Kredi: Unsplash/CC0 Kamu Alanı

Çin, uzayda nüfuz kazanmak için ABD’ye karşı yürüttüğü yarışta diplomatik bir zafer elde etti; Mısır, Pekin’in ay üzerinde önerilen bir projeye ilişkin planını desteklemeyi kabul etti.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Çarşamba günü Mısır Uzay Ajansı ile, 2030 civarında faaliyete geçmesi beklenen Çin destekli bir üs olan Uluslararası Ay Araştırma İstasyonunda işbirliği yapmalarını sağlayacak bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşma, Pazartesi günü bir Çin roketinin Gobi Çölü’ndeki bir fırlatma merkezinden bir Mısır uydusunu yörüngeye gönderdiği işbirliğine dayanıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı uluslararası ekonomik işbirliği dairesi başkanı Kong Dejun, bu lansmanın “insanlık için ortak bir geleceği” teşvik ettiğini ve “Çin’in büyük bir ülke olarak tavrını ve kapsamlı istişare, ortak katkı ve ortak fayda ilkesini tam olarak gösterdiğini” söyledi. Devlet yayın kuruluşu CCTV’nin raporuna göre ticaret.

Her ikisi de önümüzdeki yıllarda aya astronot gönderme planlarında müttefik kazanmak için yarışırken, yeni uzay yarışı Pekin ve Washington arasındaki gerilimi artırıyor. Çin ile Mısır arasındaki anlaşma, ABD’nin Angola’yı ayda ve uzayın başka yerlerinde keşifler için ilkeler oluşturmayı amaçlayan NASA destekli Artemis Anlaşmalarını desteklemesini sağlayarak kendi diplomatik zaferini kaydetmesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Çin, 2021’de ILRS konusunda Rusya ile birlikte çalışmayı planladığını ve o zamandan bu yana diğer ülkelerden destek aradığını söyledi; ancak ABD’den çok daha az başarılı olan Artemis imzacıları arasında Japonya ve Birleşik Krallık gibi geleneksel ABD müttefiklerinin yanı sıra Çin’in BRICS dostları da yer alıyor. Üye Brezilya ve Hindistan.

Sadece bir avuç ülke ILRS’yi destekleyeceğini söylese de Çin yavaş yavaş ilerleme kaydediyor. Ağustos ayında Güney Afrika ile bir işbirliği anlaşması, Ekim ayında ise Azerbaycan, Belarus ve Pakistan ile anlaşmalar imzaladı.

©2023 Bloomberg LP
Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: Çin, Ay üzerindeki nüfuzunu kazanmak için ABD ile yarışta büyük bir galibiyet elde etti (2023, 7 Aralık) 7 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-12-china-scores-big-moon.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1