Bir fotoğraf aynanın önünde duran birini gösteriyorsa ama aynadaki yansıma o kişinin nasıl durduğunu tam olarak göstermiyorsa ne düşünürsünüz? Çoğu şaşırır, şaşkına döner ve hatta muhtemelen korkardı. Paylaşılan bir fotoğrafta tam olarak böyle oldu instagram. Gelinlik alışverişi yapan bir kadın iki aynanın önünde duruyordu. Kollarının her iki aynadaki konumuna ve aynaların önünde nasıl durduğuna bakın.
Sol kolunun yanında aşağıda ve sağ elinin karnının üzerinde katlanmış şekilde ayakta durduğuna dikkat edin. Ancak tam önündeki ayna, her iki kolunu da karnının üzerinde gösteriyor ve sanki elleri birbirine kenetlenmiş gibi görünüyor! Yandaki ayna ise her iki elini de yanlarında gösteriyor. Ancak bu hileli bir fotoğraf değil. Bu doğaüstü bir şey değil; photoshoplu değildi ve gerçekti.

Instagram kullanıcı adı “Wheatpraylove” olan fotoğraftaki kadın şöyle yazdı: “Tamam merhaba! Hikayelerden ızgaraya geçtim. Gelinlik alışverişine gittim ve gerçekliğin dokusu parçalandı. Bu gerçek bir fotoğraf, photoshoplu değil, bir fotoğraf değil Pano, Canlı Fotoğraf değil. Sorunu göremiyorsanız, lütfen aramaya devam edin; daha sonra onu göremezsiniz. Hikayenin tamamı öne çıkanlarımda (AYNA) Lütfen matristeki/fotoğraftaki bu aksaklığın tadını çıkarın [made] Neredeyse sokakta kusacaktım. Ayrıca nişanlıyım!”

Peki burada ne oldu? Engadget’ın cevabı mantıklı. Apple’ın yazılımı fotoğrafta aynaların bulunduğunu fark edemedi ve fotoğrafta üç farklı kadının olduğunu anladı. Fotoğraf çekilirken hareket halinde olduğundan algoritma, fotoğrafı birden fazla görüntüden birleştirdi. Sonuç olarak, bazılarının doğaüstünün varlığını kanıtlamak için kullanabileceği çok tuhaf bir fotoğraf elde ediyoruz.
İronik bir şekilde, eğer iki aynalı bir kişinin fotoğrafı yerine üç farklı kişinin fotoğrafı çekilseydi, her bir kişinin fotoğrafı mükemmel bir şekilde çekilmiş olurdu. Yani hayır, bu imkansız resimde doğaüstü hiçbir şey yok. Aslında iPhone 15 kameralarının nasıl çalıştığını düşündüğünüzde bu mantıklı geliyor.

telefon-1