2021’deki CES’te baktığınız hemen her yerde 5G vardı. Otonom araçları, uzaktan ameliyatı ve AR’yi gerçeğe dönüştürecek olan şey mobil iletişimin geleceğiydi. Düşük gecikme! Kapasite! Bize bunun her şeyi değiştireceği söylendi. Verizon ve AT&T yeni spektrum lisansları için büyük kontroller düzenlediler ve T-Mobile başka bir ağı tamamen yuttu çünkü o çok önemli 5G geleceğinin olabildiğince çabuk gerçekleşmesini sağlamak ve yarışı kazanmak.

CES 2024 çok yakında ve telekomünikasyon yöneticileri sadece birkaç yıl önce 5G hakkında bağırmaya hevesliyken, bu sefer bu konuda bir fısıltı bile duyacak kadar şanslı olacaksınız. 5G’nin gerçekten geldiği doğru olsa da, yıllar önce duyduğumuz fantastik kullanım örnekleri henüz gerçekleşmedi. Bunun yerine, konser görüntülerini yayınlayan mutlu Swiftie’lerimiz ve interneti ev yönlendiricinize bağlamanın yeni bir yolu var. Bunlar kötü şeyler değil! Ancak hayali bir yarışı kazanmak için gereken yüksek hızlarda 5G’yi kullanmak, aralarından seçim yapılabilecek büyük kablosuz operatör sayısının azalmasına ve geri ödenmesi gereken çok sayıda borçla sonuçlandı. Artık ağ operatörleri, cüzdanlarımız da dahil olmak üzere elde edebilecekleri her türlü kârı yüksek ve düşük seviyede arıyorlar.

ABD’deki 5G durumuyla ilgili bir poster çocuğu varsa, o da Verizon’dur: odadaki en gürültücü ve en fazla harcamayı yapan kişi. Şirket, 2021’deki FCC lisans açık artırmasında yeni spektruma 45,5 milyar dolar taahhüt etti; bu, AT&T’nin neredeyse iki katı anlamına geliyor. Ve yatırımcıların ne zaman bir getiri göreceklerine dair soru sorup sormadıklarını tahmin etmemize gerek yok; şirketin en son kazanç açıklamasında boş bir soru sordular. CEO Hans Vestberg, “müşterilerimiz için doğru teklifleri sunmak” ve “kendimiz için nihai sonucu oluşturmak” ifadelerini dengeleyerek soruyu cevapladı ve müşteriler için “yeni değer içeren” “fiyat ayarlamalarına” da kafa salladı. Kesinlikle hiçbir anlam ifade etmeyen bir sözlü jimnastik gösterisiydi.

Özellikle Verizon 5G için birden fazla kez ağladı

Ancak dolaylı olarak Verizon’un kazanç güncellemesinin geri kalanı bize 5G’nin operatör için tam olarak nasıl gittiğine dair iyi bir resim veriyor. Robot cerrahisinden ya da otonom araç filolarından söz edilmiyor. Görünüşe göre, bir ihtiyacınız var bağımsız Bunların çoğunu dağıtmak için 5G ağı – operatörlerin hala yavaş yavaş inşa ettiği bir şey. Özellikle Verizon, 5G kurtunu birden fazla kez ağlatmaktan suçlu. İlk olarak bize mmWave’in gerçek 5G olduğunu anlatmaya çalıştı; bu hızlıdır ancak bu kullanım durumları için menzili fazlasıyla sınırlıdır. Daha sonra bizi düşük bantlı 5G’ye satmaya çalıştı, aslında bazı durumlarda 4G’den daha yavaş olduğu ortaya çıktı. Şirket artık orta bant spektrumunu aydınlatarak mevcut ağını yavaş yavaş bağımsız 5G’ye dönüştürüyor, ancak bu yıllar süren bir çaba.

Bu kazanç çağrısında Vestberg, Verizon’un mevcut 5G stratejisinin, şirketin ülke çapındaki ağının tamamen elden geçirilmesini gerektirmeyen bir temeline işaret etti: endüstriyel ve imalat işletmeleri için özel ağlar veya güvenli, yüksek bant genişlikli ağlar satmak. Ancak son kazançlarla ilgili başka bir yatırımcının notunda da belirttiği gibi, potansiyeline ilişkin bazı geçici açıklamalar dışında bundan pek bahsedilmedi. Ne oluyor?

