullanabileceğini savunuyor. Bu durum Jeep markasını da bünyesinde barındıran Stellantis’in Kaliforniya’da aşırı plug-in hibrit stoklarına sahip olmasına neden oldu. Dolayısıyla üretimde kesinti yaşanıyor.

Tesla’nın En düşük fiyatlı araç olan arkadan çekişli Model 3, gelecek yıldan itibaren 7.500 dolarlık federal vergi kredisinin tamamına hak kazanamayacak. Tesla vergi kredisinin tamamını kaybetme konusunda yalnız değil; Ford Mustang Mach E’nin 1 Ocak’tan itibaren vergi kredisine hak kazanması beklenmiyor.

Diğer Tesla haberlerinde ise otomobil üreticisinin İskandinav sendikalarıyla savaşı İsveç’ten itibaren genişliyor Norveç’e.genel-24