Andy Boxall / Dijital Trendler

Samsung Galaxy S23 Ultra dokuz aylık ve önümüzdeki birkaç hafta içinde halefi olan kaçınılmaz Galaxy S24 Ultra hakkındaki söylentiler hız kazanmaya başlayacak.

Hala bu yılın Şubat ayındaki kadar heyecan verici olup olmadığını görmek için S23 Ultra’ya geri döndüm. Ayrıca bugün satın almak yerine devam filmini beklemenin akıllıca bir karar olup olmayacağını da görmek istedim. İşte öğrendiklerim.

Galaxy S23 Ultra’yı benzersiz kılan şey nedir?

Samsung Galaxy S23 Ultra'nın ekranı.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Sadece Galaxy S23 Ultra’yı kullanmak yeterli olmayacaktır. Onu özel kılan şeyin ne olduğunu kendime hatırlatmak istedim. Peki ya açılış paragraflarını Samsung Galaxy S23 Ultra’da S Pen kalemi kullanarak yazdığımı söylesem? Evet, yaptım ve her ne kadar biraz zaman alsa da ve başlangıç ​​olarak pek sezgisel olmasa da, bana Samsung’un dijital kaleminin arkasındaki teknolojinin gerçekte ne kadar iyi olduğunu hatırlattı.

Bir sanatçı ya da üretken bir not tutucu olmadığım için S Pen’den her zaman çok fazla faydalanmakta zorlandım, ancak bu, S23 Ultra’nın benzersiz özelliklerinden biridir. Aynı zamanda gerçekten iyi tasarlanmış ve çok hassastır; bu nedenle, Galaxy S23 Ultra’nın dokuzuncu ayını tekrar ziyaret ederken, onun hayatıma nasıl uyum sağlayacağının bir yolunu bulmak istedim.

Sadece bu da değil, Galaxy S23 Ultra’nın kamerasını tekrar kullanmak için her türlü bahaneyi bulacağım, özellikle de benzersiz bir özelliği var: 10x optik yakınlaştırma. Bu özelliklerin her ikisini de kullansaydım ve onlar hakkında pek bir şey hissetmeseydim ya da her biri bir şekilde hayal kırıklığına uğradıysam, o zaman Galaxy S24 Ultra’yı beklemek muhtemelen doğru hareket tarzı gibi görünecektir.

S Pen ile yazma

Galaxy S23 Ultra'da S Pen kalemini kullanan bir kişi.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Evet gerçekten bu sözleri S Pen ile S23 Ultra’nın ekranına yazıyorum. Ne yazık ki onu kullanarak herhangi bir şey yazma seçeneklerim sınırlı, özellikle de S Pen’in el yazısını metne dönüştürme özelliğini kullanmak istediğim için. Google Dokümanlar’da çalışmıyor, bu yüzden Samsung Notes’u kullanmak zorunda kaldım. Alıştığımda aslında gerçekten doğru olduğu ortaya çıktı, ancak oldukça yavaş ilerliyor.

Binlerce kelimeyi yalnızca S Pen ve Notes’u kullanarak yazmak, klavyeyi kullanmaktan çok daha uzun sürer ve bunu düzenlemek çok daha fazla zaman alır. Metne dönüştürme işlemini karıştırmamak için, bir kerede yalnızca birkaç kelime yazmak en iyisidir ve klavyeyi kullanarak noktalama işaretleri eklemek gerekir; paragraflar ve kelimeler arasında geçiş yapmak ise her şeyi karıştırmak anlamına gelebilir.

Galaxy S23 Ultra'nın kilit ekranına not yazmak için S Pen'i kullanma.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Kısa notlar yazmak mükemmel – en kötü karalamalarımı bile doğru metne dönüştürme konusunda şaşırtıcı derecede doğruydu – ancak daha uzun mektuplar için o kadar da iyi değil. İşte bu noktada geri kalanını yazmak için güvenilir bilgisayarıma geçeceğim. Bunun için üzgünüm ama ben Yapmak bugün yapacak başka işleri var.

Bugün Galaxy S23 Ultra’nın kalibresinde, gövdeye entegre kalemi olan başka bir telefon satışta değil ve S Pen, son derece yüksek bir seviyede performans ölçütünü belirliyor. Bunu çok sık kullanmak için bir nedenim yok ama kullandığımda Samsung’un başardıklarından sürekli olarak etkileniyorum. Ekrana yazarken, cızırtılı ses efektine kadar gerçekten kalemi andırıyor ve oldukça ince olmasına rağmen tutması rahatsız edici bulmadım. Bu, S23 Ultra’yı özel kılıyor ve doğru ellerde gerçekten büyük bir avantaj sağlıyor.

