YORUM

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) teknolojilerindeki ilerlemeler, bunların ortaya çıkarabileceği potansiyel faydalar ve rahatsız edici tehlikeler konusunda önemli haberler almaya devam ediyor. Nielsen Norman Grubu gibi tahminler tahmin etme Yapay zeka araçlarının bir çalışanın üretkenliğini %66 oranında artırabilmesi, dünyanın her yerindeki şirketlerin bu araçlardan hemen yararlanmak istemesine neden oluyor. Diğer uzmanlar bu konuda uyarıyor Yapay zeka kullanımının birçok olumsuz sonucu olabilirYanlış sonuçlar üretme, veri sızıntıları ve hırsızlık dahil. Peki şirketler bu güçlü AI/ML araçlarını güvenliklerinden ödün vermeden nasıl kullanabilirler? Aşağıda yapay zeka araçlarının sunabileceği risklere değineceğiz ve şirketinizin bu araçlardan mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yararlanmasına yardımcı olacak sekiz ipucu sunacağız.

Yapay Zeka Araçlarının Riskleri

Genel olarak AI/ML, ölçekteki istatistiklerden ibarettir. Tüm yapay zeka modelleri, odaklandıkları alana yönelik istatistiksel olarak sonuçlar üretmek için verilere dayanır. Bu nedenle risklerin çoğu söz konusu veriler, özellikle de gizli veya hassas veriler etrafında döner. Harici AI/ML araçlarını kullanan şirketler, ürün satıcısının verilerinizi kendi algoritmalarını eğitmek için kullanması ve yanlışlıkla fikri mülkiyetinizi sızdırması veya çalması riskiyle karşı karşıya kalır. Ek olarak, kötü veriler kullanan bir yapay zeka aracı hatalı sonuçlar üretecektir. Neyse ki birçok yapay zeka aracı oldukça güçlüdür ve birkaç önlemle güvenli bir şekilde kullanılabilir.

1. İpucu: Unutmayın, eğer ücretsizse, Sen üründür.

Ücretsiz bir yapay zeka aracı veya hizmeti kullanıyorsanız, sağladığınız verilerden yararlanabileceğinden şüphelenmelisiniz. ChatGPT de dahil olmak üzere birçok eski yapay zeka hizmeti ve aracı, Facebook ve TikTok gibi sosyal medya hizmetlerine benzer bir kullanım modeli kullanır. Bu siteleri kullanmak için para ödemezsiniz ancak bu şirketlerin reklamları hedeflemek ve para kazanmak için kullandığı özel verilerinizi paylaşmış olursunuz. Benzer şekilde, ücretsiz bir yapay zeka hizmeti, cihazlarınızdan veri toplayabilir ve modelini eğitmek için kullandığı istemlerinizi saklayabilir. Görünüşte kötü niyetli olmasa da bir yapay zeka hizmetinin verilerinizden nasıl para kazanacağını asla bilemezsiniz. Bu şirketin güvenliği ihlal edilirse tehdit aktörleri verilerinize erişebilir.

2. İpucu: Yasal inceleme anlaşmaları yapın.

Bir yapay zeka aracının veya hizmetinin verilerinizi nasıl işleyeceğini öğrenmek için satıcının son kullanıcı lisans sözleşmesini, ana hizmet sözleşmesini, şartlar ve koşulları ve gizlilik politikalarını okuyun. Bu uzun, karmaşık belgeler genellikle satıcının verilerinizi nasıl kullanabileceğini gizlemek için aldatıcı bir dil kullanır; bu nedenle şirket avukatlarının bunları incelemesi gerekir. Hukuk departmanınız, kişisel olarak tanımlanabilecek bilgiler de dahil olmak üzere hassas verilerinizi korumaya yönelik düzenleyici gereklilikleri biliyor. Bu belgeleri yetkin bir şekilde yorumlayabilir ve herhangi bir koşulun verilerinizi riske atması durumunda sizi uyarabilirler. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) veya diğer herhangi bir gizlilik uyumluluğu konusunda uzmanlaşmış bir veri gizliliği görevlisi de bu sözleşmelerin incelenmesine yardımcı olabilir.

İpucu 3: Dahili verileri koruyun.

Harici AI araçlarını kullanmanın basit bir riski, bir çalışanın – kasıtlı olarak veya istemeyerek – hassas veya gizli verileri araçla paylaşarak verilerin kötüye kullanılmasına maruz kalmasıdır. Bu tehdidi azaltmak için şirketlerin, gizli veya hassas verilere erişebilecek kişilere en az ayrıcalık ilkelerini uyguladıklarından emin olmaları gerekir. Ne yazık ki bazı kuruluşlar, çalışanların rollerinin gerektirmediği kurumsal verilere erişmesini yeterince engellemiyor. Çalışanları yalnızca ihtiyaç duydukları kesin verilere erişecek şekilde sınırlandırırsanız, harici bir yapay zeka aracına açıklayabilecekleri veri miktarını en aza indirmiş olursunuz.

