Roscosmos Progress 86 kargo gemisi, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldıktan sonra Dünya yörüngesine çıkıyor. Kredi bilgileri: NASA TV

Bir kargo gemisi bugün yörüngede bulunuyor. Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) Cuma sabahı lansmanının ardından. Bu arada, Dünya’daki ve uzaydaki yaşamı iyileştirmek için yörünge karakolunda ileri uzay biyolojisi çalışmaları sürüyor.

Roskosmos 86 uzay yük gemisi Dünya yörüngesinde ve bugün saat 04:25’te (EDT) Kazakistan’daki Baykonur Kozmodromundan fırlatıldıktan sonra uzay istasyonuna doğru yarışıyor. Progress 86, Expedition 70 mürettebatına ikmal yapmak üzere yaklaşık 5.600 poundluk kargo taşıyan iki günlük bir teslimat görevinde bulunuyor. Kozmonotlar Oleg Kononenko ve Nikolai Chub, Pazar sabahı görev başında olacak ve kargo gemisinin sabah 6:14’te Poisk modülüne otomatik yanaşmasını izleyecek.

ISS'den Nemrut Kalderası

Türkiye’de sönmüş bir yanardağ olan Nemrut’un kalderasında Nemrut Gölü bulunmaktadır. Kaplıcalarla beslenen tatlı su gölü yaklaşık 7.300 feet (~2.200 metre) yükseklikte yer alıyor. Görüntünün alt kısmına yakın bir yerde ülkenin en büyüğü olan alkali Van Gölü bulunmaktadır. Bu fotoğraf çekildiğinde Uluslararası Uzay İstasyonu 260 mil yukarıda yörüngedeydi. Kredi bilgileri: NASA

Uçuş Mühendisi Konstantin Borisov’un da aralarında bulunduğu her iki kozmonot da hafta sonunda hafif bir görev günü geçirdi. Üçlü, Cuma sabahını istasyonun Roscosmos bölümündeki havalandırma sistemlerini temizleyerek geçirdi ve ardından öğleden sonra dinlendi. Borisov, Pazar günü kozmonot iş arkadaşlarına yanaşma faaliyetlerini fotoğraflama ve araç vardıktan sonra yanaşma donanımının konfigürasyonunu değiştirme konusunda yardımcı olacak.

Biyobaskı ve DNA Astronotlar Jasmin Moghbeli ve Satoshi Furukawa’nın Dünya’da ve Dünya dışında yaşayan insanlar için sağlığı geliştiren bilimsel bilgiye katkıda bulunması nedeniyle Cuma gününün ana araştırma faaliyetleri ekstraksiyondu. Moghbeli nereden NASA Gününe Columbus laboratuvar modülünde, biyolojik bir yazıcı olan BioFabrication Facility’de (BFF) temizleme şırıngalarını değiştirerek başladı. Daha sonra içinde basılı kağıt bulunan bir kağıt mendil kasetini çıkardı. kalp doku örnekleri BFF’den. Kaset daha sonra çeşitli biyolojik ve fizik araştırmalar için yapılandırılabilen gelişmiş bir örnek işlemciye yerleştirildi.

Astronot Satoshi Furukawa Donanım Araştırmasının Yanında Poz Veriyor

JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu ve Expedition 70 Uçuş Mühendisi Satoshi Furukawa, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Kibo laboratuvar modülü içindeki Hücre Biyolojisi Deney Tesisi Kuluçka Birimi’nin yanında bir portre için poz veriyor. Kredi bilgileri: NASA

Furukawa nereden JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) Cuma gününü Kibo laboratuvar modülünde çalışarak yeni keşif için DNA örnekleri çıkararak geçirdi. uTitan soruşturma. Araştırmacıların otomatikleştirilmiş nükleik asit için bir yöntem keşfetmesine yardımcı olmak amacıyla daha sonra analiz edilmek üzere bu örnekleri bir bilim dondurucusuna sakladı. asit Mikro yerçekiminde ekstraksiyon. Yöntem, uzay aracı ve Dünya üzerindeki uzak konumlardaki DNA örneği işleme ve sıralama teknikleri konusunda bilgi sağlayabilir.

NASA astronotu Loral O’Hara, Destiny laboratuvar modülünde mikro yerçekiminde fiziksel uygunluğu gözlemleyen bir egzersiz çalışması için çalıştı. Bir mürettebat üyesinin aerobik ve kardiyovasküler kondisyonunu ölçen uzun süredir devam eden çalışma için solunum ekipmanı ve sensörler takarak bir egzersiz döngüsünde pedal çevirdi.

Komutan Andreas Mogensen, O’Hara’nın egzersiz seansından sonra egzersiz döngüsünü kaldırdı ve Moghbeli’ye, basılı kalp dokusu örneklerinin servis edilmesi sırasında yardımcı oldu. ESA’dan Mogensen (Avrupa Uzay Ajansı) daha sonra öğleden sonrayı kuluçka ve analiz için istasyon yüzeylerinden mikrop örnekleri toplayarak geçirdi. O’Hara ayrıca öğleden sonraları mikrobiyal analiz için istasyondan hava örnekleri toplamaya çalıştı.uzay-2