Aslında İsveç Tesla'nın Plaka Taleplerine Teslim Olmayacak başlıklı makale için resim

Fotoğraf: New York Times için Slaven Vlasic/Getty Images (Getty Images)

Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketinin kaderi tersine döndü İsveç’teki işçi sendikalarıyla devam eden mücadele. Görünüşe göre Tesla alışkanlık Kuzey ülkelerinden plaka alabilecekler – en azından öngörülebilir gelecekte değil.

Tesla, Ekim ayında bir grup İsveçli tamirciyle toplu iş sözleşmesi imzalamadığından beri İskandinav sendikalarıyla başı dertte. Önde gelen İsveç Sendikası IF Metall’in parçası olan tamirciler greve gitti ve bu da diğer bölgesel işçi sendikalarını onların çabalarını desteklemeye teşvik etti. Son zamanlarda İsveç postanesi PostNord’daki işçiler, grevdeki işçilerle dayanışma eylemi olarak Tesla’ya plaka teslim etmeyi durdurdu.

Tahmin edilebileceği gibi Tesla’nın bu eyleme tepkisi İsveç hükümetine dava açmak oldu. Bu durum geçen hafta bir İsveç mahkemesini harekete geçirdi. buna hükmet İsveç postanesinin ana kurumu olan İsveç Ulaştırma Ajansı, EV şirketine plaka teslim etmekle yükümlüydü. Ancak şimdi The Guardian raporlar en azından şimdilik bu plakaların teslim edilmesine gerek kalmayacak. İsveç mahkemesi, PostNord çalışanlarının eğer istemezlerse plaka teslim etmeye zorlanmaması gerektiğine karar verdi. The Guardian’ın haberine göre bu son karar, “nihai karara kadar” yürürlükte olacak “geçici bir karar”.

PostNord’lar Tesla plaka teslimatlarının durdurulması elektrikli araç şirketi ve elektrikçiler, liman işçileri, temizlikçiler ve sürücüler de dahil olmak üzere diğer İsveçli işçiler için işleri zorlaştırdı.hepsi terk etti (veya terk etmekle tehdit ediyor) Tamircilerle pazarlık yapmayı başaramazsa şirket de. Tesla’nın organize işgücü sorunu da yayılıyor gibi görünüyor. Danimarka ve Norveç’teki işçiler eylemleri de başlattı Bir dayanışma gösterisi olarak otomobil şirketine karşı. Bu, yakın zamanda yapılan bir röportajda durumu daha da ironik hale getiriyor: Elon itiraf etti: “Sendika fikrine katılmıyorum.” Görünüşe göre bu duygu karşılıklı.genel-7