5G dönemi hâlâ nispeten yeni ve 5G uyumlu telefonlara sahip olanlar bile, yüksek bantlı (mmWave) hava dalgalarının kat ettiği kısa mesafeler nedeniyle hâlâ en hızlı 5G sinyallerine bağlanamıyor. Sonuç olarak, çoğu tüketicinin aşina olduğu en hızlı 5G deneyimi, operatörlerin orta bant sinyallerine hızlı ancak en hızlı olmayan bağlantıdır. Kimse şikayetçi olmasa da, sürücüsüz araçlar ve uzaktan gerçekleştirilen operasyonlar gibi 5G’den beklediğimiz bazı harika şeyler henüz genel kullanıma sunulmadı.

5G döneminin bitmesine hâlâ birkaç yıl olmasına rağmen Apple, 6G’ye bakıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haftalık dergisinin son sayısında yazdığına göre Açık Haber bülteninde Apple, şirketin web sitesinde “Hücresel Platform Mimarı olarak, 6G referans mimarisinin tasarımını ve modellemesini yönlendirecek ve koordine edeceksiniz” yazan bir iş ilanı yayınladı. Ancak Gurman’ın yazdığı gibi 5G döneminin 2030’a kadar sürmesi bekleniyor. O yüzden 5G özellikli telefonları atmayın çünkü sürekli 6G hakkında konuşmaya başlamamız için daha kat etmemiz gereken uzun bir yol var.
Hala sık sık gündeme getirebildiğimiz şey, Apple’ın iPhone için kendi 5G modemini geliştirerek Qualcomm’a güvenmeyi bırakma girişimi. Eylül ayında Apple, Qualcomm ile süresi dolan sözleşmesini yeniledi ve Qualcomm 2026 yılına kadar Apple’a 5G modem sağlamaya devam edecek. Apple bu yıl kendi akıllı telefon serisinin en azından Pro versiyonlarında çalışan kendi 5G modemine sahip olmayı umuyordu ancak Qualcomm bu yıl Bu temel bileşenin geliştirilmesini tamamlayamadık.

Gurman, Apple’ın kendi 5G modem çipini üretme girişimiyle ilgili bazı güzel noktalara değiniyor, bunlardan bazılarını biz de dile getirdik. Elbette bunlardan biri, patent ihlali suçlamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere yıllar içinde firmalar arasında birçok hukuki sorun yaşandığını göz önünde bulundurarak Apple’ın Qualcomm’a olan bağımlılığını sona erdirme arzusudur. Modemin iPhone’da ne kadar büyük bir rol oynadığı göz önüne alındığında, Apple’ın bu konuda çok fazla fikri var.

Apple, kendi modemini tasarlayıp üretmenin, bu önemli iPhone parçası için Qualcomm’a olan bağımlılığına son vermenin yanı sıra, şirketin iPhone için geliştirilen özel teknoloji ve özellikler geliştirmesine de olanak sağlayacağını umuyor. Bu aynı zamanda Apple’ın Qualcomm’a hem lisans ücretini hem de çip fiyatını ödemesine gerek kalmayacağından bir miktar tasarruf etmesine de olanak tanıyacaktır (Qualcomm’un “lisans yok, çip yok” politikasını hatırlayın).

Gurman’ın da belirttiği gibi, Apple’ın A serisi ve M serisi çiplerinin aksine, 5G modemin iPhone’un performansında büyük bir artış sağlaması beklenmiyor. Apple’ın bu noktada son derece dikkatli olması gerekiyor çünkü düşük performans gösteren bir modem, Apple CEO’su Tim Cook’un etkileyici CEO kariyerindeki en büyük leke olabilir. Ve bu, telefonun şu anda üstün olduğu bir alanda iPhone’un kötü bir itibara sahip olmasına neden olabilir.

telefon-1