OpenAI Microsoft'a ve diğer yatırımcılara yönetim kurulu koltuğu sunmayabilir, işte nedeni

OpenAI’ye büyük bir yatırım yapmış olmasına rağmen, Microsoft şirketin yönetim kurulunda sandalyesi yok; ve muhtemelen bu şekilde kalacaktır. Bir rapora göre yapay zeka sohbet robotlarını ana akım haline getiren şirket, yeni yönetim kurulunda yatırımcılara yer vermeyi planlamıyor.

Bilgiler, en büyük destekçisi Microsoft da dahil olmak üzere hiçbir yatırımcısının 9 üyeli olduğu söylenen yeni kurulda sandalye alamayacağını bildirdi. Yeni yönetim kurulu henüz kesinleşmemiş olsa da hissedarlardan üye eklenmesi pek mümkün görünmüyor.

Durum hakkında bilgi sahibi bir kişiye atıfta bulunulan raporda, yatırımcılara yer vermenin, girişimi yöneten kar amacı gütmeyen kuruluşun misyonuyla çelişebileceği belirtildi. Microsoft’un yanı sıra şirketin yatırımcıları arasında Khosla Ventures ve Thrive Capital yer alıyor.

Özellikle, kovulmadan önce yönetim kurulunda yer alan Altman’ın yeniden oluşturulan yönetim kuruluna katılması beklenmiyor.

OpenAI’nin üç yönetim kurulu üyesi
Sam Altman’ın CEO olarak OpenAI’ye geri dönmesinin ardından yeni yönetim kurulunun ilk üç yöneticisi atandı. Bunlar arasında Bret Taylor, Larry Summers ve aynı zamanda önceki yönetim kurulunun bir parçası olan Adam D’Angelo da yer alıyor.

Taylor, Salesforce’un eski eş CEO’su ve yeni yönetim kurulunun başkanı olarak atandı. Daha önce X’in (önceden Twitter olarak biliniyordu) yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı ve aynı zamanda Shopify’ın yönetim kurulu üyesidir.

Summers, ABD hükümetinde çeşitli görevlerde bulunmuş tanınmış bir ekonomisttir. 1999’dan 2001’e kadar ABD Hazine Bakanı ve 2009’dan 2010’a kadar Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü olarak görev yaptı.

Quora’nın kurucu ortağı ve CEO’su D’Angelo, daha önce Altman’ı deviren yönetim kurulunun bir parçasıydı.

FacebookheyecanLinkedInmakalenin sonugenel-9