Kripto para birimleriyle ilgili yeni bir araştırma, Bitcoin’in çevre üzerinde korkunç bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Bitcoin özellikle bir yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar su kullanıyor. Ancak konsept kanıtında birkaç değişiklik yapılırsa elektrik ihtiyacını %99 oranında azaltmak için kolaylıkla ayarlama yapılabilir.

Amsterdam’daki Vrije Üniversitesi veya Vrije Üniversitesi tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, her Bitcoin işleminde, arka bahçedeki bir yüzme havuzunu doldurmaya eşdeğer ortalama miktarda su kullanıldığını öne sürüyor.

Bu rakam, tipik bir kredi kartı işleminde tüketilen suyun yaklaşık altı milyon katı kadardır. Aşırı su kullanımı, küresel olarak Bitcoin ağını destekleyen milyonlarca bilgisayarın güç ve soğutma gereksinimlerine bağlanıyor.

2021 yılında Bitcoin’in yaklaşık 1.600 milyar litre (gigalitre) su tükettiği tahmin ediliyor; bu rakamın 2023’te 2.200 gigalitreyi aşması bekleniyor. Çalışma, özellikle halihazırda su kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgelerde Bitcoin’in çevresel etkilerine ilişkin endişeleri vurguluyor.

İlgili Makaleler

Binance

Binance CEO’su Changpeng Zhao istifa etti ve 4,3 milyar dolarlık kara para aklama davasındaki suçunu kabul etti

Binance

Gözden düşen son ‘kripto çarı’ Binance’in Chanpeng Zhao namı diğer CZ kimdir?

Önemli miktarda su tüketimi, öncelikle Bitcoin’in kapsamlı bilgi işlem gücüne bağlı olmasından kaynaklanmaktadır ve bu da önemli miktarda elektrik kullanımına yol açmaktadır.

Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre Bitcoin’in enerji tüketimi, Polonya gibi tüm ülkelerin tüketimiyle karşılaştırılabilir düzeyde.

Bitcoin’in operasyonlarına güç sağlamak için elektrik talebi, soğutma gazı ve kömür yakıtlı tesisler için su kullanımına ve hidroelektrik santralleri besleyen rezervuarlardan suyun buharlaşmasına neden oluyor.

Madencilerin işlemleri denetlemek için rekabet ettiği madencilik süreci, Bitcoin’in su kullanımına en büyük katkıyı sağlayan faktör olarak tanımlanıyor.

Vrije’den Alex de Vries, madencilerin işlemleri denetlemek için rekabet etmesini içeren “iş kanıtı” yöntemini değiştirerek Bitcoin’in su tüketimini önemli ölçüde azaltabileceğini savunuyor.

“İş kanıtı” yöntemi, büyük miktarda elektrik ve su tüketerek kapsamlı bir hesaplama rekabeti yaratıyor.

Bir diğer büyük kripto para birimi olan Ethereum, Eylül 2022’de “proof of stake” adı verilen daha sürdürülebilir bir sisteme geçerek güç kullanımını yüzde 99’un üzerinde azalttı. Ancak Bitcoin’de benzer bir değişikliğin uygulanması, merkezi olmayan yapısı nedeniyle zorluklarla karşılaşabilir.

Çalışma, özellikle su kıtlığının küresel olarak üç milyar insanı etkilemesi nedeniyle Bitcoin’in çevresel etkisinin yeniden değerlendirilmesi ihtiyacını vurguluyor; bu durumun gelecekte daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Düzenleyicilerin ve halkın, özellikle su kıtlığıyla boğuşan bölgelerde, Bitcoin madenciliğiyle bağlantılı tatlı su tüketimini dikkate alması isteniyor.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5