OSIRIS-REx, Ekim 2020’de asteroit Bennu’nun yüzeyinden yarım kiloluk bir örnek topladı. Misyonun örnek dönüş kapsülü, burada 30 Ağustos testinde gösterilen eğitim modelinde olduğu gibi, 24 Eylül’de Bakanlığa bir paraşüt yardımıyla indi. Salt Lake City dışındaki çölde Savunma’nın Utah Test ve Eğitim Alanı. Kredi bilgileri: NASA/Keegan Barber

NASA‘S OSIRIS-REx Kablo etiketi tutarsızlıklarından kaynaklanan küçük bir paraşüt açılma sorununa rağmen, Bennu’dan örnekleri başarıyla geri getirdi. Ana paraşüt bu durumu telafi ederek güvenli bir iniş sağladı ve sebebini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması planlandı.

NASA’nın OSIRIS-REx örnek dönüş kapsülü, 24 Eylül 2023’te Utah çölüne paraşütün altına indi ve Dünya’ya yakın asteroit Bennu’dan toplanan bir kutu kaya ve tozu güvenli bir şekilde teslim etti. Teslimat başarılı olmasına rağmen, iniş sırası tamamen plana göre gitmedi; drogue adı verilen küçük bir paraşüt beklendiği gibi açılmadı.

İniş videosunu ve kapsülün kapsamlı belgelerini kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra NASA, tasarım planlarındaki tutarsız kablo etiketi tanımlarının, mühendislerin paraşütlerin serbest bırakılması tetikleyicilerini, paraşüt paraşütünün açılmasını sağlayacak sinyallerin sıra dışı ateşlenmesini sağlayacak şekilde kablolamalarına neden olduğunu buldu.

OSIRIS-REx Numune İade İnişi

NASA’nın OSIRIS-REx misyonundan alınan örnek iade kapsülü, 24 Eylül 2023’te Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanında çöle indikten kısa bir süre sonra görülüyor. Örnek, Ekim 2020’de NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı tarafından asteroit Bennu’dan toplandı. Kredi bilgileri: NASA/Keegan Barber

Drogue’un yaklaşık 100.000 feet yükseklikte konuşlandırılması bekleniyordu. Yaklaşık 10.000 feet yükseklikte ana paraşütün açılmasından önce kabaca beş dakikalık bir iniş sırasında kapsülü yavaşlatmak ve stabilize etmek için tasarlandı. Bunun yerine, 100.000 feet yükseklikte sinyal, sistemi tetikleyerek drogue’u hala kapsül içindeyken serbest bıraktı. Kapsül 9.000 feet’e ulaştığında drogue açıldı. Tutma kordonu zaten kesilmiş olan drogue, kapsülden hemen serbest bırakıldı. Ana paraşüt beklendiği gibi açıldı ve tasarımı, kapsülü stabilize edecek ve yavaşlatacak kadar sağlamdı, bu da beklenenden bir dakikadan daha erken güvenli bir inişle sonuçlandı. Beklenmedik ilaç dağıtımının bir sonucu olarak OSIRIS-REx’in Bennu örneğinde olumsuz bir etki olmadı.

Sistemin tasarım planlarında elektrik sinyallerini gönderen cihaz ile sinyali alan cihaz arasında tutarsız bir şekilde “ana” kelimesi kullanılmıştır. Sinyal tarafında “ana” ana paraşüt anlamına geliyordu. Bunun aksine, alıcı tarafında “ana”, paraşüt kutusu kapağını serbest bırakmak ve drogue’u harekete geçirmek için ateş eden bir pirotekniğe referans olarak kullanıldı. Mühendisler iki şebekeyi birbirine bağlayarak paraşüt açılma eylemlerinin sıra dışı gerçekleşmesine neden oldu.

Temel nedeni doğrulamak için NASA, paraşütlerin serbest bırakılmasından sorumlu sistemi test edecek. Bu donanım şu anda NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde Bennu örneğinin bulunduğu torpido gözünden birinin içinde bulunuyor. Oradaki küratörlük ekibi, misyonun şu anda en büyük önceliği olan örnek materyali işlemeyi tamamladıktan sonra, NASA mühendisleri paraşüt donanımına erişebilecek ve nedenini doğrulayabilecekler.uzay-2