IBM, Meta ve AMD liderliğindeki 50 şirket ve kurum arasındaki yeni bir iş birliği olan AI Alliance’ın, açık kaynak ile özel teknoloji arasındaki rekabeti üretken yapay zekada yeni sınırlara taşıması ve AWS, Microsoft ve Nvidia gibi mevcut büyük oyunculara meydan okuması bekleniyor. .

“Açık kaynağa neredeyse hiç katkıda bulunmayan Google, Amazon ve Microsoft’un aksine, Meta ve IBM açık kaynağı benimsiyor ve ona büyük katkı sağlıyor. AMD ve diğerleriyle birlikte yapılan bu ittifak, yazılımdan donanıma kadar açık kaynak topluluğu için ileriye doğru atılmış güçlü bir adımdır,” dedi yarı iletken araştırma ve danışmanlık firması Semianaliz’in baş analisti Dylan Patel.

Patel, “AMD, açık yazılım ekosisteminin, yığınlarının büyük bir kısmı kapalı olan Nvidia’ya göre onlara daha fazla fayda sağlaması nedeniyle büyük bir yararlanıcı” diye ekledi.

Yapay Zeka İttifakı nedir ve ne yapacak?

AI İttifakı, Salı günü açıklandıteknoloji şirketlerinin yanı sıra Oracle, Red Hat, CERN, Cleveland Clinic, Cornell Üniversitesi, Dartmouth College, Dell Technologies, Hugging Face, Intel, Linux Foundation, MLCommons ve NASA gibi bilimsel ve akademik kurumları da kapsamaktadır.

IBM Research’te hızlandırılmış keşif kuluçkalama direktörü Anthony Annunziata, IBM ve Meta’nın önemli bir katalizör rolü oynamasına rağmen AI Alliance’ın üye kuruluşlarının işbirlikçi bir girişimi olduğunu söyledi.

Annunziata, “Resmi bir merkez yok ve yönetimimiz tüm üyelerimizi temsil etmeyi amaçlıyor” diye ekledi.

IBM’e göre AI Alliance, Apache Vakfı ve Linux Vakfı gibi açık kaynak temelleriyle çalışan açık kaynak yazılım projelerini geliştirecek ve başlatacak, ancak misyonu ve kapsamı bu temellerden daha geniş.

Annunziata, “İttifakın kapsamı, güvenlik ve güven standartlarının ve kriterlerinin, yapay zeka temel modellerinin ve uygulamalarının geliştirilmesinin yanı sıra araştırma ve eğitim alanındaki girişimler ve politika savunuculuğunu da içeriyor” dedi ve ittifakın tüm odak alanlarında üye odaklı çalışma gruplarının oluşturulması.

Örneğin Apache Vakfı açık kaynaklı yazılım projelerinin yönetimine odaklanmıştır.

IBM’den yapılan açıklamaya göre ittifak ayrıca hükümetlerin, kar amacı gütmeyen kuruluşların ve özel sektör kuruluşlarının mevcut girişimleriyle ortaklık kurarken belirli odak alanlarındaki projeleri ilerletmeye adanmış bir yönetim kurulu ve teknik gözetim komitesi kuracak.

Daha ayrıntılı açıklamalarda bulunan Annunziata, AI Alliance üyelerinin, iş dünyasının ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayan açık AI kaynaklarını geliştiren fırsatları belirlemek için ABD ve AB de dahil olmak üzere küresel olarak devlet kurumlarıyla önceden var olan işbirliklerinden yararlanacaklarını ve yeni işbirlikleri oluşturacaklarını söyledi. eşit ve sorumlu bir şekilde.

Direktör, “Bu çabalar aynı zamanda yapay zekanın uygulanmasını düzenlemeye odaklanan akıllı politika oluşturmanın savunulmasını da içerecek” diye ekledi.

Yapay Zeka İttifakı tescilli yazılımları dengeleyecek mi?

IBM’in Annunziata’sına göre Yapay Zeka İttifakı, “Yapay zeka teknolojisinin, özellikle de açık temel modellerinin oluşturulmasını, devreye alınmasını ve yönetimini demokratikleştirmek için kritik miktarda kaynaktan yararlanarak ekosistemdeki açık ve özel çalışmalar arasındaki dengeyi yeniden kurmayı” amaçlıyor.

Aslında, pazar araştırması ve danışmanlık hizmetleri firması Gartner’ın teknoloji inovasyonundan sorumlu başkan yardımcısı Arun Chandrasekaran, ittifakın “büyük teknoloji şirketlerinin kapalı kaynaklı ekosistemine karşı bir denge” olduğunu söyledi.

Chandrasekaran, “Meta, yapay zeka alanında önde gelen araştırma laboratuvarlarından biridir ve hem IBM hem de Meta gibi IBM gibi kurumsal odaklı satıcılarla ortaklık kurarak, açık kaynaklı yazılım modellerinin ittifak ortakları tarafından öncülük edilmesini sağlayabilir” diye ekledi.

Ancak bu ittifakın başarısının, yayınlayacakları modellerin kalitesine, lisanslarının izin verilebilirliğine, model denetim süreçlerinin titizliğine ve genel model eğitimi ve sürüm sürecine getirebilecekleri şeffaflığa bağlı olduğuna dikkat çekti. .

