General Motors şu sıralar pek çok şeyle uğraşıyor: yavaşlayan EV işi, akü üretiminde gecikmeler, robotaksi ünitesi Cruise’da yaşanan güvenlik krizi ve aylardır süren otomotiv işçisi grevinden kaynaklanan mali sorunlar. Hepsinden önemlisi, hisse senedi fiyatı hâlâ bu yaz grev başlamadan önceki seviyesine dönmekte zorlanıyor.

Tüm bunları aklında bulunduran GM CEO’su Mary Barra, Çarşamba günü erken saatlerde yatırımcılarla bir telefon görüşmesi yaparak bu karmaşık zorlukları ele aldı ve onlara akıllarında bir takım düzeltmeler olduğu konusunda güvence verdi. Maliyetler dizginlenecek, fabrikalar ertelenecek ve hisse geri alımları nakit hissedarlara geri dönecek. Bu, Ford, Tesla ve diğerleriyle elektrikli araçlar geliştirmek ve otonom sürüşü güvenli ve kârlı bir şekilde hayata geçirmek için sıkı bir yarışa giren GM için çok önemli bir an.

Maliyetler dizginlenecek, fabrikalar ertelenecek ve hisse geri alımları nakit hissedarlara dağıtılacak

Barra, şirketin gelecek elektrikli araç serisinin temelini oluşturması beklenen Ultium pil geliştirme sürecinin yavaş ilerlemesinden dolayı “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. GM’nin düşük hisse senedi fiyatından “memnun değil”. Sürücüsüz bir aracın çarpıp kaçan bir yayayı 20 metre sonra uyuşturduğu Cruise “olayı” da şu anda bağımsız bir inceleme altında, ancak robotaksi şirketi gelecekte daha küçük ve daha yavaş olacak.

Barra, “İleriye dönük planımızın ne olduğu konusunda oldukça şeffaf olacağız” dedi. “Fakat bunun ne zaman geleceğine dair bazı endişeler olduğunu düşünüyorum.”

Özellikle Cruise mikroskop altındaydı. Şirket, Ekim ayında San Francisco’da yaşanan olayın ardından tüm robotaksi operasyonlarını durdurdu. İki üst düzey yönetici, CEO Kyle Vogt ve baş ürün sorumlusu Dan Kan istifa etti ve şirket, işten çıkarmaların geleceğini söyledi.

Görüşmede GM, Cruise’un belirsiz geleceği hakkında daha fazla ayrıntı sundu. Şirket, Cruise’un güvenlik protokollerini incelemek ve ayrıca Cruise’un, çarpıp kaçan kurbanı yol kenarına sürüklediği sürücüsüz aracının Kaliforniya DMV’sinden kasıtlı olarak video görüntülerini saklayıp saklamadığını belirlemek için dışarıdan iki hukuk firmasını işe aldı. Şirket, gelecekte benzer olayları önlemek amacıyla yazılımı güncellemek amacıyla bu ayın başında 950 Cruise aracının tamamını gönüllü olarak geri çağırmıştı.

Fotoğraf: Tayfun Coşkun / Anadolu, Getty Images aracılığıyla

GM, Cruise’da 2017’den bu yana 8,2 milyar dolar kaybetti ancak ileriye dönük olarak çok daha az kaybetmeyi bekliyor. Otomobil üreticisi spesifik nakit indirimlerini paylaşmadı ancak mali işler müdürü Paul Jacobson bunun muhtemelen “yüz milyonlarca” dolara ulaşacağını söyledi.

Jacobson, “Güvenliğe odaklanırken ve çok daha dar bir bakış açısıyla ölçeği büyütürken, kapsamın biraz daha dar olmasını öngörüyoruz” dedi.

Ancak bazı rakiplerinden farklı olarak GM, otonom araç işinden tamamen çekilmiyor. Barra, “Nasıl ilerleyeceğimiz konusunda çok dikkatli olacağız” dedi ve Cruise operasyonlarına yeniden başladığında bunun yalnızca bir şehirde olacağını ekledi. Barra, San Francisco yetkililerinin Cruise’un araçlarının şehir operasyonlarını engellediği yönündeki şikayetlerine yanıt olarak, şirketin ayrıca yerel liderler ve ilk müdahale ekipleriyle “güven inşa etmesi” gerektiğini söyledi.

“Sektörümüzde çok fazla belirsizlik vardı ve açıkçası bu yıl pek iyi performans göstermedik”

Ultium bataryasındaki gecikmeler konusunda Barra değerlendirmesinde açık sözlüydü. “Sektörümüzde çok fazla belirsizlik vardı ve açıkçası bu yıl pek iyi bir performans sergilemedik çünkü bu, EV yeteneğimizi ve Ultium’un kapasitesini göstermeyle ilgili olarak modül imalatı otomasyon ekipmanı sorunları nedeniyle yaşadık” dedi. . “Bu yüzden bu konuda hayal kırıklığına uğradım. Bunun bazı endişeler yarattığını düşünüyorum.”

Geçtiğimiz günlerde GM, Michigan’ın Orion Kasabasındaki fabrikasında yakında çıkacak olan elektrikli kamyonetlerin üretimini “birkaç ay” erteleyeceğini söyledi. Barra, yatırımcılara Ultium üretimiyle ilgili sorunların çözüldüğüne dair güvence verdi.

“Modül üretim sorunumuzun Ultium ile pek alakası yok” diye ekledi. “Daha önce de söylediğim gibi bu gerçekten bir otomasyon üretim meselesi.”

Barra, EV büyümesi yavaşlasa da talebin hala doğru yönde ilerlediğini belirterek, ABD’li otomobil alıcılarının bu yıl ilk kez 1 milyon EV satın alma yolunda ilerlediğini belirtti.

“Önümüzdeki yıllarda EV talebinin daha yüksek olmaması için hiçbir neden yok” dedi. “Düşünce artıyor, politika ortamı olumlu. Kamuya açık şarj altyapısı büyüyor ve müşteri seçenekleri genişliyor.”

Ayrıca, Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası ile yapılan son sözleşmelerin, ilgili maliyetleri nedeniyle yatırımcıları korkuttuğunu da kabul etti. GM, yeni sözleşmelerin 2024 yılında araç başına yaklaşık 500$, sözleşme süresi boyunca ise ortalama 575$ ilave işçilik maliyetine yol açacağını tahmin ediyor. Şirket ayrıca pil maliyetlerini kilovatsaat başına yaklaşık 3 dolar artırmayı bekliyor ancak yine de 2025 yılına kadar EV işinde “orta tek haneli kârlılığa” ulaşmayı bekliyor.

GM, maaşların düşürülmesi, pazarlama giderlerinin düşürülmesi ve ek genel giderlerin azaltılması dahil olmak üzere net maliyetleri 2024 yılına kadar 2 milyar dolar azaltmayı bekliyor. Barra ayrıca, maliyetlerin her alanda arttığı bir dönemde şirkete kar sağlamaya devam eden şirketin içten yanmalı motorlu araçlarına da övgüler yağdırmayı başardı.

Barra, “Güçlü ICE işimiz açıkçası daha da güçlendi ve hâlâ orada büyüme olduğuna inanıyoruz” dedi.

GM, 2040 yılına kadar tamamen karbon nötr hale gelmeyi beklediğini söyledi.genel-2