Naber: NASA’dan Aralık 2023 Gökyüzü İzleme İpuçları

NASA, yılın son ayında gece gökyüzünde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair en önemli önerilerini paylaştı.

Öne çıkan özellikler arasında, çeşitli gezegenlerle birlikte ayın mükemmel manzaraları, Geminid meteor yağmurunun zirvesini görme şansı ve Dünya’nın yanından geçen bir asteroite tanıklık etme şansı yer alıyor.

Ay ve gezegenler

7-10 Aralık tarihleri ​​arasında Venüs gezegenine ve parlak Spica yıldızına yaklaşıyor gibi görünen hilal şeklindeki aya göz atın.

Bir hafta sonra, 17 Aralık’ta, gün batımını takip eden ilk birkaç saatte Ay’ın Satürn’ün hemen altında asılı olduğunu göreceksiniz. Dürbünle bakmak, ay ve gezegenin aynı görüş alanında olduğunu ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda NASA, Satürn’ün dev uydusu Titan’ı, Satürn’ün hemen yanında soluk bir nokta olarak tespit etmeye çalışmayı da öneriyor.

21 ve 22 Aralık tarihlerinde ay, gece gökyüzündeki en parlak gezegenlerden biri olduğundan fark edilmesi kolay olan Jüpiter’e yakın görünüyor.

Meteor yağmuru

Pexels/Neale LaSalle

Kasım ayındaki Leonid meteor yağmurunun ardından bu ay sıra Geminidlere geldi. NASA tarafından “yılın en güvenilir meteor yağmuru” olarak tanımlanan gök gözlemcileri, potansiyel olarak her dakika bir meteor kadarını görebilirler.

Geminid meteor yağmuru 13 Aralık gecesi ve ertesi sabah zirveye ulaşıyor. Kuzey Yarımküre’deki izleyiciler, 13 Aralık’ta saat 21.00 veya 22.00 gibi erken bir saatte meteorları arayabilirler; en fazla sayıda meteor, gece yarısı ile sabah alacakaranlığı arasında gökyüzünde iz bırakır.

Güney Yarımküre’deki gökyüzü gözlemcileri de Geminidleri görebilecek, ancak gecenin ortasında ve Kuzey Yarımküre’de görüntülenen oranın yaklaşık dörtte biri oranında görünecekler.

Asteroit

Son olarak Aralık ayı, Dünya’nın yanından hızla geçen bir asteroiti görme şansı sunuyor. NASA, onu çıplak gözle tespit edebilme şansınızın olduğunu söyledi, ancak bir çift dürbün veya teleskop onu takip etmek için çok daha iyi bir şans sunacak.

NASA, bu ay asteroit Vesta’nın gece saat 22.00 civarında görülebileceğini, ancak onu görmek için en iyi şansın sabah saat 1 veya 2 civarında doğu gökyüzünün yaklaşık yarısına kadar görüneceğini söylüyor.

Vesta’yı Orion’un yükseltilmiş kolu ile İkizler’deki Castor’un bacağı arasında görebileceksiniz. 8 Aralık civarında Vesta, Betelgeuese ve Propus arasında görünecek. Vesta’nın nasıl bulunacağı hakkında daha fazla bilgi için bu sayfanın üst kısmındaki NASA videosunu izleyin.

Gece gökyüzünde neye baktığınızı anlama konusunda daha fazla yardım için iOS ve Android için bu astronomi uygulamalarından birini mutlaka deneyin.
genel-19