Vestberg bunun yavaş yavaş ilerlediğini söylüyor. Şirketin önünde duran bir sorun, RCR Kablosuz Haberler baş editör Sean Kinney açıklıyor Sınır, taşıyıcıların hizmetlerini belirli sektörlere satacak şekilde kurulmamış olmalarıdır. “Bir hastaneye 5G ve ileri bilişim hizmetleri satacaksanız sağlık hizmetlerinden anlayan bir satış organizasyonuna ihtiyacınız var. Hastanelerin nasıl çalıştığını tam olarak biliyor, sorunlarının ne olduğunu biliyor. Taşımacılık, lojistik, sağlık hizmetleri, üretim ve konaklama gibi her dikey endüstri için buna ihtiyacınız var. Ve bu yapılması zor bir şey.

5G’yi imalat gibi sektörlere getirmek de öyle kolay bir iş değil. Her üreticinin 5G’ye ihtiyacı veya isteği bile yok, yeni başlayanlar için. Kinney, otomotiv gibi belirli imalat türlerinde potansiyel olduğunu söylüyor ancak pek çok fabrikanın da öyle olma eğiliminde olduğunu söylüyor. eskimiş ve hızlı yükseltmelere pek uygun değiller. “1982 yılında aldığım robot kola SIM kartı nasıl takarım? Bunu yapabilirsin ama buna değdi mi? Gerçekten teslim etti mi?”

“1982 yılında aldığım robot kola SIM kartı nasıl takarım?”

Bunun yerine, üç büyük ağın ilgi gördüğü bir 5G kullanım durumu var ve bu, kazanç raporlarında tekrar tekrar karşımıza çıkıyor: sabit kablosuz erişim veya FWA. Evde skor tutuyorsanız, bu, evinize kablo yerine radyo dalgaları üzerinden gelen internettir. T-Mobile ve Verizon son birkaç yılda FWA tekliflerini agresif bir şekilde genişletti ve hatta “fiber her şeydir” AT&T de harekete geçiyor İnternet Yayını. İnsanların yüksek hızlı internet için birden fazla seçeneğe sahip olması güzel bir şey ama bu pek de robotik bir ameliyat değil; hatta evdeki geniş bant internetin kasvetli durumunu iyileştirmenin en iyi yolu bile değil.

5G’nin gerçek, dönüştürücü bir faydası varsa, bu muhtemelen ağdaki ilerlemeler ve davranışlardaki değişikliklerin bir kombinasyonu olacaktır. İnsanlar, güvenilir bir veri bağlantısına sahip olmayı beklemedikleri durumlarda 5G’nin çalıştığını görmeye başlayacaklar – Arlington, Texas’ta tek bir günde AT&T’nin ağında toplu 29 terabaytlık veriyi taşıyan Taylor Swift hayranlarına sorun. , Eras Tur durağı. Bu tür kalabalık stadyum etkinlikleri, 5G’nin ekstra kapasitesinin LTE’yi gerçekten gölgede bıraktığı yerlerdir.

AT&T sözcüsü Jim Greer, şirketin genel ağ trafiğinde de yıllık yüzde 30’luk bir artış gördüğüne dikkat çekti ve e-postayla yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sınır “5G ağı, yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirecek ‘mükemmel uygulama’dır.” Belki 5G değildi varış noktasıbir yolculuktu, vb. Bunda bir şey var – tıka basa dolu bir stadyumdan video akışı yapabileceğinizi veya bir şey indirmek için Wi-Fi üzerinden eve gelene kadar beklemeniz gerekmediğini fark ettiğinizde, düşünceniz bağlantınızdan neler bekleyebileceğinizle ilgili değişiklikler.

Counterpoint Research’ün direktörü Jeff Fieldhack, operatörlerin belirli ağ trafiği türlerine öncelik verebileceği ağ dilimlemede de gerçek bir potansiyel görüyor. Bu, otonom arabalar gibi güvenlik açısından kritik uygulamalar için önemlidir. Fieldhack, dilimlemenin ağların “arka koltuktaki YouTuber’a değil, kavşaktan giren araca öncelik vermesine” olanak tanıyacağını söylüyor. Şu anda ikisini birbirinden ayıramıyorlar. Tek bir sorun var: Daha önce de belirtildiği gibi, bunun işe yaraması için bağımsız bir 5G ağına ihtiyacınız var. Bu, ülke çapında yalnızca T-Mobile’ın başardığı bir şey. AT&T ve Verizon’un 5G ağları hâlâ büyük ölçüde 4G çekirdeklerine dayanıyor ve bağımsız 5G’ye geçiş, yavaş ve yıllarca süren bir proje.

