GM Başkanı ve CEO’su Mary Barra, çarşamba günü Cruise’un sorunlu sürücüsüz araç yan kuruluşunda operasyonlar yeniden başladığında daha “kasıtlı” davranma planlarını yineledi. GM için bu, 2024 yılında Cruise’daki harcamaların “yüz milyonlarca dolar” azaltılmasını da içerecek; bu eylemin, yaklaşık 3.800 kişiyi istihdam eden San Francisco merkezli şirkette yaygın işten çıkarmalarla sonuçlanması bekleniyor.

Barra ve CFO Paul Jacobson Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftalarda bu yeni Cruise’un iki sonucun ardından nasıl görüneceğine dair daha spesifik bilgilerin olacağını söyledi. bağımsız emniyet Ve olay halihazırda devam eden incelemeler.

İkilinin yorumları bir anlaşmanın parçasıydı daha geniş GM güncellemesi Bu, uzun süren Birleşik Otomotiv İşçileri grevinin ardından otomobil üreticisine olan güveni artırmayı amaçlıyordu ve elektrikli araçlara olan talebin yumuşaması. GM, yeni iş anlaşmasının kendisine 9,3 milyar dolara mal olacağını söyledi. Şirket aynı zamanda 12 milyar dolar ile 14 milyar dolar arasındaki önceki görünümle karşılaştırıldığında, 11,7 milyar dolar ile 12,7 milyar dolar arasındaki düzeltilmiş kazançları içerecek şekilde 2023 rehberini yeniden yürürlüğe koydu. 10 milyar dolarlık hisse geri alım programını hızlandırdı ve i’de %33’lük bir artış sağladı.Gelecek yıl üç aylık temettüyü hisse başına 12 sente çıkaracağız.

Çarşamba sabahı konferans görüşmesinde Barra, “Şirketi satın aldığımızdan bu yana geçen sekiz yılda Cruise’un başardığı şey dikkate değer” dedi. “Şimdi önceliğimiz onları güvenlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik konularına yeniden odaklamak ve ilk müdahale ekipleri ve faaliyet göstereceğimiz topluluklar da dahil olmak üzere yerel eyalet ve federal düzeydeki düzenleyiciler nezdinde güven inşa etmektir.”

Barra, “operasyonlar yeniden başladığında Cruise’un genişleme hızının daha bilinçli olmasını ve harcamaların 2024’te 2023’e göre önemli ölçüde daha düşük olmasını” beklediğini ekledi. Jacobson daha sonra harcamaların yüz milyonlarca dolar azaltılacağını da sözlerine ekledi.

GM, Mart 2016’da şirketi satın aldığından bu yana Cruise’a milyarlarca dolar yatırım yaptı. Harcamalar, Cruise’un bir düzineden fazla ABD şehrinde faaliyete geçme yönündeki agresif planlarıyla birlikte son yıllarda balon gibi arttı. GM’nin son kazanç raporuna göre şirket, 2023’ün ilk üç çeyreğinde 732 milyon dolar yaktı.

Barra’nın yorumları, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı’nın 24 Ekim’de şirketin sürücüsüz araçları halka açık yollarda kullanma izinlerini, başlangıçta bir insan tarafından çarpılmış bir yayayı gören bir olayın ardından askıya alma kararının ardından Cruise’da haftalarca süren kargaşanın ardından geldi. -sürülen araba ve bir Cruise robotaksisinin yoluna indi – üzerinden geçti ve AV tarafından 20 fit sürüklendi. TechCrunch’ın olaydan bir gün sonra izlediği videoda robotaksinin agresif bir şekilde fren yaptığı ve kadının üzerinde durduğu görülüyor. DMV’nin uzaklaştırma emri, Cruise’un robotaksinin daha sonra kenara çekmeye çalıştığını ve ardından kadını 20 fit sürüklediğini gösteren yaklaşık yedi saniyelik video görüntülerini sakladığını belirtti.

Cruise, San Francisco’da robotaksi hizmetini yürütmek için gereken son izni Ağustos 2023’te aldı. Neredeyse anında, trafiği engelleyen robotaksilerin videoları, ıslak çimentoya çarpma ve acil müdahale aracıyla çarpışma gibi birçok olay üst üste gelmeye başladı. Bununla birlikte, DMV’yi ve kısa bir süre sonra Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nu izinleri geri çekmeye sevk eden ve Cruise’un eyalette faaliyet gösterme kabiliyetini etkili bir şekilde sona erdiren şey 2 Ekim’deki olaydı.

Cruise kısa süre sonra Austin, Houston ve Phoenix’te yeni başlatılan lokasyonlar da dahil olmak üzere filosundaki tüm sürücüsüz operasyonlarını duraklattı. Geçen hafta kurucu ortak ve CEO Kyle Vogt aniden istifa etti. Kurucu ortağı Dan Kan da istifa etti.

GM o zamandan beri Cruise içerisindeki bazı kişileri yükselterek ve kendi liderlerini en tepeye yerleştirerek yönetici vagonlarının çevresini sardı.

GM, Vogt’un yerine başkasını atamadı, bunun yerine eş başkanları atadı. Cruise’da mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı olan Mo Elshenawy şu anda CTO ve eş başkandır. Cruise yönetim kurulu üyesi ve yakın zamanda Cruise’da baş idari görevli olarak görevlendirilen GM’nin hukuk ve politikadan sorumlu EVP’si Craig Glidden da eş başkan rolünde. GM yönetim kurulu üyesi Jon McNeill, Cruise yönetim kurulu başkan yardımcılığına atandı.

Barra, “İki eş başkanın ne yapacağı konusunda oldukça güvenimiz var” dedi ve “Ve GM, güvenlik açısından sıkı gereksinimlerimizi karşıladığından emin olmak için eğilecek.”

Cruise’un yeniden yapılanmasına ilişkin spesifik ayrıntılar yetersiz olsa da Barra, otomobil üreticisinin halihazırda daha verimli olmanın ve son sorunlardan önce harcamaları azaltmanın yollarını aradığını ima etti. Şirketin Cruise ile GM yazılımının üzerinde çalıştığı eski Apple yöneticisi Mike Abbott arasında “sinerji” bulduğunu belirtti.genel-24