Veri merkezlerine yoğun yatırım yapmadan bulut kaynaklarına yönelik artan talebi nasıl destekleyebiliriz? OVHcloud cevabı buldu: uç bilişim. Adından da anlaşılacağı gibi uç bilişim, sunucuları ağın çevresine (kenarına) konumlandırarak veri işleme için gerekli bilgi işlem gücünün aktarılmasından oluşur.

Veriler artık buluttan geçmiyor, mini veri merkezleri aracılığıyla son kullanıcıya mümkün olduğu kadar yakın bir yerde yerel olarak işleniyor. Avrupa bulut lideri, yıllık etkinliği sırasında, 2027 yılı sonuna kadar dünya genelinde bu mini veri merkezlerinden 150’sinden oluşan bir ağ kurma arzusunu duyurdu.

Bilgi işlem, depolama ve ağ hizmetleri sunan ve “Yerel Bölgeler” olarak adlandırılan bu yeni hizmet, OVHcloud’un uluslararası gelişimini tamamlamasına olanak tanıyacak. İlk iki tesis önümüzdeki haftalarda Madrid ve Brüksel’de açılacak. Hareketin Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın geri kalanına yaygınlaştırılmasından önce Avrupa’da toplamda 18 Yerel Bölge planlanıyor.

Tutumlu veya kritik uygulamalar için

Bu mini veri merkezleri ağı ve 2024 yılında yedi yeni veri merkezinin oluşturulması sayesinde OVHcloud, 38 veri merkezinden oluşan geleneksel ağını tamamlayacak. Yeni pazarları daha düşük maliyetle test etmenin ve talep olması durumunda sunucu bölmeleri ekleyerek ölçeği büyütmenin ve sonuçta uygun bir veri merkezi sunmanın bir yolu.

Uygulama kolaylığının ötesinde uç bilişimin başka avantajları da vardır. Verilerin kaynağa mümkün olduğunca yakın işlenmesi, daha fazla güvenlik sağlarken gecikmenin azaltılmasına ve bant genişliğinin optimize edilmesine yardımcı olur. Bu yaklaşım, sınırlı enerji kaynaklarına sahip bağlantılı nesnelerin veya hassas verileri yöneten kritik uygulamaların yönetilmesini mümkün kılar. Bulut oyunları, endüstriyel robot teknolojisi, sağlık, finansal hizmetler, otonom arabalar… kullanım örnekleri sıkıntısı yok.

Bu Yerel Bölgelerin dağıtımını sanayileştirmek için OVHcloud, bu yaz satın alınan uç bilişim alanında Alman bir uzman olan gridscale teknolojisine güvenecek. “ Şebeke ölçeğinin önemli rekabet avantajlarından biri, sınırlı bir altyapı boyutunda genel bir bulut ortamını hızlı bir şekilde dağıtma yeteneğidir. », Bu satın alma sırasında Fransız sağlayıcıyı belirttik.

Amerikan hiper ölçekleyicilerine giden yolda

OVHcloud, uç bilişimin bu yolunu benimseyerek Amerikan hiper ölçekleyicilerinin izlediği yolu takip ediyor. 2019’da AWS, bulut hizmetlerini son kullanıcılara daha da yakınlaştırmak için Yerel Bölgelerin lansmanını duyurdu. Teklif şu anda 17’si Amerika Birleşik Devletleri dışında (Kopenhag, Hamburg, Varşova vb.) dahil olmak üzere 33 bölgede geçerlidir. Belirli sayıda Avrupa ülkesinin de dahil olduğu ancak Fransa’nın dahil olmadığı 18 yeni bölge öngörülüyor.

Kısa bir süre sonra Microsoft Azure, uç bilgi işlem ile 5G’yi birleştiren rakip bir hizmet olan Azure Edge Zones’u ve yakın zamanda Azure Stack Edge’i tanıttı. Google Cloud’da hizmete Google Dağıtılmış Bulut adı veriliyor ve şirket içi ortamlarda veya genel bulutta Kubernetes iş yüklerini yöneten Anthos teknolojisini temel alıyor.

Fotoğraf kredisi: OVHcloudgenel-15