Resim: Chesnot/Getty Images.

Birkaç yıldır kullanmadığınız bir Google hesabınız var mı? Eğer öyleyse, veda etmeye hazırlanın. Bu ilk yardım önlemlerini ona uygulamadığınız sürece.

Her şeyden önce, (henüz) her şeyin kaybolmayabileceğini bilin. Google, etkin olmayan hesapları birkaç gün içinde silmeye başlayacak ancak şirket, öncelikle oluşturulduktan sonra tekrar kullanılmayan hesaplara odaklanarak bunun kademeli bir yaklaşımla gerçekleşeceğini açıkladı. Ayrıca Google, etkilenen kullanıcıları kurtarma adresine gönderilen bir uyarıyla bilgilendirecektir.

Yani, yıllardır etkin olmayan bir veya daha fazla Google hesabınız varsa ancak bunların ortadan kaybolduğunu görmek istemiyorsanız, yapmanız gerekenleri burada bulabilirsiniz.

1. E-postalarınızı kontrol edin

Google etkin olmayan hesabınızı silmeye karar verirse ilgili Gmail adresine bir uyarı gönderir. Etkilenip etkilenmediğinizi kontrol etmek için Gmail gelen kutunuzu kontrol edin.

Google’dan bir e-posta almadıysanız ancak etkilenmiş olma ihtimaliniz varsa diğer e-postalarınızı kontrol etmeyi düşünün. Aslında, bir Google hesabı veya Gmail adresi oluşturduğunuzda başka bir kurtarma adresi yapılandırabilirsiniz. Özellikle etkin olmayan Google hesabınıza erişemiyorsanız, e-postanızı bu adresten kontrol etmeyi düşünün.

2. Şifrenizi sıfırlayın (unuttuysanız)

E-posta adresinizi hatırlıyor ancak şifrenizi hatırlamıyor musunuz? Sorun değil: git Gmail web sitesi. E-posta adresinizi girin ve ardından tıklayın Parolanızı mı unuttunuz ?.

Google daha sonra bunun sizin hesabınız olduğunu onaylamak için size kısa mesaj, e-posta veya telefon yoluyla bir doğrulama kodu gönderir. Şifrenizi sıfırlamak için adımları takip edin, ardından hesabınıza erişebilirsiniz.

3. Hesabınızın e-posta adresini bulun (unuttuysanız)

Birkaç yıldır kullanmadığınız bir Google hesabınız varsa ancak e-posta adresini hatırlayamıyorsanız şu adrese gidin: Gmail web sitesiardından tıklayın E-posta adresinizi mi unuttunuz?.

Daha sonra kurtarma telefon numaranızı veya e-posta adresinizi ve ardından tam adınızı girmeniz istenecektir. Daha sonra Google size bu sayfaya girmeniz için bir doğrulama kodu gönderecektir. Amaç, hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamak ve ardından yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olmaktır.

4. Hesabınızda oturum açın

Hesabınıza giriş yapmanız Google’a hesabınızın tekrar aktif olduğunu bildirecek ve hesabınızı silinme tehlikesinden kurtaracaktır.

Hesabınızı ayrıca e-posta okumak veya göndermek, Google Drive’ı kullanmak, YouTube videosu izlemek, Google Play’den uygulama indirmek, Google arama motorunu kullanmak veya başka bir uygulamada veya üçüncü taraf hizmette Google hesabınızla oturum açmak için de kullanabilirsiniz. . Google hesabınız aracılığıyla bir uygulamaya, hizmete veya yayına abone olmanız da bir etkinlik işaretidir.

5. Hesabınızı aktif tutun

Hesabınızın iki yıl içinde bu akıbete uğramaması için mutlaka giriş yapın veya düzenli olarak kullanın.

Artık hesabınıza ihtiyacınız yoksa ama içeriğini korumak istiyorsanız, verilerinizi yedeklemenin veya bunları başka bir yere veya hesaba aktarın.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15