Bu hafta Spotify’da meydana gelen tüm işten çıkarmalar arasında en büyüğü bu olsa gerek. 2020’den bu yana şirketin podcasting ve sesli kitaplara doğru genişleyen bilançosunu yöneten finans müdürü Paul Vogel, Mart 2024’ün sonunda şirketten ayrılıyor.

Spotify CEO’su Daniel Ek, kararın Vogel’in şirketin hem büyümesine hem de pazar beklentilerini karşılamasına yardımcı olacak deneyime sahip olmaması nedeniyle alındığını söyledi. Şirket bir halef arayışına başlıyor.

“Spotify, harcamalarımızı piyasa beklentileriyle daha uyumlu hale getirmek ve aynı zamanda tespit etmeye devam ettiğimiz önemli büyüme fırsatlarını finanse etmek için son iki yılda bir evrim başlattı. Bu iki hedefi dikkatli bir şekilde dengelemenin gerekliliği hakkında Paul’la çok konuştum. Zamanla Spotify’ın yeni bir aşamaya girdiği ve farklı deneyimlere sahip bir CFO’ya ihtiyaç duyduğu sonucuna vardık. Sonuç olarak, yollarımızı ayırmaya karar verdik, ancak Paul’un küresel bir salgın ve benzeri görülmemiş ekonomik belirsizlik karşısında işimizin genişlemesini desteklemek için sağladığı istikrarlı yardımdan dolayı çok minnettarım” dedi Ek. perşembe akşamı yayınlanan açıklama. Vogel bir açıklama yapmadı.

Yatırımcıların satın alma ve yatırım konusundaki sabrını test eden Spotify, iyi ya da kötü kâr elde etmeye odaklanıyor. Bu haftaki en prestijli iki şovunun iptali de dahil olmak üzere, orijinal podcasting operasyonunun büyük bir kısmı kapandı. Ağır sıklet Ve Çalıntı. Bu hafta yaklaşık 1.500 kişi ürün, reklam, pazarlama ve içerik işlerinden çıkarıldı; bu da personelin yüzde 17’sine tekabül ediyor.

Uzun süredir Spotify çalışanı olan Vogel, 2020’de CFO’ya terfi etmeden önce 2016 yılında FP&A, hazine ve yatırımcı ilişkileri başkanı olarak şirkete katıldı. Bundan önce, Barclay’s’ta genel müdür ve AllianceBernstein’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Haber perşembe günü ortaya çıkmadan önce, Vogel’i gösteren bir SEC dosyası yayınlandı. 47.859 hisse senedi opsiyonu kullandı Salı günü bu hisseleri Spotify’ın iki yılda gördüğü en yüksek fiyatlardan birine sattı. Satışın değeri 9,38 milyon dolardı. Vogel, mart ve eylül aylarında opsiyonları kullanmış ve hisse satmıştı, ancak bu satış diğer ikisinden önemli ölçüde daha büyüktü. Hisse senedi satışının önceden planlanmış veya bir hisse senedi fiyatı tarafından tetiklenmiş olması mümkündür. Spotify, hisse satışlarına ilişkin açıklama talebine geri dönüş yapmadı.genel-2