Goldman Sachs aylardır Apple ile olan anlaşmadan çekilmenin yollarını arıyordu. Goldman Sachs’ın girişimden çekilmesiyle Apple, Apple Card ile yoluna devam edecek. Geriye yeni bir bankacılık kurumuyla ortaklık kurup kurmayacakları kaldı

The Wall Street Journal tarafından Salı günü bildirilen bir gelişmeye göre Apple, kredi kartı girişimi için Goldman Sachs Group ile bağlarını koparmaya hazırlanıyor. Konuya aşina olan kaynaklar, teknoloji devinin Wall Street bankasına, işbirliğini önümüzdeki 12 ila 15 ay içinde sonuçlandırma teklifiyle başvurduğunu ortaya koyuyor.

2019 yılında başlayan iş birliği, sanal kredi kartını da tanıttı. Ancak yaklaşmakta olan fesih, raporda belirtildiği gibi bu yılın başlarında başlatılan tasarruf hesabı da dahil olmak üzere tüm tüketici ortaklıklarını kapsayacak şekilde bunun ötesine geçecek.

Nisan ayında Apple, Goldman’ın dijital tüketici bankası Marcus bünyesindeki çevrimiçi tasarruf hesabıyla karşılaştırıldığında daha yüksek yıllık getiri oranına sahip, yüksek getirili bir mevduat hesabını kullanıma sundu.

İlgili Makaleler

Savaş

Dikizci Tom’larla Mücadele: Apple, omuz sörfçülerini durdurmak için iPhone’lar ve Mac’ler için gizlilik ekranı üzerinde çalışıyor

Savaş

Apple Watch Series 9 İncelemesi: Paranın satın alabileceği en kapsamlı akıllı saat

Başlangıçta 2029’a kadar uzatılması planlanan işbirliği, Goldman Sachs’ın tüketici tabanını genişletme stratejisinin bir parçasıydı. Raporda, fesih ortaklığın uzatılmasından sadece bir yıl sonra gerçekleştiği belirtiliyor.

Konuya yakın kaynaklar Apple’ın kredi kartı kullanımına devam edeceğini söylüyor. Geriye Apple’ın bir bankacılık kurumuyla ortaklık yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

Bu yılın başlarında Apple, Mastercard Taksitlendirme programı aracılığıyla kolaylaştırılan “şimdi al, sonra öde” (BNPL) hizmetini ABD’de kullanıma sunarak büyük ses getirdi. Goldman’ın o dönemde Mastercard ödeme bilgilerinin sağlayıcısı olduğu belirtilmişti.

Öncelikle iPhone, iPad ve Apple Watch gibi cihazlarda Apple Pay aracılığıyla kullanılmak üzere dijital öncelikli bir kredi kartı olarak tasarlanan Apple Card, Goldman Sachs ile olan ortaklığının tamamen sona ermesini görmeye hazırlanıyor.

Titanyum yapısı ve görünür kart ayrıntılarının bulunmaması ile bilinen fiziksel Apple Card, iOS cihazlardaki Cüzdan uygulaması aracılığıyla para iadesi ödülleri, sıfır ücret ve harcama bilgileri sunuyor.

İlgilenen kullanıcılar, belirli ülkelerdeki uyumlu Apple cihazlarındaki Cüzdan uygulaması aracılığıyla Apple Kartına başvurabilirler.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5