Siyah çiftçiler görünüyor geçtiğimiz yüzyılda her sopanın sert sonunu tatmış olmak.

1910’da ABD çiftçilerinin yaklaşık %14’ünü temsil ediyorlardı ve 16 milyon dönümden fazla araziye sahiplerdi. Bugün, 100 çiftçiden biri siyahi5 milyon dönümden daha az araziye sahip ve arazi değerinden 326 milyar dolar kaybediyor. Çiftçiler dava açmak USDA için ayrımcılık iddiası.

Tarım teknolojisi alanına yapılan risk sermayesi yatırımı son birkaç yıldır hızla artıyor ve birçok çiftçi, hükümetten veya kar amacı gütmeyen kuruluşlardan bir tür sübvansiyonlu finansman da alıyor. Ancak bu fırsatlar Siyah kuruculara damlayacak gibi görünmüyor. Crunchbase, 2018’den bu yana 39,4 milyar doların 98,6 milyon dolarının yalnızca siyahların sahip olduğu beş tarım teknolojisi şirketine gittiğini tespit etti. Bu, hükümetin iddia ettiği ayrımcılıkla birlikte, Siyah çiftçilerin bu özel pazarda hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları doğru mali kaynaklara erişim konusunda dışlandığı anlamına geliyor.

İşte bu nedenlerden dolayı 2017 yılında Karen Washington ve Olivia Watkins Siyah Çiftçi Fonu’nu kurdu. Fon, bölge genelindeki Siyah tarım işletmeleri için topluluk zenginliği oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla Kuzeydoğu’daki Siyah çiftçilere ve tarım ve gıda işletmelerine ekonomik ve sosyal fırsatlar sağlıyor. Watkins, Kuzeydoğu’da toplam 196.000 çiftliğin 703’ünün siyahlara ait olduğunu belirterek, yalnızca New York’ta ortalama Siyah çiftçinin -906 dolar, beyaz çiftçilerin ise yaklaşık 42.000 dolar kazandığını ekledi. Watkins, “Tarımda ve endüstriler arasında büyük bir ırksal zenginlik açığı var” dedi.

Fon teknik olarak bir borç fonu eklenmiş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2021’de yatırımcılardan ve kurumlardan aşırı talep gören 1,1 milyon dolarlık bir pilot fon topladı ve daha sonra bunu sekiz işletmeye yatırım yaptı. Watkins, şirketin 20 milyon dolarlık bir hedefle ikinci fonunu artırdığını ve şu ana kadar bu miktarın yaklaşık yarısına ulaştığını söyledi. Bir borç fonu olarak, düşük faizli topluluk tahvilleri ve bağışları sunarak 1.000 ila 3 milyon dolar arasında değişen çekler yazıyor.genel-24