5G tamamen duman ve aynalardan ibaret olmasa da ağlar kendilerini köşeye sıkıştırmış durumda

Belki 5G tamamen duman ve aynalardan ibaret değildir. Ancak ağlar bunu baş döndürücü bir “yarış”la başlatarak kendilerini köşeye sıkıştırdılar. Yığınla borç aldılar; Son kazanç çağrısında bir Verizon yöneticisi, şirketin açık artırma öncesi borç seviyelerine dönme arzusundan bahsetti. Bu arada, bu yatırımların çok az getirisi var; faiz seviyelerinin yüksek olması ve akıllı telefon satışlarının düşmesi de buna yardımcı olmuyor. Ağlar, 5G ile altın bir kaz elde ettiklerini düşünüyordu, ancak şu ana kadar sadece normal eski yumurtlamakla yetindiler; üstelik pahalı da olsa. Ve çabalarının meyve vermesini beklerken, karlarını artırmanın başka yollarını arıyorlar.

Daha fazla para kazanmanın en basit yolu, Verizon’un “fiyatlandırma eylemleri” dediği şeydir. Bu, “müşterilerden daha fazla ücret almak” demenin güzel bir yolu. Şirket, “2023’te yıllık bir milyar doların üzerinde fiyatlandırma eylemi” uygulamakla övünüyor ve buna rağmen müşterilerin Verizon’u terk etmesi anlamına gelen müşteri kaybını düşük tuttuğu için kendini övüyor.

Belki de bunun nedeni, operatör değiştirmenin çoğu insanın üstlenmek istemediği bir iş olması ya da hepimizin enflasyona bağlı fiyat artışlarına karşı duyarsız olmamızdır. Ancak, çoğumuzun, gemiden atlamaya kararlı olsak bile, aralarından seçim yapabileceğimiz yalnızca iki ağın olması muhtemelen yardımcı olmuyor. Ve bu, 5G yapbozunun eksik olan bir parçası daha: T-Mobile’ın Sprint satın alma anlaşmasıyla gerçekleşmesi beklenen dördüncü kablosuz taşıyıcı.

Hikâyeyi biliyoruz: T-Mobile’ın, Boost’u Dish Network’e satarak Sprint’i yutmasına izin verildi; bu ağ, onu sıfırdan kendi bağımsız 5G ağını kurarken ülkenin dördüncü kablosuz operatörü olmak için bir sıçrama tahtası olarak kullanacaktı. Biri içeri, biri dışarı. Nasıl gidiyor? Dish, anlaşmanın bir parçası olarak FCC tarafından belirlenen kapsam gereksinimlerini karşıladı. Ama “Sen yaparsan gelirler” kadar basit değil. Dish’e satıldığında Boost’un 9 milyon abonesi vardı; şimdi 7,5 milyonu var. Şirketin kurucusu Charlie Ergen’in şirketin son kazanç açıklamasına göre, bu 7,5 milyon kişinin “büyük çoğunluğunun” Dish’in kendi şebekesinde çalışan bir telefonu yok. Bunun yerine, Dish’in MVNO olarak sözleşme yaptığı AT&T veya T-Mobile ağları üzerinde çalışıyorlar.

Daha fazla telefon Dish’in ağ bantlarını desteklemeye başlıyor. iPhone 15 dahil. Ancak Ergen’e göre, T-Mobile’ın Sprint’in eski CDMA ağını kapatmasının zamanlaması, yeni telefonların çoğunun yeni ağı desteklemediği bir dönemde Dish’in acele etmesi ve müşterilerinin pek çok telefonunu değiştirmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bu müşteriler muhtemelen henüz telefonlarını değiştirmeye hazır değiller. Dish bundan sonra şimdiye kadarki en zorlu zorlukla karşı karşıya kalacak: belirli spektrum lisanslarına sahip olduğu her ekonomik bölgedeki nüfusun yüzde 70’ini ve bazı durumlarda yüzde 75’ini kapsayacak. İçinde üçüncü çeyrek kazanç dosyalarıŞirket, bu hedefe ulaşmak için “önemli ek yatırımlar yapması veya başkalarıyla ortaklık yapması gerekebileceğini” söyledi. Tam olarak güven telkin etmiyor.

5G, özellikle ağlar tamamen bağımsız 5G’yi kullandığında, zaman geçtikçe gelişecektir. Ancak muhtemelen bu harika uygulama için nefesimizi tutmayı bırakabiliriz ve teknolojik ilerlemenin genellikle yavaş ve sıkıcı olduğu gerçeğiyle barışabiliriz – hücre kulelerini sıçramalar ve sınırlarla değil, hücre kuleleri ilerleyerek ilerlemek. Kısa vadede en büyük etkisi daha konsolide, daha pahalı bir kablosuz geniş bant pazarı olabilir. Eğer bir teselli olacaksa, bizim bunu yaptığımız gerçeğiyle biraz rahatlayabilirsiniz. muhtemelen yakın zamanda 6G reklamlarını görmeyeceğiz.genel-2