Görüntünün alt yarısında bir uçtan diğer uca uzanan dar, yatay bir bulutsu var. Parlak renklidir ve sağ tarafında daha fazla çeşitlilik vardır. Üst yarıda, her yöne yayılan çok renkli ışıkla parlayan bir nokta vardır. Sağ kenarda uzun kırınım sivri uçlarına sahip parlak bir yıldız yer alıyor ve birkaç küçük yıldız da etrafa dağılmış durumda. Arka plan ince bir pusla kaplıdır. Katkıda bulunanlar: ESA/Webb, NASA ve CSA, T. Ray (Dublin İleri Araştırmalar Enstitüsü)

NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu yeni Ayın Resmi, Herbig Haro nesnesi 797’nin (HH 797) karmaşık ayrıntılarını ortaya koyuyor. Herbig-Haro nesneleri, yeni doğmuş yıldızları (ön yıldızlar olarak bilinir) çevreleyen parlak bölgelerdir ve yıldız rüzgarları veya bu yeni doğmuş yıldızlardan yayılan gaz jetleri, yakındaki gaz ve tozla yüksek hızlarda çarpışan şok dalgaları oluşturduğunda oluşur.

Bu görüntünün alt yarısına hakim olan HH 797, Perseus kara bulut kompleksinin doğu kenarına yakın bir konumda bulunan genç açık yıldız kümesi IC 348’in yakınında yer almaktadır. Görüntünün üst kısmındaki parlak kızılötesi nesnelerin iki önyıldıza daha ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

Bu görüntü Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) ile çekildi. Kızılötesi görüntüleme, yeni doğan yıldızları ve onların çıkışlarını incelemek açısından güçlüdür çünkü en genç yıldızlar her zaman hala oluştukları gaz ve tozun içinde gömülü durumdadır. Yıldızın dışarı akışlarının kızılötesi emisyonu engelleyici gaz ve toza nüfuz ederek Herbig-Haro nesnelerini Webb’in hassas kızılötesi cihazlarıyla gözlem için ideal hale getiriyor.

Moleküler hidrojen ve karbon monoksit de dahil olmak üzere türbülanslı koşullar tarafından uyarılan moleküller, Webb’in çıkışların yapısını görselleştirmek için toplayabileceği kızılötesi ışık yayar. NIRCam özellikle şoklar sonucunda uyarılan sıcak (binlerce santigrat derece) molekülleri gözlemlemede iyidir.

Yer bazlı gözlemleri kullanan araştırmacılar daha önce HH 797 ile ilişkili soğuk moleküler gaz için, kırmızıya kayan gazın çoğunun (bizden uzaklaşan) güneyde (sağ altta), maviye kayan gazın ise güneyde (sağ altta) bulunduğunu bulmuşlardı. (bize doğru ilerliyor) kuzeyde (sol altta). Ayrıca dışarı akış boyunca bir eğim de bulundu; öyle ki, merkezdeki genç yıldızdan belirli bir mesafede, jetin doğu kenarına yakın gazın hızı, batı kenarındaki gazın hızından daha fazla kırmızıya kaymış durumda.

Geçmişte gökbilimciler bunun dışarı akışın dönüşünden kaynaklandığını düşünüyorlardı. Ancak bu yüksek çözünürlüklü Webb görüntüsünde, tek bir çıkış olduğu düşünülen şeyin aslında kendi ayrı şok serilerine sahip (hız asimetrilerini açıklayan) neredeyse paralel iki çıkıştan oluştuğunu görebiliyoruz. Küçük karanlık bölgede (merkezin sağ alt köşesinde) bulunan ve önceki gözlemlerden zaten bilinen kaynak, bu nedenle tek değil çift yıldızdır. Her yıldız kendi dramatik akışını üretiyor. Bu görüntüde, aydınlatılmış boşluk duvarlarıyla birlikte merkezin sağ üst köşesindeki ilk yıldızdan gelen bir tanesi de dahil olmak üzere başka çıkışlar da görülüyor.

HH 797, Eylül 2023’te yayınlanan bir Webb görüntüsünün özelliği olan HH 211’in hemen kuzeyinde yer almaktadır (yaklaşık 30 yay saniyesi ile ayrılmış).

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Webb, Perseus’ta öne çıkan bir ön yıldızı yakalıyor (2023, 29 Kasım) 29 Kasım 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-11-webb-captures-prominent-protostar-perseus.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1