4. İpucu: Ayarları inceleyin ve gizlilik için ödeme yapmayı düşünün.

Yapay zeka araçları veya hizmetleri ister ücretsiz ister ücretli olsun, genellikle daha fazla gizlilik için ayarlara sahiptir. Bazı araçlar istem verilerinizi saklamayacak şekilde ayarlanabilir. Yapay zeka aracınızın gizlilik ayarlarını inceleyin ve bunları tercihlerinize göre yapılandırın. Ayrıca, ücretsiz araçlar muhtemelen verilerinizi kullanma hakkını saklı tutsa da, yapay zeka araçlarının daha fazla koruma sunan kurumsal sürümlerini edinmek için lisans ücreti ödeyebilirsiniz. Bu araçlar genellikle verilerinizi kullanmama ve segmentlere ayırma özelliklerini içerir.

5. İpucu: Yapay zeka aracı satıcılarının güvenliğini doğrulayın.

Satıcı ve tedarik zinciri güvenliği doğrulaması, benimsediğiniz herhangi bir yeni harici araç veya hizmet ortağı için varsayılan bir uygulama olmalıdır. Dijital tedarik zinciri ihlalleri, satıcıların güvenliği sağlamada en zayıf halka haline gelebileceğini kanıtlıyor. Bu nedenle üçüncü taraf risk yönetimi (TPRM) ürünleri ve süreçleri bilgi güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Yapay zeka araçlarını ve hizmet ortaklarını kullanırken resmi bir TPRM süreci hayati önem taşır.

6. İpucu: Yerel açık kaynak yapay zeka çerçevelerinden ve araçlarından yararlanın.

Ücretsiz ve kullanıcı dostu çevrimiçi, harici yapay zeka araçlarına erişilebilirlik risk getirir. Veri gizliliğini sağlamak için harici araçlardan kaçınmayı düşünün. Alternatif olarak, kendi başınıza dağıtabileceğiniz ve oluşturabileceğiniz ücretsiz AI çerçeveleri ve araçları da vardır. Bu çerçeveler yapay zeka ve veri bilimi uzmanlığının yanı sıra daha fazla çalışma gerektirdiğinden kullanım maliyetlerini de beraberinde getirir.

7. İpucu: Şirketinizin yapay zeka kullanımını takip edin.

Bulut ve Web hizmetleri herkese Web tabanlı araçları kullanma yetkisi verdiğinden, çalışanlarınızın kullandığı her varlığı, hizmet olarak yazılım (SaaS) aracını veya veri deposunu takip etmek zordur. Aynı şey yapay zeka tabanlı SaaS teklifleri için de geçerli. Çalışanlarınızın hangi harici yapay zeka araçlarını, nasıl ve hangi verilerle kullandığını izlemek için satın alma sürecinin bir parçası olarak yapay zeka kullanımını denetleyin ve belgeleyin. Kullanılan tüm dahili ve harici yapay zeka araçlarını belirlerken karşılaştığınız riskleri daha iyi anlarsınız.

İpucu 8: Bir yapay zeka politikası oluşturun ve risk farkındalığını artırın.

Güvenlikte her şey politikayla başlar. Şirketinizin karşılaştığı riskler kuruluşunuzun misyonlarına, ihtiyaçlarına ve kullandığınız verilere bağlıdır. Kamuya açık veri trafiğini gerçekleştiren şirketler düşük veri paylaşımı riskiyle karşı karşıya kalabilir ve hoşgörülü bir yapay zeka politikasına izin verebilirken, gizli konularla ilgilenen şirketlerin harici yapay zeka araçlarında veri kullanımına ilişkin katı kuralları olacak. Sonuçta şirketinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yapay zeka politikası oluşturmalısınız. Bu politikayı oluşturduktan sonra bunu ve yapay zeka araçlarıyla ilişkili riskleri çalışanlarınızla düzenli olarak paylaşın.

Yapay zeka araçları hızlı ve kolay sonuçlar sunabilir ve büyük ticari avantajlar sunarken aynı zamanda gizli riskleri de beraberinde getirebilir. Neyse ki, birkaç önlemi benimseyerek yapay zeka araçlarından güvenli bir şekilde yararlanabilir ve bu araçların vaat ettiği faydaları gerçekleştirme yolunda ilerleyebilirsiniz.siber-1