Premium bir telefonla iyi fotoğraflar çekmek günümüzde çok kolay. Pratik olarak 1000 $’ın üzerindeki herhangi bir telefon, bir çocuk tarafından kullanılsa bile net, poster değerinde fotoğraflar üretecek donanım ve yazılımı bir araya getirir.

Öte yandan ucuz bir telefonla iyi fotoğraflar çekmek zor olabilir. Birkaç hafta Moto G14 ile oynadıktan sonra bunu hatırladım ve 150 dolarlık fiyatı için iyi bir telefon olduğunu düşünsem de kamera yetenekleri nedeniyle ödül kazandığını düşünmüyorum. İkincisinin diğer tüm ucuz, giriş seviyesi telefonlar için geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ancak ucuz bir kamerayla (veya en azından berbat olmayanlarla) iyi fotoğraflar çekmenin yolları var. Hayır, 150 dolarlık bir telefonun en yeni iPhone, Galaxy veya Pixel telefon gibi fotoğraflar çekmesini sağlayacak gizli, sihir numarası yok, ancak ucuz bir telefondaki kamera için tipik olan kamera sınırlamalarını en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

1. İpucu: Sakin olun, sabırlı olun

Bunu aşmanın bir yolu yok: Ucuz telefonlar genel olarak daha yavaştır ve kameraları da öyle. Düğmeye bastığınız an ile fotoğrafın gerçekten çekildiği an arasında önemli bir gecikme (diğer adıyla deklanşör gecikmesi) olması muhtemeldir ve duyduğunuz deklanşör sesi, kameranızın çekimi tamamladığının her zaman güvenilir bir göstergesi değildir.

Yani ucuz telefonlarla fotoğraf çekerken sabırlı olmanız gerekiyor. Bulanık bir karışıklıkla karşılaşmadığınızdan emin olmak için, düğmeye bastıktan sonra onlara bir saniye daha verin. HDR veya AI geliştirmeleri gibi özelliklerin devre dışı bırakılması işleri hızlandıracaktır ancak görüntü kalitesinin de etkilenmesi muhtemeldir.

2. İpucu: Tüm kamera kısayollarınızı öğrenin

Hızdan bahsetmişken, ucuz kameraların açılması da yavaştır. Bu nedenle, kameranızın sunduğu tüm olası kamera kısayollarını bilmek iyi bir fikirdir. Bazı Android telefonların kameraları, bekleme modundan veya herhangi bir ekrandan, güç düğmesine iki kez basılarak açılabilir; bu, kamerada bulunan bir kısayoldur. ayarlar veya varsayılan olarak etkindir. Motorola telefonlarının kendine özgü bir yaklaşımı vardır; kamera uygulamalarını telefonu hızlı bir şekilde iki kez çevirerek açabilirsiniz.

Her durumda, kamera kısayollarınızı bilmek, çekimi yapmakla kaçırmak arasındaki farkı yaratabilecek ekstra birkaç saniyelik süreyi size verir.

3. İpucu: Kamera ayarları

Günümüzde ucuz telefonlar bile oynayabileceğiniz tonlarca kamera ayarı ve modu sunuyor. Moto G14 cihazımda manuel kamera kontrolleri bulduğumda şaşırdım ve hatta aksiyon fotoğrafları için Seri Çekim Modu ve düşük ışıklı durumlar için Gece Görüşü gibi güzellikler bile var. Ancak her ayar sizin lehinize çalışmıyor.

Çözünürlük – My Moto G14’ün 50MP kamerası var ancak varsayılan olarak 12,5MP fotoğraf çekiyor. 50MP moduna geçmenin bana daha ayrıntılı, daha yüksek kaliteli görüntüler vereceğini düşünmüştüm, ancak bunun yerine 50MP fotoğraflar daha kötü görünüyordu.

Bunun nedeni, Moto G14’ün 50MP kamerasının, komşu pikselleri daha büyük ve daha hassas bir piksel olarak kullanmak üzere gruplandıran, artık yaygın olarak kullanılan bir kamera özelliği olan piksel gruplamayı kullanmasıdır. Bu kamera 12,5 MP çekim yapmak için optimize edilmiştir ve 50 MP moduna geçiş, zaten zayıf olan ışık hassasiyetini azaltır.

Farklı bir telefonunuz varsa deneyiminiz değişebilir, ancak 32 MP veya daha yüksek bir kamera kullanıyorsa önerilen (varsayılan) görüntü çözünürlüğüne bağlı kalmak muhtemelen daha iyi olacaktır.

Yapay Zeka Optimizasyonları – Bazı telefonlar, fotoğrafını çektiğiniz şeyi tanıyan ve kamera ayarlarını duruma göre optimize etmeye çalışan yerleşik yazılımla birlikte gelir. Her markanın algoritması farklıdır, bu nedenle deneyiminiz farklılık gösterebilir, ancak abartılı renkler ve kontrastla nesnel olarak kötüleştirilmiş bir fotoğraf elde etmek imkansız değildir – aşağıdaki resimdeki radyoaktif domateslere bakın!

Hangi telefona sahip olursanız olun, tüm AI sahne iyileştiricilerini devre dışı bırakmayı deneyin ve temiz fotoğrafları daha çok beğenip beğenmeyeceğinizi görün. Bonus olarak bunları kapatmak kamera uygulamanızı hızlandırabilir. Ekstra renk ve kontrasta sahip “optimize edilmiş” fotoğrafları tercih ederseniz bu da sorun değil.

