Amazon’un geniş bant internet sağlamayı amaçlayan Kuiper projesi, SpaceX’in Starlink uydu ağına rakip olabilir. İş dünyasında arkadaşlığa yer yoktur: Amazon, Project Kuiper uydularının SpaceX Falcon 9 roketiyle üç kez fırlatılması için bir sözleşme yaptığını duyurdu. Böylece Amazon, dağıtım stratejisini uygulama yeteneklerini genişletiyor. Lansmanların kesin tarihleri ​​ve maliyetleri hakkında bilgi verilmedi.

Starlink’e benzeyen Project Kuiper, dünya çapında milyonlarca insana geniş bant İnternet erişimi sağlamak için geliştiriliyor. SpaceX halihazırda rakiplerinin çok ilerisinde, binlerce uyduyu fırlatıyor ve iki milyondan fazla aboneyi Starlink ağına çekiyor.

Ekim ayında Amazon, United Launch Alliance’ın Atlas V roketinde ilk kez iki prototip fırlattı. Birkaç hafta önce Amazon, uyduların testleri başarıyla geçtiğini ve Kirkland, Washington’daki bir tesiste seri üretime başlamasının planlandığını duyurdu. SpaceX fabrikası da yakınlarda Redmond’dadır.

Kaynak: SpaceX

Kullanıcılara ilk Kuiper uyduları önümüzdeki yılın başlarında fırlatılacak ve beta hizmeti 2024’ün ikinci yarısında kullanıma sunulacak. FCC’den alınan lisans uyarınca, 3.236 uydudan oluşan Kuiper takımyıldızının yarısının 2026 ortasına kadar alçak Dünya yörüngesinde olması bekleniyor. Amazon’un fırlatmalarının çoğunun (henüz tek bir görevde uçmamış olan) üç tip roketle gerçekleştirilmesi planlanıyor: Blue Origin’den New Glenn, ULA’dan Vulcan ve Arianespace’den Ariane 6.

Üç Falcon 9 lansmanına ek olarak Amazon, sağlam seçimler olan sekiz Atlas V roketi için yer ayırdı. Dolayısıyla SpaceX’in Falcon 9 fırlatma rezervasyonu, Amazon’un dağıtım planı için bir miktar güvenlik sağlıyor.

Project Kuiper’in fırlatmalarının bir kısmı için SpaceX’in seçilmesi, Amazon’un SpaceX’i potansiyel bir fırlatma sağlayıcısı olarak yeterince dikkate almadığını iddia eden davayı da etkileyebilir.

Ağustos ayında portföyünde Amazon hisseleri bulunan bir emeklilik fonu dava açtı. Davada, Amazon’un yöneticilerinin ve memurlarının SpaceX’in Blue Origin ile rekabeti nedeniyle onunla işbirliği yapmayı reddettiği iddia ediliyor.

“SpaceX’in kanıtlanmış güvenilirliği ve ekonomik avantajları ışığında, Bezos liderliğindeki Amazon’un SpaceX’i fırlatma sağlayıcısı olarak bile düşünmeme kararı, Bezos’un Amazon ve Blue Origin ile olan çatışan çıkarlarını ve bu çatışmaların yönetim kurulunun yetenekleri üzerinde yaratacağı önemli etkiyi vurguluyor. emeklilik fonu davasında, sözleşme müzakerelerinin yürütülmesinde şirketin ve hissedarlarının çıkarlarının korunmasını amaçladığını belirtti.

SpaceX’in Kuiper’in bazı fırlatmaları için tercihi, emeklilik fonunun iddialarını çürütüyor. Ancak bu davanın duruşması henüz planlanmadı. Amazon, emeklilik fonunun iddialarının “tamamen asılsız” olduğunu ve bunu hukuki süreçte kanıtlamayı planladıklarını söyledi.genel-22