Constellation Research’ün baş analisti Andy Thurai’ye göre bu ittifak, IBM’in Microsoft, Google ve OpenAI gibi şirketlerle rekabet edecek “B takımı” gibi görünüyor. Thurai, “Konsorsiyum IBM’in yapay zeka çiplerini, bulutunu, yazılımını ve diğerlerini kendi iç kullanımları için kullanmaya ve/veya ürünleriyle entegre etmeye başlarsa IBM çok fayda sağlayabilir” dedi ve diğer şirketlere katma değer konusunda şüpheci olduğunu ekledi. ittifak.

Ancak IDC’nin araştırmadan sorumlu grup başkan yardımcısı Ritu Jyoti, bu ittifakın IBM ve Meta’nın rakiplerinin tekliflerine karşı ilgi çekici ve uygulanabilir alternatifler sunma stratejisi olduğuna inanıyor.

AI Alliance, AMD ve Intel’in Nvidia’ya karşı mücadelesine yardım edecek mi?

AMD, Intel ve Cerebras gibi üyelere sahip olan AI Alliance, temel etkinleştirme yazılımlarının katkılarını ve benimsenmesini artırarak bir AI donanım hızlandırıcı ekosistemini güçlendireceğini iddia ederek bu yonga üreticilerinin ve donanım hızlandırıcı yazılım sağlayıcılarının Nvidia’ya karşı mücadele etmesine yardımcı olacak. Analistler, teknolojinin

Nvidia, büyük dil modellerinin geliştirilmesi ve bunların çıkarımlanması için gerekli donanım da dahil olmak üzere çip üreticisi alanında baskın bir oyuncu.

Nvidia’nın hendek, çiplerini çalıştıracak yazılım ekosistemi ve çevresinde bir geliştirici topluluğunun yaratılmasıdır AWS, Google, Microsoft, Oracle, Dell, HPE ve Lenovo gibi diğer teknoloji sağlayıcılarıyla ortaklık kurarken.

“Hepsi de Nvidia ile rekabet eden AMD, Cerebras, IBM ve Intel, Nvidia’nın yazılım becerisi nedeniyle zor zamanlar geçirdi. Dolayısıyla bu ittifak, tescilli CUDA ekosistemi kadar zengin ve bu hızlandırıcı türleri üzerinde çalışan bir açık kaynaklı yazılım ekosistemi geliştirmeyi öneriyor,” dedi IDC’de performans yoğun bilgi işlemden sorumlu araştırma başkan yardımcısı Peter Rutten.

Rutten, “Bu, piyasada daha fazla seçeneğe olanak tanıyacak, bu dört tedarikçinin daha fazla pay kazanmasına yardımcı olacak, ekosistemi çeşitlendirecek, muhtemelen hızlandırıcıların fiyatlarını düşürecek ve dolayısıyla yapay zeka gelişimini daha erişilebilir hale getirecek” diye ekledi.

Ekimde, AMD, açık kaynaklı makine öğrenimi ve yapay zeka yazılım sağlayıcısı Nod.ai’yi satın almayı planladığını duyurdu Çip üreticisi, Nvidia’ya karşı rekabeti güçlendirmek amacıyla yapay zeka yeteneklerini genişletmeye çalışıyor.

Al Alliance modeller ve yapay zeka güvenliği için standartlar belirleyebilecek mi?

Bazı analistler AI Alliance’ın model standartları ve AI güvenliği üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanırken, diğerleri konsorsiyumun potansiyelini ölçmek için yeterli bilgi yayınlamadığına inanıyor.

Gartner’dan Chandrasekaran, “İttifakın aynı zamanda düzenleyici kurumlarla çalışma ve açık kaynak modellerini ve modellerin güvenli bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlayan yaklaşımları düzenleme sürecine netlik getirme fırsatı da var” dedi.

Ancak Constellation Research, İttifakın hangi kriterleri ve standartları sunacağının net olmadığına dikkat çekti.

Ölçülen şeye bağlı olarak (modeller ve üretken yapay zeka asistanlarının yanı sıra önyargıları da dahil) halihazırda mevcut olan birçok kıyaslama ve standart bulunmaktadır. Bunlar arasında GAIA, MLPerf, Fairlearn, AI fairness 360, Accenture Fairness Tool, DAWNBench, GLUE ve SQuAD yer alıyor.

Ayrıca Amalgam Insights’ın baş analisti Hyoun Park, yapay zekaya yönelik teknik standartların hala geliştirme aşamasında olduğuna dikkat çekti.

Hyoun, “Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü’nün (NIST), yapay zekayı tanımlayacak net bir terimler sözlüğüne veya yapay zeka performansını ve güvenliğini tanımlayacak ölçümlere bile sahip olmadığını” belirterek, İttifak’ın şu şekilde yapılandırıldığını ekledi: ABD ve AB de dahil olmak üzere çoğu ülke için yapay zeka güvenlik standartlarını geliştirmeye çalışan kurumları anlayın ve onlarla işbirliği yapın.

Telif Hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12