HDR – Yüksek Dinamik Aralık modu, çerçevenin en parlak ve en karanlık alanlarındaki ayrıntıları geliştiren bir özelliktir. Gelişmiş görüntü kalitesi için bu özelliğin açık olması harikadır ve her zaman açık bırakılmasını tavsiye ederim. Daha ucuz telefonlarda kamera uygulamasını gözle görülür şekilde yavaşlatabilir, ancak kalitedeki artışın bu gecikmeye değer olduğunu düşünüyorum.

ÇİĞ – Günümüzde bazı ucuz telefonların bile kamera uygulamalarında RAW formatı seçeneği bulunuyor. Bu, kameraya, sıkıştırılmış JPG versiyonunun yanında görüntünün sıkıştırılmamış bir versiyonunu da kaydetmesini söyleyen bir ayardır.

RAW görüntülerin dezavantajı, çok fazla yer kaplaması, kameranızı yavaşlatması ve açılıp düzenlenmesi için Adobe Lightroom gibi özel bir yazılım gerektirmesidir. Ancak olumlu tarafı, bir RAW dosyasını kendiniz düzenlemenin, telefonunuzun kamerasından en yüksek kalitede görüntüyü elde etmek için en iyi şansınız olabileceğidir; özellikle de kamera uygulamanızın algoritmaları keskinleştirme, kontrast ve doygunluk kadranları konusunda aşırıya kaçıyorsa. Sihirli bir çözüm değil, ancak tam olarak istediğiniz görünümü elde etmek için fotoğrafları kendiniz düzenlemekten çekinmiyorsanız RAW seçeneği test etmeye değer.

4. İpucu: Kamera modları

Gece modu – Büyük ihtimalle günümüz telefonlarının çoğunda bir çeşit gece modu bulacaksınız. Neyse ki, bu daha ucuz donanımlarda bile çalışma eğilimindedir, ancak gerektiğinde manuel olarak etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunu mümkün olan her zaman kullanın; hatta iç mekanda veya gün batımında orta derecede aydınlatılmış sahnelerde bile. Gece modunu ne zaman kullanabilirsiniz? Pekala, birden fazla pozlamayı sırayla alıp daha sonra bunları daha net, daha parlak bir görüntü oluşturacak şekilde istifleyerek çalışır. Dezavantajı, kamerayı birkaç saniye hareketsiz tutmanızı gerektirmesi ve hareketli nesnelerin fotoğrafını çekmenin söz konusu olmamasıdır.

Ve yine, Gece Modunun kullanışlı olması için gece olması gerekmiyor. Statik bir sahneniz olduğu ve beklemeyi dert etmediğiniz sürece telefonunuzun Gece Modu, HDR algoritmalarından bile daha iyi performans gösterebilir.

Manuel/Pro modu – Bunu söylediğim için üzgünüm ama manuel kamera ayarları, düşük kaliteli kamera donanımını telafi etmek için çok az şey yapabilir. Ancak kamera yazılımıyla mücadele etmenin telafisini yapabilirler. Elbette yalnızca Pro modunda çekim yapmak pratik değildir ancak manuel ayarlar zorlu durumlarda daha iyi bir fotoğraf elde etmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, burada Moto G14’ümde çektiğim bir fotoğraf var. Alevin sıcak parıltısı yüzünden kafası karıştığı için kamerası doğru renkleri ayarlayamıyordu. Aynı zamanda, otomatik odaklama, yansıtıcı bir mum birikintisi tarafından fırlatıldı. Bu yüzden odağı ve renk sıcaklığını manuel olarak ayarlamak için hızla Pro moduna geçtim. Sonuç, uygun renklere sahip daha keskin bir fotoğraftı.

Otomatik mod – hatalı renkler ve odaklama. Manuel mod – doğru renkler ve keskin odaklama.

Tripod veya bir tür desteğin (masa veya çıkıntı gibi) kullanılmasının bir seçenek olduğu durumlarda, minimum gürültü için en düşük ISO ayarını daha yavaş bir deklanşör hızıyla birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu yalnızca manzara ve mimari gibi statik durumlarda işe yarar.Seri Çekim Modu – bu küçümsenen ve sıklıkla unutulan özellik, hızlı bir şekilde art arda birden fazla görüntü çeker. Daha sonra, korumak istediğiniz eylem anını seçip geri kalan görüntüleri atabilirsiniz. Dezavantajı ise seri fotoğraflarınızda HDR’nin kapalı olması ve dolayısıyla görüntü kalitesinin düşmesidir. Seri çekim modu geleneksel olarak yakalama düğmesinin basılı tutulmasıyla etkinleştirilir.

Yakınlaştırma – Ucuz bir telefonunuz varsa, en iyi yakınlaştırma türü bacaklarınızladır. Mümkünse, dijital yakınlaştırmaya veya ucuz, basit bir telefoto kameraya (telefonunuzda varsa) güvenmek yerine nesnenize yaklaşın.

Bonus ipuçları

Lensinizi temizleyin – neredeyse ne zaman birisi bana fotoğraf çekmek için telefonunu uzatsa, ilk önce onların kamerasına bakıyorum. 10 seferin 9’unda parmak yağıyla kaplanıyor, bu yüzden kolumla hafifçe siliyorum. Kamera merceğindeki lekeler, özellikle bunları önleyecek özel bir mercek kaplaması olmayan ucuz telefonlarda yumuşak, puslu fotoğraflara neden olur.

Ufkunuzu düz tutun – Bu temel kompozisyon ipucunu takip etmek fotoğraflarınızı ince bir şekilde geliştirecektir. Kameranızı yatay tutmanıza yardımcı olması için ızgara özelliğini etkinleştirin ve çekiminizi oluştururken bunu kılavuz olarak kullanın. Fotoğraflar çekildikten sonra Google Fotoğraflar’da da kolaylıkla düzeltilebilir.telefon-1