Xperia adı uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor. Eğer bir telefon meraklısıysanız, kayan QWERTY klavyesi, panel arayüzü ve 480 x 800 çözünürlüklü 3 inç ekranı olan 2008 Windows Mobile destekli Sony Ericsson Xperia X1’i mutlaka hatırlarsınız. 2011 yılında piyasaya sürülen Xperia PLAY, kayar oyun kumandasıyla oyun oynayanlar için tasarlandı. Sony sonunda 2012’de Ericsson’u satın aldı.
2015 yılında Sony Xperia Z5 Premium ile 4K çözünürlüklü ekrana sahip ilk akıllı telefonu sunduktan sonra bile Xperia serisi ABD’de ve dünya çapında yetişemedi. Sony CEO’su Kaz Hirai, hem 2018’de hem de 2023’te, Sony’nin cihazları için talep ettiği yüksek fiyatlar nedeniyle kâr elde edememesine rağmen şirketin akıllı telefon üretmeye devam edeceğini söyledi. Bu yılın başlarında akıllı telefon pazarına ilişkin analizde Sony, %0,35’lik pazar payıyla ilk 20 marka arasında 14. sırada yer aldı. Sony, Asus’un hemen önünde ve Nokia adını kullanma lisansına sahip olan HMD Global’in hemen altında yer aldı.
İsimlerden bahsetmişken, Xperia ismiyle işimiz bitmiş olabilir. Weibo hakkında bazı spekülasyonlar var (üzerinden) Notebookcheck.net) Sony’nin akıllı telefon işinde Xperia adını bırakıp yeni bir tasarım diline geçerek yakıcı bir Dünya yaklaşımı benimsemesiyle ilgili. Öne bakan kameranın 2025 yılında ekranın altına taşınması bekleniyor; bu, Apple’ın böyle bir özelliği kullanmasını iki yıl geride bırakacak. Sony’nin ön kamerasını çerçeveden ekranın altına taşımak, şirketin akıllı telefonlarının görünümünü kesinlikle değiştirecek ve şirketin işlerinde bir miktar toparlanmaya neden olabilir.
Ekran altı ön kameraya sahip ilk telefonunu piyasaya sürmek, Sony’nin Xperia’nın ismine, tasarımına ve geçmişine balyoz atması, onu milyonlarca parçaya ayırması ve her şeye yeniden başlaması için mükemmel bir zaman gibi görünüyor. Sony’nin harika bir mobil ekrana, muhteşem kameralara (sonuçta, IMX görüntü sensörleri en iyiler arasında kabul edilir ve DSLR kameraları büyük saygı görür), inanılmaz sese ve daha fazlasına sahip bir akıllı telefon yaratmaması için hiçbir neden yoktur. .

Sony’nin, Xperia X1’in vaadini ve Sony’nin tüketici elektroniği bölümü tarafından oluşturulan cihazların yeteneklerini karşılayan Xperia telefonlarını üretmesinin zamanı geldi. Ve umarım o dönem 2025 yılında başlayacaktır.telefon-1