Zarrar Khan’ın Alevler içinde Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’nin üçüncüsünde en iyi yarışma filmi dalında Yusr Ödülü’nü aldı.

Will Smith, Johnny Depp, Chris Hemsworth ve Sharon Stone gibi Hollywood yıldızlarının ilgisini çeken festival, perşembe akşamı Kızıldeniz yarışması ödülleri olan Yusr ödüllerinin yanı sıra diğer ödüllerin kazananlarını açıkladı.

Khan’ın Cannes’da selamlanan Pakistan-Kanada korku filmi, aile reisinin ölümünün ardından kayıp, baskı ve kırılganlıkla yüzleşmek zorunda kalan bir anne ve kızı tasvir ediyor. İlk uzun metrajlı film, onları yutmakla tehdit eden kötü niyetli güçlerden kurtulmak istiyorlarsa birbirlerinden güç bulmaları gerektiğinden bir hayalet hikayesi olarak sunuluyor.

En iyi uzun metrajlı film Gümüş Yusr ödülü, Tarsem Singh’in modern zamanların trajik dramasına verildi. Sevgili Jassie, Toronto’da selam verdi ve burada 2023 Platform Ödülü’nü kazandı.

Diğer ödül töreninde, En İyi Film dalındaki Film AlUla Seyirci Ödülü Güney Kore suç dramasına verildi. Umutsuz yönetmen Kim Chang-Hoon tarafından, Tawfik Alzaidi’nin ise Norah En iyi Suudi filmi dalında Film AlUla Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

Ve En İyi Sinematik Katkı ödülü, alametBelçikalı-Kongolu yönetmen Baloji’nin draması. Oyunculuk kategorilerinde en iyi erkek oyuncu ödülü Saleh Bakri’ye verildi. Öğretmen, aynı zamanda Cidde’de Jüri Ödülü’nü de kazandı. Ve en iyi kadın oyuncu ödülü de yıldız dönüşüyle ​​Mouna Hawa’ya gitti İnşaAllah Bir Çocuk.

Bu yılın yarışma jürisine Baz Luhrmann başkanlık etti.

Bu yılki festivalin kazananlarının tam listesi aşağıdadır.

En İyi Belgesel Yarışması: Kaouther Ben Hania, Dört Kız

Chopard Yükselen Yetenek Ödülü: Nour Alkhadra

Film AlUla Seyirci Ödülü, Suudi Film: Norah

Film AlUla Seyirci Ödülü, Suudi Dışı Film: UmutsuzGüney Kore

En İyi Sinematik Katkı: alamet, Baloji

En İyi Erkek Oyuncu: Salih Bekri, Öğretmen

En İyi Kadın Oyuncu: Mouna Hawa, Insallah bir erkek

En İyi Senaryo: Altı Ayak ÜzeriKarim Bensalah ve Jamal Belmahi

En İyi Yönetmen: Shokir Kholikov, Pazar

Jüri Ödülü: Farah Nabulsi, Öğretmen

Gümüş Yusr: Sevgili Jassi, Tarsem Singh

Altın Yusr: Alevler içinde, Zarrar Kahnsinema-2