Yakınlaştırın ve düzenleyin

Galaxy S23 Ultra'nın kamera lensleri.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Galaxy S23 Ultra’yı piyasada benzersiz kılan tek özellik S Pen değil. Hala 10x optik yakınlaştırma yapabilen bir telefoto kamera kullanan tek üst düzey akıllı telefon. Bu benim için S Pen’den çok daha ileride ve Galaxy S23 Ultra’nın çok yönlü telefoto kamerasından her zaman bolca faydalanıyorum.

S23 Ultra’yı tekrar kullandığım süre boyunca kamerayı Apple iPhone 15 Pro Max’in karşısına yerleştirdim. Pro Max, 2x ve 5x optik yakınlaştırma özelliğine sahip olsa da Galaxy S23 Ultra’nın yakınlaştırması kadar başarılı değil ve aynı düzeyde ayrıntı ve keskinlikten yoksun. Aynı şekilde S Pen, S23 Ultra’yı diğer telefonlardan ayırıyor, telefoto kamera da öyle. Her zaman herkese hitap etmeyebilir ama kullanmaya başladığınızda her zaman çok etkileyici olur.

Galaxy S23 Ultra ile eğlenceli olan sadece fotoğraf çekmek değil, aynı zamanda onları düzenlemektir. Google, fotoğraflarınızın görünümünü değiştirmek için Magic Editor ile AI kullanımını teşvik ederken, Samsung için Lightroom uygulamasının daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Her şeyi şansa ve yapay zekaya bırakmakla kalmayıp, zevkinize uygun daha gerçekçi, daha iyi görünümlü fotoğraflar oluşturabileceğiniz için aboneliğe değer. Yukarıdaki iki fotoğraf, Lightroom’da nelerin mümkün olduğunun öncesi ve sonrası görünümüdür; hatta benim gibi uygulamanın yetenekleri hakkında genel bir anlayışa sahip bir amatör için bile.

2023’ün sonunda satın almaya değer mi?

Samsung Galaxy S23 Ultra'nın arkası.
Andy Boxall / Dijital Trendler

Kaçınılmaz olarak 2024’ün başlarında gelecek olan Galaxy S24 Ultra hakkında daha fazla şey duymaya başlamamız çok uzun sürmeyecek. Peki ya şimdi yeni bir telefon istiyorsanız ve Galaxy S23 Ultra’yı merak ediyorsanız ve bunun olacağının farkındaysanız ne olacak? gelecek yılın başında değiştirilecek mi? Yeni bir donanım parçasını ne zaman bekleyeceğinizi bilmek her zaman zordur ve her zaman geri çekilip en son ürünü almak tavsiye edilir olsa da, S23 Ultra ile buna ihtiyacınız olduğuna ikna olmadım.

Geçtiğimiz dokuz ay boyunca hiç “eskimedi”. Hala ilk incelediğim zamanki kadar muhteşem. Bu yıl telefona her döndüğümde büyük keyif aldım ve bu sefer de farklı değil. Saf güç ve yeteneğin yanı sıra (işlemci ve ekran hala alabileceğinizin en iyisidir), S Pen ve telefoto kamera gibi benzersiz özellikler onu gerçekten özel ve diğer pahalı cihazlarla eşsiz kılıyor.

Bu yıl Galaxy Z Fold 5 yerine Galaxy Z Flip 5’i seçtim ve Galaxy Z Fold 5 yerine de Galaxy S23 Ultra’yı tavsiye ettim. Büyük ekranlı katlanabilir cihaz başlangıçta bu etkileyici faktöre sahip olabilir, ancak S23 Ultra, 2023’teki katlanmayan büyük ekranlı amiral gemisi telefonların zirvesini temsil ederken, Z Fold 5’in artık Google Pixel Fold ve Google Pixel Fold’da bir çift gerçek rakibi var. OnePlus Açık. Galaxy S23 Ultra’yı kullanmak bana, S24 Ultra’nın potansiyel olarak yalnızca birkaç ay uzakta olmasına rağmen neden hala rakipsiz olduğunu ve hala mutlak bir öneri olduğunu hatırlattı.
genel-19