SEMI’nin Dünya Çapında Yarı İletken Ekipman Pazar İstatistikleri (WWSEMS) raporuna göre, piyasa katılımcıları yarı iletken imalat ekipmanı satın alma harcamalarını yıllık bazda %11 oranında azaltarak 25,6 milyar dolara düşürdü.

Aynı zamanda Çinli üreticiler alımlarını bu yılın ikinci çeyreğine göre %46, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre ise %42 artırdı.SEMI başkanı ve CEO’su Ajit Manocha, “2023’ün üçüncü çeyreğinde ekipman faturalarındaki düşüş, düşük çip talebinden kaynaklandı” dedi. “Ancak Çin, olgun düğüm teknolojileri için güçlü bir talep ve satın alma gücü gösterdi; bu da sektörün uzun vadedeki dayanıklılığının ve büyüme potansiyelinin bir işareti.”

SEMI üyeleri ve Japonya Yarı İletken Ekipman Birliği (SEAJ) tarafından sağlanan verilerden derlenen WWSEMS raporu, küresel yarı iletken ekipman endüstrisi için aylık performans göstergelerinin bir özetini sunuyor.

Aşağıda, bölgelere göre üç aylık ve yıllık değişikliklerle birlikte, milyar ABD doları cinsinden üç aylık faturalandırma verileri yer almaktadır:

Çin çip üretimi için ekipman satın alıyor - Avrupa, ABD, Japonya ve Tayvan birlikte daha az harcıyorgenel-22