Blue Origin’in BE-4 roket motorlarının eski program yöneticisi, güvenlik sorunları hakkında konuştuktan sonra ihbarcıların misilleme yaptığı iddiasıyla şirkete dava açtı.

Şikayet Pazartesi günü Los Angeles İlçe Yüksek Mahkemesine sunuldu. Program yöneticisi Craig Stoker’ın, Blue Origin’deki güvenlik ve düşmanca çalışma ortamıyla ilgili kaygılarını artırmaya yönelik yedi aydan uzun süren çabaları hakkında ayrıntılı bir anlatım içeriyor.

İddiaya göre Stoker, Mayıs 2022’de iki Başkan Yardımcısına, o zamanki CEO Bob Smith’in davranışının çalışanların “makul olmayan son teslim tarihlerini karşılamak için güvenlik prosedürlerini ve süreçlerini sık sık ihlal etmesine” neden olduğunu söyledi. Şikayette, Smith’in sorunlar ortaya çıktığında “patlayacağı” ve düşmanca bir çalışma ortamı yaratacağı belirtiliyor. Stoker, iki Başkan Yardımcısına (motorlar iş birimi Başkan Yardımcısı Linda Cova ve insan kaynaklarından sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Mary Plunkett) Smith’e karşı resmi bir şikayeti içeren bir takip e-postası gönderdi.

E-postada, “Ben, liderlik ekibim ve şirket genelindeki diğer kişiler, CEO’nun kötü davranışları nedeniyle sürekli olarak özür dilemek ve kendimizden ve ekiplerimizden mazeretler uydurmak zorunda kalmamalıyız” ifadesine yer veriliyor. “Her şeyi düzeltmek, morali düzeltmek, hasarı onarmak, insanların aşırı tepki vermesini engellemek için önemli ölçüde zaman harcıyoruz. . . . Düşmanca çalışma ortamı. . . çalışanlarımız, ürünlerimiz ve müşterilerimiz için güvenlik ve kalite tehlikesi yaratıyor.”

TechCrunch yorum almak için Blue Origin ile iletişime geçti ve yanıt vermeleri halinde hikayeyi güncelleyecek.

Stoker, Smith’in davranışıyla ilgili ayrı bir soruşturma istediğinde Plunkett ona soruşturmanın kapatıldığını ve Smith’in “eğitim” aldığını söyledi.

Stoker, bir çalışanın resmi olarak şikayette bulunmasından sadece birkaç ay sonra motor nozülü altında çalışırken neredeyse boğulduğunu öğrendi. Endişelerini güvenlik ve görev güvencesinden sorumlu başkan yardımcısı Michael Stevens’a iletti; şikayet Stoker’ın ” başından savıldığını ” söylüyor. Ağustos ayında Stoker, liderliğe motor ekibindeki dokuz kişinin, motorun müşteri United Launch Alliance’a zamanında teslim edilmesini sağlamak için “24+” vardiyalarda çalıştığına dair endişelerini dile getiren bir e-posta daha gönderdi.

Hiç şüphe yok ki şirket teslimat yapma baskısını hissediyordu; Blue Origin’in BE-4’ü, United Launch Alliance’ın Vulcan fırlatma aracına güç verecek ve bu aracın çok geciken lansmanını Noel civarında yapması bekleniyor. Şikayete göre Blue Origin’in ULA ile olan sözleşmesi, şirketin roket motoru teslimatını etkileyebilecek sorunları bir yıl önceden iletmesini gerektiriyor; Stoker, ULA’ya motorların muhtemelen gecikeceğini söylemek istedi.

Ancak Smith’in Stoker’a bu üretim ve teslimat sorunlarını ULA ile paylaşmaması talimatını verdiği iddia edildi.

Sonuçta, dahili bir soruşturmanın ardından Blue Origin HR, Smith’in düşmanca bir çalışma ortamı yaratmadığı veya herhangi bir şirket politikasını ihlal etmediği sonucuna vardı. Stoker bu sonuca itiraz etti; şikayette Stoker’ın daha sonra soruşturma kapsamında motor programından hiç kimseyle röportaj yapılmadığını öğrendiği belirtiliyor.

Dava, İK’nın soruşturmayı yürütme konusundaki isteksizliğinin şikayetçi Stoker’ın erkek olmasından kaynaklandığını iddia ediyor: “Bir erkek olarak, onun sorunlarıyla kendi başına ilgilenmesini ve daha az ‘sızlanmasını’ bekliyorlardı; bu da Stoker’a hiçbir başvuru veya kaynak bırakmıyordu. Şirketin en güçlü memuruna karşı endişelerini dile getirdi.”

Stoker, ilk güvenlik endişesini dile getirdikten yedi ay sonra, 7 Ekim’de işine son verildi. Bu kararın arkasında kimin olduğu konusunda şikayet açık: “Smith, Stoker’in kendisine yönelik şikayetleri, güvenlik/etik/yasal sorunları dile getirmesi ve bu raporların çoğunun onun üretim/teslimat programını aksatmayı amaçlaması nedeniyle bu fesih işlemine öncülük etti. ”

Blue Origin, Bob Smith’in yaklaşık altı yıllık görev süresinin ardından Eylül ayında CEO görevinden ayrıldığını duyurdu. Görev süresi, ekibin 1.000’den az kişiden 12.000’in üzerine çıkarılması ve NASA ile bir dizi yüksek profilli, yüksek değerli sözleşmeler yapılması da dahil olmak üzere başarılara damgasını vurdu. Ancak üst düzey yöneticiler arasında cinsiyetçilik kültürü iddiaları da dahil olmak üzere ciddi tartışmalar da yaşandı.

Şikayetin tamamını buradan okuyun.genel-24