AMD Zen 5 mimarisi ve buna dayanan ürünler hakkında internette hala oldukça fazla bilgi bulunmasına rağmen bugün Zen 6 tabanlı CPU’lar hakkında oldukça detaylı veriler aldık.Bilgiler esas olarak sunucu CPU’larıyla ilgilidir, ancak yine de önemlidir çünkü bazı şeyler tüketici CPU’larına da uygulanabilir.

AMD, 32 işlemci çekirdeğini tek bir yongada paketleyecek.  Zen 6 mimarisini temel alan CPU'larda da durum böyle olacak.

Moore Yasası Öldü kanalının yazarı, telekomünikasyon ve çevre sistemlerine yönelik Epyc-E sunucu işlemcileri hakkında veriler elde etti. Bu tür CPU’lar yalnızca 64 çekirdeğe sahip olacak, ancak “daha büyük” Epyc elbette daha fazla çekirdeğe sahip olacak.

AMD, 32 işlemci çekirdeğini tek bir yongada paketleyecek.  Zen 6 mimarisini temel alan CPU'larda da durum böyle olacak.

Bu durumda bizi en çok ilgilendiren şey Epyc-E’nin 32 çekirdekli bir chiplet’e sahip olması! Hemen hemen tüm AMD işlemcilerde chiplet’in sekiz çekirdek içerdiğini ve yalnızca küçük Zen 4C çekirdekli Epyc Bergamo’da 16 çekirdekli chipletlerin bulunduğunu hatırlayalım. Gördüğünüz gibi Zen 6 piyasaya sürüldüğünde AMD, chiplet başına 32 çekirdeği paketleyebilecek. Bu elbette tüketici Ryzen’i etkilemeyecek ancak belki o zamana kadar chiplet başına 16 çekirdekli bir pakete geçecekler. Ayrıca 32 yongalı yapılandırma, AMD’nin kolaylıkla 256 çekirdekli işlemciler oluşturmasına olanak tanıyabilir. Bu zaten SP7 sürümündeki CPU Venice olabilir.

Ayrıca, bir çipletteki çok sayıda çekirdek, AMD’nin işlemciye herhangi bir işlemci çekirdeği olmadan ek çipletler yerleştirmesine olanak tanır. FPGA’ler veya diğer özel çipletler bu şekilde uygulanabilir.genel-22